traktör çekici lastiklerinde , yumuşak lastikmi , sert lastikmi çabuk aşınır...

Ynt: traktör çekici lastiklerinde , yumuşak lastikmi , sert lastikmi çabuk aşınır...

paramızı çöpe atmayalım diye düşünüyorum...çiftçilere yardımcı olmak istiyorum...

Ynt: traktör çekici lastiklerinde , yumuşak lastikmi , sert lastikmi çabuk aşınır...

Lastik alırken;önce yaşadığınız yerin iklim koşullarına dikkat edeceksin.Yumşak lastikler yumşak olması için değil soğuk iklimlerde çalışması için imal edilmiştir.sert lastiklerde sıcak bölgelerde.lastikler üretildiği ülkelerin sıcaklık ve yağış karekterlerine göre yapılır.ben antalya yada adana da olsam pirelli takardım.fakat bunula beraber anadolu nun iç kesimlerinde yazlar çok sıcak kışlar çok soğuk geçer.sert lastik takarsanız kışın yanakları çatlar.memnun kalmazsın.Alman lastikleri yumşaktır.Yağmurun çok yağdığı bir devlet olduğu için.dolayısıyla çamurda çok.lastiklerin tırnak araları geniştir ki lastik dönerken çamuru atsın.fulda continental gibi.türkiye iklimine en uygun devlet amerika diyebilirim.lassa amerikan menşelidir.birde lastik alırken traktörün ağırlığını,beygir gücüne kıyasla iz genişliği nasıl.kullandığınız remork iki yada 4 tekerli mi.hepsini dikkate alıp en uygun lastiği almalısınız..

• Beğen
Tepkiler: aoboran

En iyi çözüm madem devir değişti otomobillerin bile kış lastiği ayrı.Kışın continental yada fulda yazın pirelli takın.

genelde bütün lastikler % 20 doğal kavuççuk , % 80 ni petrol ürünleriyle yapılıyor ...bunun tam tersi hangi lastik olabilir ...% 80 doğal kauççuk ....

ben kendi deneyimlerime göre söylüyorum 1999 model lamborghini orjinal lastikleri üstünde ,fakat önler 3 .lastikler

samsunbafra link=topic=23697.msg194028#msg194028 date=1247260031' Alıntı:
ben kendi deneyimlerime göre söylüyorum 1999 model lamborghini orjinal lastikleri üstünde ,fakat önler 3 .lastikler
bir yerde bir hata var ..o zaman...

traktörün kullanma kılavuzundaki lastik guruplarına bak.orada eşleştirmeler vardır.senin lastik numaraların tutmuyorsa.yani arka biraz büyük ön küçük geliyorsa yada tam tersi.traktör sürekli yolda giderken ön ve arka lastiklerin devirleri tutmaz lastik tükenir sürtünmeden.ikincisi ön lastikleri içe yada dışı bakıyorsa yolda sürtünme çok olacağından lastik biter.bunu metre ile ölçüp yada stabilize yolda giderken küçük taş parçalarını içe yada dışa ittirmesinden anlayabilirsin.

ali_kockaya link=topic=23697.msg194035#msg194035 date=1247260509' Alıntı:
traktörün kullanma kılavuzundaki lastik guruplarına bak.orada eşleştirmeler vardır.senin lastik numaraların tutmuyorsa.yani arka biraz büyük ön küçük geliyorsa yada tam tersi.traktör sürekli yolda giderken ön ve arka lastiklerin devirleri tutmaz lastik tükenir sürtünmeden.ikincisi ön lastikleri içe yada dışı bakıyorsa yolda sürtünme çok olacağından lastik biter.bunu metre ile ölçüp yada stabilize yolda giderken küçük taş parçalarını içe yada dışa ittirmesinden anlayabilirsin.
acaba , çift çeker traktörlerde ön lastikleri çabuk eskitenler ön ağırlıkları söküyor mu ...o zaman tek çeker traktör olur...

ali_kockaya link=topic=23697.msg194035#msg194035 date=1247260509' Alıntı:
traktörün kullanma kılavuzundaki lastik guruplarına bak.orada eşleştirmeler vardır.senin lastik numaraların tutmuyorsa.yani arka biraz büyük ön küçük geliyorsa yada tam tersi.traktör sürekli yolda giderken ön ve arka lastiklerin devirleri tutmaz lastik tükenir sürtünmeden.ikincisi ön lastikleri içe yada dışı bakıyorsa yolda sürtünme çok olacağından lastik biter.bunu metre ile ölçüp yada stabilize yolda giderken küçük taş parçalarını dışa ittirmesinden anlayabilirsin.
önler 14/9 .34 fakat petlasın aynı numaradaki lastiğin kalıbı farklı,yani orjinalından yüksek gibi duruyor.2 sene gitmiyor önl[img=http://img294.imageshack.us/img294/7486/photo001t.th.jpg]er

samsunbafra link=topic=23697.msg194037#msg194037 date=1247260812' Alıntı:
önler 14/9 .34 fakat petlasın aynı numaradaki lastiğin kalıbı farklı,yani orjinalından yüksek gibi duruyor.2 sene gitmiyor önl[img=http://img294.imageshack.us/img294/7486/photo001t.th.jpg]er
ön ağırlıklar varsa ..petlas nasıl bir lastik ....

asfalt biryolda traktörün arka ve ön lastiklerinin bir noktasın işaretle.traktörü tek çekere al.örneğin arka lastiğin 20 devir yaptığında önü lastiğin kaç devir yaptığını not al.bitirdiğin yere bir işaret koy.atıyorum önler 50 devir yapmış.sonra başladığın yere dön.traktörü çift çekere tak.arka lastik 20 devir yaptığında ön 50 den fazlaysa arka lastik küçük geliyor.50 den azsa ön küçük geliyor.ve ilk deneyde vardığın noktaya varmış mısın yoksa geçmişmisin bak.

ali_kockaya link=topic=23697.msg194051#msg194051 date=1247261840' Alıntı:
asfalt biryolda traktörün arka ve ön lastiklerinin bir noktasın işaretle.traktörü tek çekere al.örneğin arka lastiğin 20 devir yaptığında önü lastiğin kaç devir yaptığını not al.bitirdiğin yere bir işaret koy.atıyorum önler 50 devir yapmış.sonra başladığın yere dön.traktörü çift çekere tak.arka lastik 20 devir yaptığında ön 50 den fazlaysa arka lastik küçük geliyor.50 den azsa ön küçük geliyor.ve ilk deneyde vardığın noktaya varmış mısın yoksa geçmişmisin bak.
benim gibi fazla detaya giriyorsun ...fendt le john deere nin ön ve arka lastikleri aynı zaman da aşınıyor diye düşünüyorum..niye....

traktörün ön ve arka dingil ağırlık dağılımını çok güzel yapmışlar demekki.yalnız geçen yıl burda balye yapan bir jd 5625 vardı.ön ler bitik arkalar daha bitmemiş ti.

ali_kockaya link=topic=23697.msg194060#msg194060 date=1247262331' Alıntı:
traktörün ön ve arka dingil ağırlık dağılımını çok güzel yapmışlar demekki.yalnız geçen yıl burda balye yapan bir jd 5625 vardı.ön ler bitik arkalar daha bitmemiş ti.
6000 serisinden başlıyor benim dediğim olay ..fendt te 300 serisinde başlıyor ...niye....