+ Konuya Cevap Yaz
3 sonuçtan 1 ile 3 arası gösteriliyor
 1. #1
  Ağır Abi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik Tarihi
  28 Aralık 2007
  Şehir
  Isparta
  Yaş
  29
  Mesajlar
  22,633
  Adı geçen
  6 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Devlet destekli tarım sigortasında hedefler belirlendi:  Devlet destekli tarım sigortasında hedefler belirlendi: 2013 ' te 5 çiftçiden biri sigorta yaptıracak


  Devlet destekli tarım sigortasında hedefler belirlendi. TARSİM Genel Müdürü Bülent Bora, orta vadede tarımsal değerin yüzde 10 ' unu, uzun vadede de yüzde 20 ' sini sigortalamayı hedeflediklerini belirterek ' Çiftçi sayısında da Bakanımız Mehdi Eker ' in koyduğu, 2013 ' te 5 çiftçiden birini sigortalayalım şeklinde bir hedefi var ' dedi.

  Bugüne kadar yazılarımda devlet destekli tarım sigortasına birçok defalar yer verdim. Hemen hemen hepsinde de bu alandaki gelişmeyi ay ve ay okuyucularla paylaştım. Ama dikkat ettiğim ve gözden kaçırdığım bir konu oldu: Tarım sigortasındaki hedefler. Daha açık bir anlatımla 2006 yılının ortalarında uygulamaya giren devlet destekli tarım sigortasında uzun vadeli hedefler neydi?
  Geçenlerde Tarım Sigortaları Havuzu (TARSİM) Genel Müdürü Bülent Bora ile tarım sigortası üzerine sohbet ederken konu, hedeflerden de açıldı.

  --------------------------------------------------------------------------------


  Bülent Bora, konuşmasında biraz tedbirli davranıyor ve sistemin henüz üçüncü yılını doldurduğunu belirtip, devlet destekli tarım sigortasının ülke genelinde tanındıkça çiftçiler tarafından da rağbet görmeye başladığını söylüyor. Bora, 'Çok güzel ve çağdaş bir sistem. Dünyada da örnekleri az. Ülkemizin sigortaya olan bakışını düşündükçe, sistem iyi bilindikçe rağbet görüp, yaygınlaşacak' diyor.
  Bugüne kadar, yani üç yıl içinde, toplam tarımsal varlığımızın 2 milyar TL ' si sigortalanmış durumda. Bülent Bora ' ya, toplam değeri soruyorum. Türkiye ' nin bitkisel üretiminin 50 milyar TL olduğunu söylüyor. Ardından da bunun hepsinin sigortalanmasının imkânsız olduğunu ekliyor.
  Bülent Bora, TARSİM olarak sigortalanabilir değerin yüzde 10 ' u veya sigortalanabilir alanların yüzde 10 ' u gibi bir hedef koyduklarını vurguluyor ve 'Bu orta vadeli bir hedef. Uzun vadede yüzde 20 ' ye çıkmayı hedefliyoruz ki, bu büyük bir rakam' diyor.

  125 bin çiftçi sigortalandı
  Bülent Bora ' dan öğrendiğime göre her geçen gün sigorta yaptıran çiftçi sayısı artıyor. Mesela, mayıs sonu itibariyle 259 bin poliçe satılmış ve bu, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 10 artış anlamına geliyor.
  Bu arada Bülent Bora, ilginç bir konuya daha dikkat çekiyor: 'Biz sigortaladığımız süt sığırlarını adet olarak takip ediyoruz. Mayıs ayında 45 bin 800 ' e ulaşmış durumda ki, bu da yüzde 59 ' luk bir artış anlamına geliyor.'
  Bülent Bora ' nın belirttiği 259 bin poliçe sayısı dikkatimi çekiyor. Bunun 259 bin çiftçi anlamına gelip gelmediğini soruyorum.
  'Bazı üreticilerin bir poliçesi varsa, bazılarının 3-4 poliçesi olabiliyor. Dolayısıyla poliçe sayısını 2 ya da 2.5 ' e bölmek gerekiyor. Bu da bize 100 bin, 125 bin civarında üreticinin sigortalandığını gösteriyor. Ama biliyorsunuz biz sadece çiftçi kayıt sistemine kayıtlı çiftçileri sigortalıyoruz. Kayıtlı çiftçi sayısı ise 2.7 milyon. Fakat bunların içinde kaydını güncellemeyen çok sayıda çiftçi mevcut. Güncel kayıt olmadığı zaman da sigorta yapamıyoruz. Tamamen Tarım Bakanlığı ' nın çiftçi kayıt sistemine entegre olduğumuz için ancak o kanaldan sigorta yapabiliyoruz.'

