İkinci El Traktör Alırken Traktörde Hangi Noktalara Dikkat Edilmelidir?

Merhaba
1985-87 arası 2040 John Deere veya 1992-2000 arası 550-640-643 Üniversal marka ikinci el traktör almak istiyorum. Hangisini tavsiye edersiniz? Traktörün temiz olup olmadığını anlamak için temelde traktörde hangi noktalara dikkat etmek gerekir. Traktörün temizliği veya tamir görüp görmediğini anlamak, çekiş gücü hakkında bilgi sahibi olmak için nerelere bakılmalıdır.
12 bin ile 15 bin arası bunlardan başka hangi traktörleri önerirsiniz?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

Ynt: İkinci El Traktör Alırken Traktörde Hangi Noktalara Dikkat Edilmelidir?

arkadaşım öncelikle senn dediğin jd ler genelde balyada ağır işlerde kullanılıyor onun için kuyruk miline bakacan ilei geri yap boşluk varsa yanaşma makinaya.daha sonra deneme imkanın varsa al motoru tarlaya götür yada tahliye borusuna bak gaza bas ve üfleme yapıyormu ona bak.ayrıca tahliye borusuna bi çubuk sok belki rektefe zamanı gelmiş traktörde üfleme olacağı için esnaflar bez sokarlar tahliye borusuna ayrıca ustan varsa ustana göster güveneceğin birisi olsun yada kendin motorun her bir viteini ayrı ayrı kullan bak bakalım ses geliyor mu motor gidiyor mu.ses yapıyormu viteslerde.
****ayrıca bnm kendi traktörüm var 84 model kabinli 8073 steyr daha yeni boyattım boyatmamın sebebide motorun yaz kış dışarıda durması bende ufak bir yerinde bir şey görsem rahatsız olurum ondan dolayı boyandı.eğer istersen özelden mesaj at telle görüşelim onuşalaım.sana şunu diyeyim aynı segmentte steyrla her türlü koşulda yakıt çekiş vs. üstün olan bi traktör yoktur.senn bileceğin iş..
***bir şey daha motorun yağ çubuğunu çıkar genelde fiat-new hollandlarda belli olur çubuğu çıkar ve biri motoru çalıştırsın ve gaza bassın eğerki o çubuk yerinden yağ çıkarsa dışarıya fışkırırsa motor sağlam değildir..

doganbey1 link=topic=23521.msg192785#msg192785 date=1246920382' Alıntı:
arkadaşım öncelikle senn dediğin jd ler genelde balyada ağır işlerde kullanılıyor onun için kuyruk miline bakacan ilei geri yap boşluk varsa yanaşma makinaya.daha sonra deneme imkanın varsa al motoru tarlaya götür yada tahliye borusuna bak gaza bas ve üfleme yapıyormu ona bak.ayrıca tahliye borusuna bi çubuk sok belki rektefe zamanı gelmiş traktörde üfleme olacağı için esnaflar bez sokarlar tahliye borusuna ayrıca ustan varsa ustana göster güveneceğin birisi olsun yada kendin motorun her bir viteini ayrı ayrı kullan bak bakalım ses geliyor mu motor gidiyor mu.ses yapıyormu viteslerde.
****ayrıca bnm kendi traktörüm var 84 model kabinli 8073 steyr daha yeni boyattım boyatmamın sebebide motorun yaz kış dışarıda durması bende ufak bir yerinde bir şey görsem rahatsız olurum ondan dolayı boyandı.eğer istersen özelden mesaj at telle görüşelim onuşalaım.sana şunu diyeyim aynı segmentte steyrla her türlü koşulda yakıt çekiş vs. üstün olan bi traktör yoktur.senn bileceğin iş..
***bir şey daha motorun yağ çubuğunu çıkar genelde fiat-new hollandlarda belli olur çubuğu çıkar ve biri motoru çalıştırsın ve gaza bassın eğerki o çubuk yerinden yağ çıkarsa dışarıya fışkırırsa motor sağlam değildir..
Katılıyorum tam konuyu en ince ayrıntısına kadar anlatmışsın. Teşekkür ederim.

İKİNCİ EL TRAKTÖR ALIRKEN NELERE DİKKAT EDERİM.
beş yaşına kadar bir traktör alıyorsam arka lastikler traktöre fabrikada takılan lastikler mi?
devir saati traktörün yaşına uygun mu?
traktörden güç çeki demirinden,hidrolik kollarından ve kuyruk milinden alınır.bunlarda boşluk aşınmışlık.traktörün çok çalışmışlığını ifade eden bir durum var mı?
traktörü baştan aşağı inceler hangi civatalar sökülmüş.(boyasından bellidir)bulur.sebebini bulmaya çalışırım.traktörü tarafsız bir ustaya göstermek iyi olur.traktörün plaksını not alır maliyeden ve trafikten sorgulama yaparım.

1-motoru çalıştırp ısındıktan sonra buhar atıp atıp atmadığına
2-çalışma sesinin güzel olup olmadığı
3-lastik durumu
4- mazot ponpasınn durumu sökülüp sökülmediği söküldü ise sebebi
5-maliyeden veya trafikten borcu veye satış mahrumiyeti olup olmadığ
6-satan kimse izin verdiği takdirde herhang bir işte çalıştırlması veya kısaca denenmesi
7- tarafsız bir ustadan galeri veya şahıstan uzak bir yerde motoru bakılması incelenmesi iyi olur düşüncesindeyim.
8-MOTOR ALIKEN VEYA SATARKEN SİGORTASINA ÖZLLİKLE DİKKAT EDELİM.

kaportayada bakabılırsın traktörün kaza yaptıgını veya yapmadıgını anlarsın boyası yenı veya kaporta degıstıyse o traktör kaza yapmıstır

ve ayrıca bıseyde sormak ıstıyorum bızım traktörde rektefe oldu blok dondugu ıcın 2 yıl oluyo ısındıgı zaman borudan buhar cıkartıyo yanı sımdı bızım traktör kötümü ? Massey Ferguson 165

sorunun tam cevabını ben sana verdim sen adam gibi rektefe yaptırdın mı rektefe var 500 milyon rektefe var 2 milyar.adam salladıysa sizi o motor üfleme yapar .ben sana bi olay anlatayım bizim b urda köylü bi aga 2.el 65-46 4x4 alıo galerici daha yeni rektefe yaptırdım dio.adam güvenio köye giderken bi gaz basıo motor yağ içinde klmış motoru geri götürüo sonra

hımm anladımm 4 mılyara rektefee yaptırmıstıkk ayrıca bu uflemee olayıı traktör hıc bı zaman ufleme yapmıyacakmıı gecen gun ekınlerı satarken bızım ekını tasıyan new holland tt55 daha sıfır 2007 model oda ufleme yapıyoduda

kardeş her motor üfler.yenide olsa benm üfleme dediğim olay o tahliye borusundan tazikşli bi şekilde kara duman tarzında duman çıkması