Balıkesir Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat, ' ' Balıkesir ' de doğal afet gibi fare afeti yaşanıyor. Fareler tarlalarda buğday başağı bırakmadı ' ' dedi.

Sözat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede yaşanan fare istilasının afet haline dönüştüğünü bildirdi. Balıkesir ' de özellikle buğday üreticilerinin dolu ve kuraklık afeti gibi yeni bir afetle karşı karşıya kaldıklarını bildiren Sözat, şunları kaydetti: ' ' Karşılaştığımız tablo gerçekten çok vahim. Buğday tarlalarını biçmeye gerek kalmayacak görüntüler var. Fareler, 50 dönümlük ekili alandaki ürünün yarısını yeyip bitirdi. Ekili bazı alanlarda bir tek buğday başağı bile kalmadığı görülüyor. Üreticilerimiz çaresiz durumda. Kalan ürün hasat edilse bile biçerdöverin parasını karşılamaz. Tarım teşkilatlarının çok acil olarak bu soruna eğilmesi gerekiyor. Süne zararlısına karşı verilen mücadelenin bir benzeri fareler için de yapılmalı. Aksi halde tarlalara yeni ürün ekilmez. ' '


--------------------------------------------------------------------------------


Sözat, tahminlerin üzerinde gerçekleşen yağışların bereket getirdiği gibi taban arazilerde ' ' kök hastalığı ' ' ve ' ' boğaz çürüklüğü ' ' nü de beraberinde getirdiğini belirterek, buna fare istilasının eklenmesiyle üreticilerin çaresiz kaldığını ifade etti.

Sözat, Balıkesir ilinde yaklaşık 600 bin ton olarak tahmin edilen buğday rekoltesinin farelerin verdiği zarar sonrasında 100 bin tonu aşmayacağını ileri sürerek, ' ' 2009 buğday üreticisi için afet yılı oldu. İlimizde rekoltenin ' ' r ' ' sinden bile söz edemiyoruz. Üreticiler 5 ton buğday hasadı beklerken 500 kilogram ürün alamıyor ' ' dedi.