4X4 le 4 çeker arasındaki fark nedir?Bilen varsa anlatsın....

Bir abimizin çiftçeker tümosan 65-70 dt var.ifadesine göre traktör patinaj yaparken lastikler çapraz dönüyormuş.diferansiyel kilidine bastığımında bile en fazla 3 lastiğin patinaj yaptığını söyledi.ama 4X4 traktörlerde bütün lastikler aynı anda patinaja geçiyor.sizce bunu sağlayan otomatik bir diferansiyel kilidi mi var.bilen varsa anlatsın...

Ynt: 4X4 le 4 çeker arasındaki fark nedir?Bilen varsa anlatsın....

abi benim bildiğim 4 çeker ve 4x4 aynı anlama gelir benim traktörde tekerlerin 3ü patinaj çekiyo her zaman diferansiyel kilidine bastığımda hepsi çekiyo...

cubuklu06 link=topic=23690.msg193891#msg193891 date=1247241624' Alıntı:
abi benim bildiğim 4 çeker ve 4x4 aynı anlama gelir benim traktörde tekerlerin 3ü patinaj çekiyo her zaman diferansiyel kilidine bastığımda hepsi çekiyo...
sen yanlış biliyorsun arkadaş.çiftçeker yada 4 çeker başka 4X4 bambaşka bir olay.4X4 erkunt un yada başak ın dt modellerinde var mı bilmiyorum.ben landini powerfarm 75 de gördüm.4X4 çok şey fark ediyor.

Daha önce bi konuda yazdıklarımı buraya da ekleyeyim, umarım faydalı olur:

ersanakyai link=topic=17749.msg192993#msg192993 date=1246983034' Alıntı:
Öncelikle Nail arkadaşımın yanlışını düzeltmek istiyorum. Aslında 4x4 ile DT ' nin bir farkı yok, sadece farklı bir isimlendirme oluyor bunlar.

Eski nesil 4 çeker traktörlerde şöyle bir uygulama vardı, diferansiyel kilidine basıldığında sadece arka diferansiyel kilitleniyordu ve önler bağlıysa ve tekerlerden biri tam olarak tutunamıyorsa traktörün en fazla 3 tekerleği patinaja devam ediyordu, ön tekerlekterden tutunan teker dönmezdi. Bu traktör modellerinden bazıları : fiat-new holland 56 serisi (70-56), 66 serisi (70-66, 80-66).

Şu anki bir çok 4 çeker traktörde ise kendinden kilitlemeli (limited slip - sınırlı kaydırmalı) ön diferansiyele sahip ön dingiller kullanılıyor. Bu sistem sayesinde ön tekerleklerde hız farkı oluşmaya başladığında diferansiyel içindeki sürtünme plakaları, aks dişlilerini kilitleyerek kaymanın oluşmasına engelliyor. Fakat bu sistemde %100 kilitleme elde edilemiyor. Ortalama %30-45 arası bir kilitleme oranı sağlanıyor. Şu an yerli üretimlerden Türk traktör , hattat, Erkunt ve Tümosan ' da bu sistem kullanılmakta. Zaten Erkuntun birçok modelinde Tümosan ile aynı marka ön dingil kullanılıyor, yani İtalyan Carraro marka 4 çeker ön dingil. Tek farkı, Tümosanın dingiller Hindistan üretimi. Yabancılardan da John deere, mccormick, landini, massey ferguson gibi firmalar aynı sistemi kullanıyorlar. Zaten çoğunun ön dingili carraro marka. (kataloglarında da yazar bu bilgi)

Diğer bir sistem ise ön dingil diferansiyeli de tamamen kullanıcı tarafından kilitlenen tip. Bu sistemde diferansiyel kilidine bastığınızda hem arka diferansiyel, hem de ön diferansiyel aynı anda %100 oranında kilitlenmekte. Bu sistemi de yerlilerden başak kullanıyor. Başağın ön dingili ise amerikan markası olan DANA. Yabancılardan ise same ve deutz kullanmakta.