  TARSİM, dünyada 4 ' üncü
  Bülent Bora, sigortalılık hedefi konusunda da Tarım Bakanı Mehdi Eker ' in koyduğu hedefi hatırlatıyor: 'Çiftçi sayısında bakanımızın koyduğu bir hedef var. ' 2013 ' te 5 çiftçiden birini sigortalayalım ' şeklinde bir hedef.'
  Bülent Bora ' ya göre bu yüksek bir hedef ama yaklaşılabilir de. Başka ülke uygulamalarını yakından takip ettiklerini belirten Bora, kurum bazında tarım sigortası büyüklüğünde dünyada dördüncü olduklarına dikkat çekiyor. Ardından da şunları söylüyor:
  'Birincisi İspanya. Orada da bizim benzerimiz bir sigorta havuzu var. İşin ilginci İspanya ' da bu havuz sistemi 30 ' uncu yılını dolduruyor ve 750 milyon euro gibi bir prim hacmine sahip. Biz ise daha üçüncü yılımızdayız. Dünyada ikinci kurum ise Fransa ' da. Ardından da İtalya geliyor.'
  TARSİM ' in dünyada dördüncü kurum olduğunu öğrenince, detayını merak ediyorum. Bülent Bora, tarım sigortasının diğer sigorta branşları gibi olmadığını ve son derece kısıtlı ve zor yapılan bir sigorta dalı olduğunu belirtiyor. O nedenle de birçok ülkede yokmuş.
  Bora, Almanya ' dan örnek veriyor ve sadece dolu sigortasına karşı özel sigorta şirketlerinin faaliyet gösterdiğinin altını çiziyor. Almanya ' da 3-4 şirket tarım sigortası alanında faaliyet gösteriyormuş. Fransa ' da ise tek bir şirket varmış ve o da sadece dolu sigortası ile uğraşıyormuş.

  Devlet-özel sektör işbirliği
  Bülent Bora, fırtına ve don gibi afetlere karşı sigorta yapabilmenin ancak devlet-özel sektör işbirliği ile mümkün olabildiğine değiniyor ve 'ABD ' de de örneği var. Bizim ise örnek aldığımız model İspanya. Orada da diğer afetlere karşı sigorta yapabiliyorsunuz ve o sayede çiftçinin katılımı artabiliyor. Sadece dolu sigortası olduğu vakit o zaman belirli ürünlerle ve belirli bölgelerde sınırlı kalıyorsunuz. O nedenle kurum olarak 4 ' üncü olmamız iyi bir gelişme. Avrupa ' da tarım sigortası yapan şirketleri toplasanız belki de 30-40 ' ı geçmez' şeklinde konuşuyor.
  TARSİM Genel Müdürü Bülent Bora ile yaptığımız sohbet böyle. Görünen o ki, devlet destekli tarım sigortasında hedefler yüksek belirlenmiş. Çıtayı yüksek tutan da Tarım Bakanlığı. Peki; orta vadede tarımsal değerin yüzde 10 ' unu, uzun vadede de yüzde 20 ' sini sigortalamak ve 2013 ' te 5 çiftçiden birinin sigorta yaptırması ne kadar gerçekleşebilir hedefler? Kimse alınıp, gücenmesin ama bugüne baktığımda, bunun üzerine çiftçimizin sigortaya olan yaklaşımını da eklediğimde bana pek de olabilir gelmiyor. Ama zaman gösterecek.


