ÖZEL YAPIM TÜRK MALI TRAKTÖR (170 BG)

Arkadaşlar, Lüleburgaz'dan sevgili Haşim Abimin ürettiği-yaptırdığı traktörün resim ve videolarını sizlerle paylaşmak istedim. Geçen yaz kendisini ziyaretim esnasında çektiğim görüntülerdi bunlar.

Motoru 2517 Ford cargo motoruydu yanlış hatırlamıyorsam yani 170 beygir gücünde turbolu.

Ön - arka dingiller ve şasisi ise askeri kamyona ait ama markasından emin değilim, MAN olabilir. Şanzıman da sanırım bu araca aitti, arazi vitesi de vardı çünkü.

Ön dingilden dümenleme yapılıyor ve 4 tekerlekte de havalı fren sistemi bulunuyor. Her iki dingil de makaslar üzerine monte edilmiş.

Maksimum hızı ise inanılmaz. Aklımda 130km/sa olarak kalmış ama tam olarak emin değilim, otomobille birkez ölçmüşler. Zaten kamyon şanzımanına sahip olduğu için ve tekerlekleri de kamyon tekerinden daha büyük olduğu için bu hıza çıkması normal. Tabi birdaha bu hıza çıkmaya cesaret edememiş.

Tek sorunu arka hidroliklerde. Biraz yavaş kaldırıyor ama o sorunu da daha sonra çözmüş olabilir. Bu traktörü 20000 lira gibi bir paraya maletmiş.

Sevgili Haşim Abimin buna benzer daha birçok yaratıcı projesi bulunmakta. Teknolojiye çok meraklı ve ilgili birisidir kendisi. Hatta patent başvurusu yaptığı projeleri dahi bulunmakta.

Çekimi yaptığımız esnada kaportası sökülmüştü traktörün, normalde motor kısmı da kapalı vaziyette.

http://www.izlesene.com/video/arabalar-ozel-yapim-traktor-turk-mali--2/1030065

Bu videoda traktörü ben sürüyorum, arkada ekipmanın olup olmadığı belli olmuyor. Üçüncü viteste çok rahat çekiyor ve motor devri de düşük, gaz versem çok daha hızlı gidebilir.

http://www.izlesene.com/video/arabalar-ozel-yapim-traktor-turk-mali/1030053

Ynt: ÖZEL YAPIM TÜRK MALI TRAKTÖR (170 BG)

Paylaşım için teşekkürler; buna benzer küçük tiplerinide Edremit te yapan var Pancar motordan. Onlarda harika 4 ileri Jeep şanzumanı, baskı balata ve diferansiyeli kullanmış debriyajda hidrolik merkez bile vardı. En azından motor düz duruyo. TZDK nun yaptığı Başak 12 ve 17 lerden daha üstündü. Ne dersiniz Erkunt ta birgün böyle bir model üretir...

nailyetek link=topic=23721.msg194512#msg194512 date=1247427663' Alıntı:
Paylaşım için teşekkürler; buna benzer küçük tiplerinide Edremit te yapan var Pancar motordan. Onlarda harika 4 ileri Jeep şanzumanı, baskı balata ve diferansiyeli kullanmış debriyajda hidrolik merkez bile vardı. En azından motor düz duruyo. TZDK nun yaptığı Başak 12 ve 17 lerden daha üstündü. Ne dersiniz Erkunt ta birgün böyle bir model üretir...
!!!!!!!

epey emek verilmiş gibi duruyor...170 hp ' lik bir motor bu tasarım için fazla değilmi...kendi işini görüyorsa iyi bir tasarım...tavsiyem seri üretime geçmesin şahsen ben almam :D
paylaşım için teşekkürler...

Tam olarak köyün adını hatırlayamıyorum Nail, kendisi bize bi konuyla ilgili mail atmıştı, ben de çorluya gittiğim bir haftasonu kendisini ziyarete gittim. Sonrasında da msn ' de bikaç kez görüştüm ama uzun süredir görüşemiyoruz Haşim Abiyle, arayı soğuttuk biraz. O sıralar sağlığı da pek iyi sayılmazdı maalesef, umarım iyileşmiştir. Haritadan bi bakayım, bulabilirsem köyü söylerim.

naıl_59 link=topic=23721.msg195270#msg195270 date=1247607632' Alıntı:
güzel ve dirençli bir makinaya benziyor haşim abiye allah ömür wersin böyle düşünceli insanlar lazım ülkemize bu traktör tam olarak nerde hangi köy

Çok haklısın, motor gücü akslara fazla geliyormuş. Ön aks kardan milindeki istavrozlar dağılıyormuş, ama yedek parçası bol sayılır. Hurdalık askeri araç dolu.

uzunyayla link=topic=23721.msg194690#msg194690 date=1247489241' Alıntı:
epey emek verilmiş gibi duruyor...170 hp ' lik bir motor bu tasarım için fazla değilmi...kendi işini görüyorsa iyi bir tasarım...tavsiyem seri üretime geçmesin şahsen ben almam :D
paylaşım için teşekkürler...