Bu iki sistemin birbirine göre avantajı ise kendinden kilitlemeli sistemde sizin birşey yapmanıza gerek yok, kayma oluştuğu an sistem kendini kilitliyor, traktör batmadan devreye girdiği için avantajlı. Fakat %100 kilitleme sağlanmıyor. Kullanıcı kontrollü kilitlemede ise %100 kilitleme sağlanabiliyor fakat devreye sokmanız gerekiyor, geç kalırsanız zaten traktör batmış olur, çok faydasını göremeyebilirsiniz. (Büyük segmentteki traktörlerde bunun da otomatik hali mevcut tabi)

ersanakyai link=topic=17749.msg193000#msg193000 date=1246983666' Alıntı:
4 çeker ile 2 çeker arasındaki farka gelecek olursak:

Örneğin Erkunt Servet 80 2çeker ile Servet 80 4çekerin motorları tamamen aynı. Dolayısıyla her ikisi de 75 beygir gücünde. Fakat farklılık ise bu traktörlerin uygulayabildikleri maksimum çeki gücü ve çeki kuvvetlerinde ortaya çıkıyor.

Sonuçta traktörlerde genellikle ön-arka aks arasındaki yük dağılımı söyle oluyor: Ön aks %40, arka aks %60 oranında yükü karşılıyor. Yani 4 tonluk traktörün arka teker yükü 2400kg, ön teker yükü de 1600 kg oluyor. Dolayısıyla 2 çeker traktörde 2400kglık bir yük altında tekerlekler çekiye zorlanırken, 4çeker traktörde 4000kglık yük altında tekerlekler çekiye zorlanıyor.

Dolayısıyla 4000/2400 ' den %66 gibi bir fark çıkıyor. Yani, aynı güçteki 4çeker traktör, 2çeker olan modelinden %66 daha fazla yük çekebilir. Üstelik bu hesaplamada her iki modelin de aynı ağırlıkta olduğunu varsaydık. Oysaki 2çeker ile 4 çeker arasında sadece ön dingilden dolayı 350kg civarında bir artış oluyor. Bunu da hesaba katarsak çeki kuvveti farkı çok daha fazla olacaktır.

Fakat 4çekerin hem ağırlığının fazla oluşundan hem de kayıpların fazla oluşundan ötürü 2 çeker traktöre göre yoldaki ivmelenmesi daha kötüdür. Örneğin 4çeker bir traktör (2çeker durumunda olsa dahi) maksimum hızına örneğin 14 saniyede çıkabilirken, 2 çeker modeli 10 saniyede çıkabilir.

Burda önemli faktörlerden biriside traktörün lastiklerinin fabrika çıkışında neyse o tip lastik kullanılması lazım. Mesela tutup arka lastikleri 12x36 olan traktörün lastik ve jantlarını 14x30 düşürüpte ön lastikleri sabit kalırsa uyum sağlanmaz ve ön lastiklerden birisi devamlı patinaj yapar. Ön lastik ebatlarının da araka lastiklerin oranında küçültülmesi gereklidir. Şahsi kanaatim.

Bu lastik seçiminde belli bir tolerans var aslında. 4 çekerlerde ön-arka lastik seçiminde kural genellikle şöyledir: Ön tekerlekler, arka tekerleklerden % 1-3 arasında hızlı dönebilir (hızdan kastım katettiği yol). Tabi en ideali ön ve arka tekerleklerin tam olarak olması gerektiği hızda dönmesi, fakat bu herzaman mümkün olmuyor.

Örneğin 70 bglik 4çeker traktörde genellikle önde 11.2-24 kullanılırken arkada 16.9-30 kullanılıyorken, ince tekerlerli 70bglik modellerde arkada 13.6-36 kullanılıyorken önde yine 11.2-24 lastik kullanılmakta. Bu da demek oluyor ki ince tekerlek kullanıldığında arkalar bir miktar daha hızlı dönmeye başlıyor.

Aynı şekilde 80 beygirlik 4çekerlerde önde 12.4-24 kullanılırken arkada 18.4-30 veya 13.6-36 lastik kullanılabilmekte.

18.4-30 ile 13.6-36 lastiğin çapları tamamen aynıdır, 16.9-30un ise daha küçüktür.

nailyetek link=topic=23690.msg194025#msg194025 date=1247259771' Alıntı:
Burda önemli faktörlerden biriside traktörün lastiklerinin fabrika çıkışında neyse o tip lastik kullanılması lazım. Mesela tutup arka lastikleri 12x36 olan traktörün lastik ve jantlarını 14x30 düşürüpte ön lastikleri sabit kalırsa uyum sağlanmaz ve ön lastiklerden birisi devamlı patinaj yapar. Ön lastik ebatlarının da araka lastiklerin oranında küçültülmesi gereklidir. Şahsi kanaatim.

