hava soğutmalı traktör dizelleri niye daha sesli çalışır...

Ynt: hava soğutmalı traktör dizelleri niye daha sesli çalışır...

Hava soğutmalı dizellerde devirdaim olmadığından fanın devri daha yüksektir. Silindir gömlekleri direkt motor bloku görevini yerine getirirler. Yani gömleklerle pistonlar arasındaki sürtünmeden doğan seslerde arada bir engel bulunmadığından patlama sesini dışarı verir diye düşünüyorum. Şahsi kanaatim.

nailyetek link=topic=23464.msg191917#msg191917 date=1246661999' Alıntı:
Hava soğutmalı dizellerde devirdaim olmadığından fanın devri daha yüksektir. Silindir gömlekleri direkt motor bloku görevini yerine getirirler. Yani gömleklerle pistonlar arasındaki sürtünmeden doğan seslerde arada bir engel bulunmadığından patlama sesini dışarı verir diye düşünüyorum. Şahsi kanaatim.
% 10 eksik kaldı....

atilla link=topic=23464.msg191920#msg191920 date=1246662291' Alıntı:
% 10 eksik kaldı....
Ayrıca silindir gömlekleriyle motr blokunun dış yüzeyi arasına dolaşan(su soğutmalı motorlarda) suyun ses izalasyonu yaptığını düşünüyorum. Ha birde bu motorlarda silindir kapak durumunu tam bilmiyhorum onun nasıl bi etkisi olacağı hakkında kanaatim yok. Elimizde olan tek hava soğutmalı motor 9 bg. Pancar motoru.

katılıyorum
magirus lar ve sameler yüksek dewirde patlama sesi duyuluyor
tek silindirde patlama daha fazla belli oluyor
bu motorlarda gördüğüm kadarıyla bloklar farklı patlamanın yanmanın olduğu yerde silindirler çewresinde hawa kanalları war örnek 4 silindirlerin hepsinde teker teker bütün büloğun izolasyonu daha fazladır diye düşünüyorum tam açıklayamadım anlatmak istediğimi

nailyetek link=topic=23464.msg191929#msg191929 date=1246663229' Alıntı:
Ayrıca silindir gömlekleriyle motr blokunun dış yüzeyi arasına dolaşan(su soğutmalı motorlarda) suyun ses izalasyonu yaptığını düşünüyorum. Ha birde bu motorlarda silindir kapak durumunu tam bilmiyhorum onun nasıl bi etkisi olacağı hakkında kanaatim yok. Elimizde olan tek hava soğutmalı motor 9 bg. Pancar motoru.
işlem tamam...teşekkür...