traktör , soğutma radyatörü konusunda aliminyum mu bakır mı makbül...

Ynt: traktör , soğutma radyatörü konusunda aliminyum mu bakır mı makbül...

Bence bakır çünkü ısıyı daha çabuk ilettiğini düşünüyorum ama şöyle bir durumda var sağlamlık ??? metaller konusunda araştırma yapmam lazım :)

nailyetek link=topic=23725.msg194340#msg194340 date=1247350870' Alıntı:
Hemde ne soru. .. Kendimi sınavda gibi hissediyorum doğrusu. Düşünmeye devam.
siz bütün sınavları geçtiniz ...bu sınavıda geçersiniz....

Slm..Benim kanaatim bakır olması konusunda. Baır daha çabuk ısınmasına rağmen daha çabuk da soğur. Burda birde genleşme durumu var. Bakırın Alüminyuma göre daha az genleştiği kanaatindeyim. Genleşmenin az olması dayanıklılığıda beraberinde getirir. Çatlama ve delinmeler(genleşmeye bağlı) aynı zamanda lehimle tamir edilebilir(bakır için geçerli). Traktörlerde doğal olarak kırsalda çalıştıklarından SERVİCE lere uzaktırlar. Bu tip arızalarda çoğu kişi kendi elindeki imkanlarla tamir edebilirler. Alüminyum ve Tudya karışımı radyatörleri birçok ilimizde kaynak yapan bile yok. Mesela daha birkaç yıla kadar İntercooler radyatörleri Çorum, Konya, Eskişehir gibi illere gönderiyorduk. Ben birde radyatör konusunda seyrek petek radyatör yerine petek sayısı fazla olan yani içinde daha fazla miktarda su bulunduran radyatörün kullanılması gerektiğini düşünüyorum (her ne kadar konunun dışın da kalsa da). Şahsi kanaatim..

nailyetek link=topic=23725.msg194522#msg194522 date=1247428368' Alıntı:
Slm..Benim kanaatim bakır olması konusunda. Baır daha çabuk ısınmasına rağmen daha çabuk da soğur. Burda birde genleşme durumu var. Bakırın Alüminyuma göre daha az genleştiği kanaatindeyim. Genleşmenin az olması dayanıklılığıda beraberinde getirir. Çatlama ve delinmeler(genleşmeye bağlı) aynı zamanda lehimle tamir edilebilir(bakır için geçerli). Traktörlerde doğal olarak kırsalda çalıştıklarından SERVİCE lere uzaktırlar. Bu tip arızalarda çoğu kişi kendi elindeki imkanlarla tamir edebilirler. Alüminyum ve Tudya karışımı radyatörleri birçok ilimizde kaynak yapan bile yok. Mesela daha birkaç yıla kadar İntercooler radyatörleri Çorum, Konya, Eskişehir gibi illere gönderiyorduk. Ben birde radyatör konusunda seyrek petek radyatör yerine petek sayısı fazla olan yani içinde daha fazla miktarda su bulunduran radyatörün kullanılması gerektiğini düşünüyorum (her ne kadar konunun dışın da kalsa da). Şahsi kanaatim..
(konunn dısında ama naıl abıye cvp vermek ıstedım) naıl abı saman sezonunda bnde calıstım saman makınası cevırdık ama orjınal radyatorunden pek memnun kalamadık sık peteklı ıdı ve trktorun sagından solundan gıden toz saman zerrecıklerı petege tıkanıp kalıyordu ve dogl olarak hareret yapmasına nedenoluyordu ama radyatoru seyrek peteklı yapınca bu olay ortadan kalktı ve motor rahat bı performans sergıledı

ağır abi link=topic=23725.msg194550#msg194550 date=1247429838' Alıntı:
(konunn dısında ama naıl abıye cvp vermek ıstedım) naıl abı saman sezonunda bnde calıstım saman makınası cevırdık ama orjınal radyatorunden pek memnun kalamadık sık peteklı ıdı ve trktorun sagından solundan gıden toz saman zerrecıklerı petege tıkanıp kalıyordu ve dogl olarak hareret yapmasına nedenoluyordu ama radyatoru seyrek peteklı yapınca bu olay ortadan kalktı ve motor rahat bı performans sergıledı
A.Slm. Aramıza tekrar döndüğün bizi onurlandırdı. Şu an benim kralda da seyrek petek var. Gece çalışmalarında ne kadar sinek varsa geçirmiş radyatörden. Bilhassa geçe baya bi koku yapıyo. Ayrıca motorda devamlı hararet derecesi değişiyor. Bununda motor performansını etkilediği kanaatindeyim. Biliyosunki bizim krallar yüksek ısıda daha fazla performans gösteriyo. Hararet düşük olduğu zaman devamlı duman yapıyo.

nailyetek link=topic=23725.msg194522#msg194522 date=1247428368' Alıntı:
ben zaten , nail bey , sitede olduğu sürece teknik konu açmayacağım..hemen cevaplıyor ...işin zevki mi kalır ...tebrik ederim ...paslanmaz çelikli radyotöre sahip tarktör varmıdır...biraz zorlayalım...

benim otomobilin şanzumanın kovanı da aliminyum.traktör yağ pompaları ve yakıt pompalarının (yeni new hollandlarda gördüm boya tutmuyor.) dış cepheleri neden aliminyum....cevap verin...

ali_kockaya link=topic=23725.msg194572#msg194572 date=1247431036' Alıntı:
benim otomobilin şanzumanın kovanı da aliminyum.traktör yağ pompaları ve yakıt pompalarının (yeni new hollandlarda gördüm boya tutmuyor.) dış cepheleri neden aliminyum....cevap verin...
aliminyumun en büyük düşmanı ne ... sonra tartışmaya devam ederiz....

Ben yinede bakır radyatör kullanılmasını; iki parçanın (radyatör petekleri ve su kazanları) birleştirilmesinde kaynak yapma veya lehimleme ynteminin daha kolay ve az masraflı olmasına bağlıyorum. Alüminyum metallerde birleştirme işlemi daha çok teknik bilgi ve laboratuvar desteği gerektirmektedir. Buda iamalatçı firmaya işgücü açısından artı maliyet demektir.