' ' ' Eski nesil 4 çeker traktörlerde şöyle bir uygulama vardı, diferansiyel kilidine basıldığında sadece arka diferansiyel kilitleniyordu ve önler bağlıysa ve tekerlerden biri tam olarak tutunamıyorsa traktörün en fazla 3 tekerleği patinaja devam ediyordu, ön tekerlekterden tutunan teker dönmezdi. Bu traktör modellerinden bazıları : fiat-new holland 56 serisi (70-56), 66 serisi (70-66, 80-66). ' ' '

yorumunuzda bu şekilde belirttiniz fakat bizim 80-66 DT ' de normalde patinaj yaparken arka sol-ön sağ veya arka sağ-ön sol şekilde çapraz patinaj yapar...patinaj sırasında difransiyel pedalına basınca dört teker patinaja başlar...hiç üç tekerden patinaj yaptığını görmedim...

Tartışılan konuya bak...........ikiside aynı şey burda 4 çeker yere temas eden 4 nokta vard 4 noktadan da çekiyor demektir.4x4 4x2 6x2 bunlar nedir sizce ..
Arkadaşlar hemen kıraç mühendisliği bilgisiyle yoruma yorum katmışlar yok farkı var farkı yok

Çoğu kişi traktörünün tekerlerinin çapraz çalıştığını düşünür. Aslında bu rastlantıdan başka bişey değildir. Bizim 70-56da da arka diferansiyel kilitlenmediği zaman genellikle çapraz patinaj yapar. Aşağıdaki videoda görüldüğü gibi. Ama sağ ön-arka veya sol ön-arka tekerlerin aynı anda patinaj çektiğini de çok defa gördüm. Çapraz patinaj çekmesi,o anki yük dağılımıyla alakalı,arka tekerin biri patinaja düştüğü zaman, çaprazındaki tekerlekteki yük de azalıyor, dolayısıyla bu teker de patinaja başlıyor.

Zaten ön dingile giden sadece 1 şaft var. Tekerlekleri çapraz çalıştırmak gibi bir durum olsaydı 2 tane şaft olması gerekirdi. Sonuçta ön dingilde de bir diferansiyel var ve kendini kilitlemiyorsa o an için hangi tekerlek boşa çıkarsa o patinaja başlar, ister sağ olsun, ister sol.

Yalnız 80-66nın da ön dingili 70-56 ile aynı yani kilitleme yok. Tarla sürerken vs. sert zeminde genellikle her 2 ön teker de tutunabilir fakat çamur-toprak zeminde diferansiyel kilidi kitlense dahi ön tekerin tekinin dönmediğini görürsünüz. Dediğiniz gibi bir durum olsaydı yani diferansiyel kilidine basmadığınızda önlerin teki patinaj yapıyorsa önde kendinden kilitleme yok demektir (ki zaten öyle). Diferansiyel kilidine bastığınızda ise önler de kilitleniyor olsaydı, ön diferansiyele giden bağlantılar olması gerekirdi. 80-66larda diferansiyel kilidi mekanik olduğu için bu bağlantı, diferansiyel kilitleme pedalına bağlı olan ve ön diferansiyele kadar giden çubuklar olmalı ama böyle bir bağlantı olmadığını siz de görebilirsiniz. 60-70 beygir civarındaki 4çeker same-deutzlarda bu mekanik bağlantıyı görebilirsiniz. 80-66da hidrolik bir kilitleme olmadığı için de önlere giden herhangi bir hidrolik boru vs. yok.

Bunu kanıtlamanın en güzel yolu da şudur; arka tekerleri ve ön tekerin tekini kaygan zeminde bırakıp diğer ön tekeri sert zeminde tuttuğunuzda 80-66da diferansiyel kilidine bassanız dahi traktör hareket etmez. Eğer önde kilitleme olsaydı hareket ederdi.

http://www.izlesene.com/video/arabalar-fiat/1028918

uzunyayla link=topic=23690.msg194105#msg194105 date=1247296185' Alıntı:
'''Eski nesil 4 çeker traktörlerde şöyle bir uygulama vardı, diferansiyel kilidine basıldığında sadece arka diferansiyel kilitleniyordu ve önler bağlıysa ve tekerlerden biri tam olarak tutunamıyorsa traktörün en fazla 3 tekerleği patinaja devam ediyordu, ön tekerlekterden tutunan teker dönmezdi. Bu traktör modellerinden bazıları : fiat-new holland 56 serisi (70-56), 66 serisi (70-66, 80-66).'''

yorumunuzda bu şekilde belirttiniz fakat bizim 80-66 DT'de normalde patinaj yaparken arka sol-ön sağ veya arka sağ-ön sol şekilde çapraz patinaj yapar...patinaj sırasında difransiyel pedalına basınca dört teker patinaja başlar...hiç üç tekerden patinaj yaptığını görmedim...