 2. #2

  Üyelik Tarihi
  04 Ekim 2008
  Şehir
  Edirne
  Yaş
  26
  Mesajlar
  1,240
  Adı geçen
  0 Mesaj
  Etiketlenme
  0 Konu

  Ynt: Devlet destekli tarım sigortasında hedefler belirlendi:  Ülkemizde sigortacılıkta gelişmekte olan sektörlerden biri, hedefler makul ölçülerde ortaya konur ve bunlar üzerinde çalışılırsa yaklaşılabilir hatta tutturulabilir diye düşünüyorum... Çiftçinin yenilikler karşısındaki tutumunu kimse küçümsemesin artık... Çiftçi malını sattığı tüccardan, un,yağ,yem fabrikasından daha fazla ayak uyduruyor yeniliklere daha zor şartlara rağmen...

 3. #3

  Üyelik Tarihi
  13 Haziran 2009
  Şehir
  Kütahya
  Yaş
  45
  Mesajlar
  18,740
  Adı geçen
  61 Mesaj
  Etiketlenme
  2 Konu

  Ynt: Devlet destekli tarım sigortasında hedefler belirlendi:  Sayı Muhtarım; güzel bi konu paylaşmıssınız. Fakat biz daha ÇKS ye girerken tıkanıp kalıyoruz. Ektiğimiz arazilerin birçoğu kiralık. Fakat demişlerki; kiralık araziler 100 da. ı geçince noterden kira sözleşmesi yapılacak tüm kiralanan arazlere diye. biz elimizdeki 50 adet tapuyla 150 da. tarla topluyoruz. bir sözleşme 120 tl. 50 adet sözleşme 6000 tl, biz bu parayı kaç yılda geri alacaz? ayrıca ektiğimiz ürünüde ispatlayamıyoz, 30 ton buğday satıyorum, ÇKS de 9 ton kotam çıkıyo, kiralık yerlere macar fiğ falan da ektiğimizde takılıp kalıyoruz, yine bu iş sigortalamada da karşımızaa çıkacak, ben diyorum kanun çıkarılırken heralde ' 100 da. dan büyük parsellere noter sözleşmesi yapılması gereklidir ' in yerine 100 da. ı geçen kiralarda tüm parsellere noter sözleşmesi gereklidir. demişler...Şahsi kanaatim ama ortak srunumuz..saygılar.

+ Konuya Cevap Yaz

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Benzer Konular

 1. devlet destekli traktör almak
  Konu Sahibi aksaray68yusuf Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 10
  Son Mesaj : 06.Ocak.2016, 19:41
 2. Sürdürülebilir gıda için toplum destekli tarım
  Konu Sahibi Hermiyas Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 04.Kasım.2014, 13:45
 3. %50 devlet destekli traktör
  Konu Sahibi salih019 Forum Çiftçi Muhabbetleri
  Cevap: 12
  Son Mesaj : 17.Şubat.2013, 01:12
 4. Tacikistan Heyetine 'Devlet Destekli Tarım Sigortası' Anlatıldı
  Konu Sahibi cemal ÖZTÜRK Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 09.Haziran.2012, 23:08
 5. Tarım Sigortasında Kadınlar Da Emekli Olabilecek
  Konu Sahibi Ağır Abi Forum Tarım ve Hayvancılık Haberleri
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 24.Aralık.2011, 14:05

Arama Motoru Etiketleri

traktör, tarım, çiftçilik, tarım makineleri, tarım aletleri SEO Blog

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Var
 •  
Yukarı Çık
Hakkımızda
TrakKulüp, Türkiye'nin en büyük çiftçi paylaşım sitesidir. Sitemizde traktörler, biçerdöverler, tarım makineleri, tarım aletleri, çiftçilik, tarım ve hayvancılık ile ilgili 1.000.000'dan fazla mesaj bulunmaktadır.

62.000 üyemiz gibi sizi de aramızda görmek isteriz.
Bizi Takip Edin
trakkulup@trakkulup.net
DMCA.com Protection Status