Çiftçiler borsayı bastı

Eskişehir Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Ünal, bir grup çiftçiyle birlikte Gündoğdu Mahallesi'ndeki Eskişehir Ticaret Borsası'na gidip, tüccarların bulunduğu açık arttırma salonunu bastı.

Bir süre arpanın açık arttırma usulüyle satışını izleyen Ünal, daha sonra mikrofonu eline alıp, 'İçinizde şeytan şeytan gülenleri görüyorum. Bu millet, bunun hesabını size soracak. Arpanın en düşük taban fiyatı 33 kuruş, en yüksek ise 37.5 kuruş. Bunu Allah'tan korkmadan 32 kuruştan nasıl satarsınız? Sizde hiç vicdan, merhamet yok mu? Vicdanında hakkı görmeyen kişi, insan olsa da hayvan sayılır. Siz hayvan mısınız? Bu millete yazık değil mi? 3-5 tane fabrikanın yalakalığını yapacağız diye, burada çiftçiyi mağdur duruma düşürüyorsunuz. Bu çiftçileri siz ayakta tutacaksınız' dedi.

Hüseyin Ünal'ın sert sözlerine tepki gösteren tüccar Halil İbrahim Yıldırım, yerinden kalkarak yanına geldiği oda başkanı ile tartışmaya başladı. Münakaşa esnasında Hüseyin Ünal, herkesin ve gazetecilerin gözü önünde Yıldırım'a tokat attı. EZO Başkanı Ünal'ın tüccarı tokatlamasının ardından salondaki hava iyice gerginleşti. Ünal'ın yanındaki bir kişi, tüccarlara mikrofon ve klavye fırlatmaya teşebbüs etti. Sözkonusu kişi, en sonunda salondaki masa üzerinde duran ve içinde arpa olan plastik tası tüccarların üzerlerine fırlattı.

Olaylar bir süre sonra yatışırken, borsa yetkilileri polis çağırdı. Kendisine tokat atan Ünal'dan önce şikayetçi olup, daha sonra şikayetinden vazgeçen tüccar Halil İbrahim Yıldırım, 'Arpa fiyatları zaten ucuz. Aldığımız zaman satamıyoruz. Balıkesir'de 30.5 kuruş. Biz, 32.5 kuruşa aldığımız halde hakarete uğradık. Biz çok kar etmiyoruz. Ben bunu oda başkanına anlatmaya çalıştım. Ancak, herhalde başkan yanlış anladı' diye konuştu.

alıntıdır http://www.iha.com.tr/haber/detay.aspx?nid=78383&cid=11