Kusura bakma rahatsız olduysan bidaha yorum yapmayız. Sen olayı zaten çözmüşsün. Kıraç mühendisi tabiri nedir bilmiyorum ama ben makine mühendisiyim kıraç değil.

masseysuper90 link=topic=23690.msg194110#msg194110 date=1247299371' Alıntı:
Tartışılan konuya bak...........ikiside aynı şey burda 4 çeker yere temas eden 4 nokta vard 4 noktadan da çekiyor demektir.4x4 4x2 6x2 bunlar nedir sizce ..
Arkadaşlar hemen kıraç mühendisliği bilgisiyle yoruma yorum katmışlar yok farkı var farkı yok

cevap için teşekkür ederim yorumunuz teknik ve akla yatkın lakin ben 10 yıllık 80-66 dt kullanıcısı olarak difransiyeli kilitlediğimde hiç üç tekerin patinaj çektiğine rastlamadım...

Arkadaşlar tartışılan konuları küçümsemeyelim.Kavede okey öğrenmeye yada 66 batak öğrenmeye ve birbirimizi yenmeye nasıl gayret ediyorsak mesleğimizi öğrenmeye de öyle gayret etmeliyiz.uzman olmalıyız.Çünkü bu bizim ekmek davamız.ben bu saatten sonra başka meslek yapabileceğimi sanmıyorum.Eğer icap ederese sirke sineğinin kanadında kaç damar var onu bile öğrenirim.zoruna giden varsa kendi sorunları.ersan arkadaşıma teknik bilgilerinden dolayı teşekkür ederim.

ali_kockaya link=topic=23690.msg194151#msg194151 date=1247309546' Alıntı:
Arkadaşlar tartışılan konuları küçümsemeyelim.Kavede okey öğrenmeye yada 66 batak öğrenmeye ve birbirimizi yenmeye nasıl gayret ediyorsak mesleğimizi öğrenmeye de öyle gayret etmeliyiz.uzman olmalıyız.Çünkü bu bizim ekmek davamız.ben bu saatten sonra başka meslek yapabileceğimi sanmıyorum.Eğer icap ederese sirke sineğinin kanadında kaç damar var onu bile öğrenirim.zoruna giden varsa kendi sorunları.ersan arkadaşıma teknik bilgilerinden dolayı teşekkür ederim.
yorumunuza katılıyorum...ayrıca bende ersan arkadaşımıza teknik bilgilendirmeleri için teşekkür ederim...

4x4 4 çeker çift çeker hepsi de aynı şey aslında en doğrusu yani teknik adı çift çeker dir diğerleri halk arasında kullanılan sözler

dt traktörlerde iki adet ayna mahruti bulunur.ayna maruti traktörden gelen gücü aynı dingil üzerindeki lastiklere bölüştürür.bazen eşit yada değişen orantılarda.bu mantıkla traktör kolay çevrilen lastiğe daha fazla tur attırır.örneğin çift sürerken evlek çukurundan giden lastik tamamen toprağa gömülüdür.tırnaklar toprağa geçmiş ve traktör o lastiğe doğru yan yattığı için üzerinde normalden daha fazla ağırlık vardır.bu sebepten dolayı yukarıda kalan lastikler daha çok patinaj yapar.ve traktörün çiftsürerken hızı düşer iş verimi,yakıt,süre gibi etkenler de kayba uğrarız.bunun en bariz örneği hayvan tersi yayılmış bir tarlada çift sürenler çok iyi bilir.çift sürerken kilide bastığımızda ise tekerlekler eşit hızla döner ama traktör sürekli evlek çukurundan çıkmak ister.çünkü altta kalan lastik yukarıda kalana göre dah iyi çekmektedir.bu işte en elverişli olanı sanırım ersan arkadaşın dediği sınırlı kaydırmalı diferansiyl kilidi diye düşünüyorum.

glow]
123