traktörde , römorkta sıkıştığin zaman diferansiyal kilitimi pehlivan çekimi kul

18.01.2008
490
11

traktörde , römorkta sıkıştığin zaman diferansiyal kilitimi pehlivan çekimi kul

tek çeker traktörde römork ta sıkıştığın zaman diferansiyal kilitimi pehlivan çekimi ..kullanılmalı...

Ynt: traktörde , römorkta sıkıştığin zaman diferansiyal kilitimi pehlivan çekimi kul

masseysuper90 link=topic=23775.msg194914#msg194914 date=1247521696' Alıntı:
yerine göre ikisinide kullanmak gerekir.İkisininde yeri ayrı
traktörün romorka yan döndüğünu war sayarsak pehlivanın bir işe yarıyacağını sanmıyorum

Ynt: traktörde , römorkta sıkıştığin zaman diferansiyal kilitimi pehlivan çekimi kul

arkadaşlar bir traktör pehlivan çeki yapıyorsa ..ağırlığı 3000 kg ise ..ağırlığını 3001 kg ma çıkaramaz ...yorumlara devam...

ozan_06 link=topic=23775.msg194912#msg194912 date=1247521618' Alıntı:
Sağ frene basarak olabilirmi acaba...

Ama dif-lock varken, sağ frenle boğuşmaya gerek yok, pehlivan çekiye alıp dif.lock yapmak daha mantıklı bence, haklısın abi...

atilla link=topic=23775.msg194910#msg194910 date=1247521559' Alıntı:
sağ teker batakta , sol teker asfaltta olursa pehlivan çekinin yardımı nasıl olur diye düşünüyorum.
Çok basit hergün yapıyorum bu hareketi. Çünkü 265s nin kavrama pedalını sökmüşler hala temin edemedim. Pehlivan çeki yapınca traktöre doğal olarak belli bir oranda yük biner ve batakta olan kısım patinaj yapar diğer kısım zorlamaz. Bende frenleri ayırarak patinaj yapan tekerin frenine basarım ve doğal olarak diğer tarafa hareket aktarılır tabiki frene sadece gücü aktaracak kadar basmak önemlidir. !35 ten kalma alışkanlık, onlarda diferansiyel kilidi yoktur.

nailyetek link=topic=23775.msg194924#msg194924 date=1247521922' Alıntı:
Çok basit hergün yapıyorum bu hareketi. Çünkü 265s nin kavrama pedalını sökmüşler hala temin edemedim. Pehlivan çeki yapınca traktöre doğal olarak belli bir oranda yük biner ve batakta olan kısım patinaj yapar diğer kısım zorlamaz. Bende frenleri ayırarak patinaj yapan tekerin frenine basarım ve doğal olarak diğer tarafa hareket aktarılır tabiki frene sadece gücü aktaracak kadar basmak önemlidir. !35 ten kalma alışkanlık, onlarda diferansiyel kilidi yoktur.
tam pehlivan çekide traktör ağırlığı arka tekerlere biner ..ama 1 kg ağırlığının dışında artış sağlanamaz...

atilla link=topic=23775.msg194920#msg194920 date=1247521820' Alıntı:
arkadaşlar bir traktör pehlivan çeki yapıyorsa ..ağırlığı 3000 kg ise ..ağırlığını 3001 kg ma çıkaramaz ...yorumlara devam...
tabiki artmaz sadece ön tarafını havaya diker ve bütün yük arka tekerler üzerine biner buda tutunmatı %50 gibi arttırır

naıl_59 link=topic=23775.msg194929#msg194929 date=1247522151' Alıntı:
tabiki artmaz sadece ön tarafını havaya diker ve bütün yük arka tekerler üzerine biner buda tutunmatı %50 gibi arttırır
yani sonuçta traktörün önü kalkıyor ve toprak yapısına göre 1 teker asılmayabir.... veya yan durumda iken tek teker asılır ...diferansiyalden dolayı ...hangi teker yumuşak zemindey se onu çevirir ...

atilla link=topic=23775.msg194932#msg194932 date=1247522430' Alıntı:
yani sonuçta traktörün önü kalkıyor ve toprak yapısına göre 1 teker asılmayabir.... veya yan durumda iken tek teker asılır ...diferansiyalden dolayı ...hangi teker yumuşak zemindey se onu çevirir ...
eğer o anki pozisyonun olumlu ve elverişliyse kilitlemeye basılabilir

naıl_59 link=topic=23775.msg194935#msg194935 date=1247522524' Alıntı:
eğer o anki pozisyonun olumlu ve elverişliyse kilitlemeye basılabilir
kilitleme yapılınca ..traktör % 100 iki teker asılacaktır ...bu nedenle ağırlık transferi arkaya yönelecek...çünki çeki artıyor...dolayısıyla traktörün önü kalkacak ..pehlivan çekiş yapmış gibi olacak ...tek far kı artık 2 lastik eşit asılıyor olacak diye düşünüyorum...

Zamanında Şeker fabrikası kantarlarında yapılan bi numarayı anlatayı. Sadece remorklar tartılıyordu ve pancar posası çıkaran kişiler unutmuşum ayağıyla pehlivan çekiyle çok zaman 2 ton dan fazla posayı devletten çalmışlardı.

ozan_06 link=topic=23775.msg194936#msg194936 date=1247522597' Alıntı:
içgüdüsel yani..tamamen duygusal :D
kalbin o anki atraksiyona dayanırsa yada heyecandan telaş yapmazsan basılabilir
şaka bir yana yani traktörün yokuşta yan kafası aşağı doğru olabilir tehlikeli bir durum yada römork harıcına teker değmiş yan pozisyonda olur o durumdada hem kilitlemeye basıp hemde aksi yöne direksiyon kırmak mantıklı değil

biz iki tekerlı romork kullanıyoruz battığım zaman elk once tapana verırım onunu kaldıracak sekılde eğer hala cıkmıyosa defransıyal kılıdıne basarım yalnız traktorun yönü duz olmak kaydıyla bız kanca cekı kullanıyoruz