Dün buğday sattım.

Dün bir remork buğday sattım.5300 kilo geldi.Geçen yıl kilosunu 80 kuruşa peşin verdiğim çeşit 1252 buğdayını bu yıl 40 kuruşa 45 gün vadeli zor satabildim.vergi ve kesintilerden sonra 2100 tl tuttu.bu bir yıl boyunca beklentilerden çok uzak düşük bir miktar.

Ynt: Dün buğday sattım.

doğru arkadaş bolluk olsada yokluk olsada çiftçi hiç memnun olamamıştır.bolluk ucuzluk getirir.bazen böcek yer.bazen pas hastalığı olur.aylarca yağmur yağmaz yağınca da dolu yağar.hiç birşey olmazsa mahsulü dolandırıcı kapar.Allah bu günümüzden kötüsünü göstermesin ne diyelim.buğdayı satıp dubai e tatile gidecektim.sağlık olsun.

ali_kockaya link=topic=23617.msg193222#msg193222 date=1247058720' Alıntı:
doğru arkadaş bolluk olsada yokluk olsada çiftçi hiç memnun olamamıştır.bolluk ucuzluk getirir.bazen böcek yer.bazen pas hastalığı olur.aylarca yağmur yağmaz yağınca da dolu yağar.hiç birşey olmazsa mahsulü dolandırıcı kapar.Allah bu günümüzden kötüsünü göstermesin ne diyelim.buğdayı satıp dubai e tatile gidecektim.sağlık olsun.
dediğin gibi bu günümüze şükür...Allah ağzımızın tadını bozmasın ....alınteriyle para kazanan dubaiye değil komşu ile zor gidiyor..dubaiye gitmek için onun bunun hakkını yemek lazım oda bize nasip olmasın inşallah....

nhmf link=topic=23617.msg193200#msg193200 date=1247047246' Alıntı:
bizi yönetenler tarımı bitirmek için elinden geleni yapıyorlar.bir gün üretim yapan çiftçiyi anlayacaklar ama çok geç olmaz inşallah
ewet aynen öyle geçen 11 ton hatay marka bugdayı kilosu 320 binliradan sattık yazık walla çifçi bitti...

bizim burlardada ayın min 300 max400 kuruş arası değişiyo..bide werimlerin bu sene düşük olması bunların üstüne tuz biber oldu..Borcu olupta buğdaylarına güwenenin allah yardımcısı olsun..

arkadaşlar çiftçiyi yani bizi bitirmek için ellerinden geleni yaptılar umarım daha geç olmadan bu politikadan vaz geçerler yoksa söylenecek çok söz var ama hep içimize attıyoruz birazda bizde kabahat sesimiz çıkmıyorya sıktıkça sıkıyorlar bakın öyle 200-300 dölüm buğdayım olsa alır o buğdayları düşerim yollara o meclise dayanır dökerim hepsini başlarına yaparmıyım yaparım ama 20-25 dölüm buğday yerim var pek ses çıkaramıyorum bu yüzden ama deseniz ankaraya gidiyoz bayada kalabalıkız piner entere gece gündüz demeden gelirim bunu bilin

hani bir zamanlar halkın efendisiydik ya
ama niye şimdi kölesi olduk

bizi bu duruma getirenler utansın be ühhhh allah sizin...

haklısın kardeşim yerimiz mahsulumüz çok değil ki biz diretelim....mahsulü çok olan koyuya depoya bekletiyo 1-2 ay ondan sonra tüccar ona gidiyo şu paraya werimisin diye bizde öle şans yokki..
bizi bu hale düşürenlerin........
anladınız onu..

Destekleniyomuşuz. basbas bağırıyolar tvlerde. Sütçü bıraktı 50 günlük 8 ton süt bedelini ödeyebilirse eylülde ödeyecekmiş...15 buzağıdan birlik üyesi olmamıza rağmen 5 kuruş destek alamadık, kiminin doğum tarihi tutmadı, kiminin anası şap aşısı olmamış, kimininde ırkı tutmadı. 300 da. yer ekilmiş var desteklemede sadece 85 da. gözüküyo. kimse kira sözleşmesi yapmıyo(tarla sahipleri), sorarım benim ürettiğm 30 ton buğdayı bile ıspatlayamıyom. 20 da. buğday ekili gözüküyo; 6 ton kota; 300 tl destek bozdur bozdur harca...

Aynen katılıyorum sana arkadaşım bunlara seçimde gösterecektik günlerini ama anlaşılan büyük çoğunluk halinden memnun bizde birşey yapamıyoruz böyle olunca

köylü link=topic=23617.msg197673#msg197673 date=1248177823' Alıntı:
arkadaş seçim zamanı nerdeydin.ayrıca yarın seçim zamanı bunları unutursun unuturlar.
Ben seçim zamanıda sandıktaydım....bazı şeyleri seçim öncesi anlatmak istedim.... fakat bu ülkede tv ler insanları ikna etmeye yetiyor. ben köy muhtarıyım, 6. yıldayım...bu site de siyaset konuşmak olmaz diye düşünüyorum. Her ne kadar siyaseti hiçbir platform da tartışmayı sevmesem de; bu konuları bir arada dostane bir hava içinde sizlerle konuşmak ve dertleşmek isterdim.. saygılar..