TD85D 2009 Harmandan Kareler

Bu sene harman tahmin ettiğimize yakın geçti, bazı tarlalardan istediğimiz ve beklediğimiz verimi alamadık ama belkide beklentilerimiz fazlaydı, darısı seneye diyelim :D

Bir kaç foto, bu sene yüküm biraz ağırdı, fazla foto çekemedim koşturmaktan, traktörden kamyona, ordan satışa yetişmek için jipe, sürekli direksiyonda geçti yani...

Ynt: TD85D 2009 Harmandan Kareler

güzel paylaşım...çift çeker traktörde sofralı , ön dingil dönen , traktöre ağırlık baskısı yapmayan römorkları tercih etmenizi takdirle karşılıyorum....genç meslektaşım...

atilla link=topic=23777.msg194880#msg194880 date=1247519740' Alıntı:
güzel paylaşım...çift çeker traktörde sofralı , ön dingil dönen , traktöre ağırlık baskısı yapmayan römorkları tercih etmenizi takdirle karşılıyorum....genç meslektaşım...

Teşekkürler abi, bizde römorklar hep böyle...İşimiz hep acele olduğundan hep iki-üç römork takıyoruz birde, böylesi daha emniyetli gibi sanki...

mocıtu link=topic=23777.msg194886#msg194886 date=1247520121' Alıntı:
Güzel kareler Ozan abi bereketli olsun..

Teşekkürler Kaan, harmanı bitirdik, şimdi datlı datlı yağmur yağıyor, biraz tava gelsin üçleme ve nadası aradan çıkarayım diyorum, bu havayı bir daha yakalamak zor :D

Bereketli olsun abi, harmanda gerçekten işler yoğun oluyor, bende foto olayına pek zaman ayıramadım...

Yanlış hatırlamıyorsam iki tarlada farklı gübre uygulaması yapmıştınız Ozan abi, o iki tarlanın verimleri nasıldı acep?

ozan_06 link=topic=23777.msg194891#msg194891 date=1247520371' Alıntı:
Teşekkürler Kaan, harmanı bitirdik, şimdi datlı datlı yağmur yağıyor, biraz tava gelsin üçleme ve nadası aradan çıkarayım diyorum, bu havayı bir daha yakalamak zor :D

Desene abi tam denk geldi..Allah işinizi rast getirsin..

ÖZzGÜR link=topic=23777.msg194892#msg194892 date=1247520400' Alıntı:
Bereketli olsun abi, harmanda gerçekten işler yoğun oluyor, bende foto olayına pek zaman ayıramadım...

Yanlış hatırlamıyorsam iki tarlada farklı gübre uygulaması yapmıştınız Ozan abi, o iki tarlanın verimleri nasıldı acep?

İyi yakaladın Özgür, bahsettiğin tarlalardan taban gübresiz ve yaprakta az olanı 90 dönüm yerden 16 ton verdi...Taban gübresi attığımız ve yaprağa toplamda 23 kilo 26lık ve 33lük (birer ay arayla, şubatta ve martta) taraf ise 21 ton verdi...

Bu senenin dezavantajı olarak şöyle bir yorum getirebildim, yağışların bol olması nedeniyle verdiğimiz gübrenin bir kısmı holder sonrası tekrar ot çıkmasına neden oldu, o tarlanın engebeli bazı kısımları vardı, mecburen holderi kaldırmak zorunda kalmıştık, o kısımlarda aşırı ot vardı, belki sene bu kadar yağışlı olmasaydı fark açılırdı...

Ayrıca 200 er dönümlük bir karşılaştırma daha oldu, gübresiz rus buğdayı ekilen yerden 38 ton aldılar, aynı tarlanın diğer yarısından ise 60 ton aldık (ukrayna)...

Normalde aynı şartlarda ukrayna 20-30 kilo kadar fazla yapıyor ama bu sene yağışın etkisiyle yatan kısımlar taneyi doldurmamış...Rusların sapı daha kuvvetli olduğundan yatma olmamıştı...

Sonuç, gübreyi verecen aga :D

:) Tarlayı beslemeden nerede olursa olsun olmuyor yani abi...
Yalnız kurak bi senede olsa gübre atılmayan yer çok daha gerilerde kalırmış gibime geliyor...

Ozan abi sizin oralarda bu sene verimler nasıldı ve ortalama olarak verimler ne civarlda oluyor...90 dekar yerden 16 ton verim, Trakya ile kıyaslayınca düşük gibi...

ÖZzGÜR link=topic=23777.msg194918#msg194918 date=1247521772' Alıntı:
:) Tarlayı beslemeden nerede olursa olsun olmuyor yani abi...
Yalnız kurak bi senede olsa gübre atılmayan yer çok daha gerilerde kalırmış gibime geliyor...

Ozan abi sizin oralarda bu sene verimler nasıldı ve ortalama olarak verimler ne civarlda oluyor...90 dekar yerden 16 ton verim, Trakya ile kıyaslayınca düşük gibi...

Özgür, buralarda bazı bölgelerde kıraçlarda bu sene 400-500 kilo yaptığı oluyor, benim harmanda ortalama 375 kilo yaptırabildim, kıraçlarda 225 kiloya kadar düştü, sulularda 550-600 kilo alabildim... rekolte düşük burada biraz...Trakyaya göre illaki düşük...

90 dönümden 16 ton veren tarlanın tamamı 500 dönüm, geçen yıl nadastı, ondan önceki sene kuraktı biraz, 500 dönümden 9 ton almıştık :D (boktan bir tarla ama dedemin babasının yaylasıymış, meburen ekiyoruz:) )

Birde bu harmanda anormal kamyon sıkıntısı vardı, afyonlu bir kamyoncu geldi, dediki bizim orda dönüme 750 kilo veriyor ortalama...Dövecektim adamı, meğer 1 dönüm=2000 metrekareymiş, tarlalarıda suluymuş, hepsi ya patates, yada pancar yeriymiş..Durum bizden kötü yani...Bizde pancar yeri sulular 600-700 yapar normalde iyi bakarsan, çünkü önündeki yeşile 100 kilo civarı gübre verilir...

ozan_06 link=topic=23777.msg194930#msg194930 date=1247522253' Alıntı:
Özgür, buralarda bazı bölgelerde kıraçlarda bu sene 400-500 kilo yaptığı oluyor, benim harmanda ortalama 375 kilo yaptırabildim, kıraçlarda 225 kiloya kadar düştü, sulularda 550-600 kilo alabildim... rekolte düşük burada biraz...Trakyaya göre illaki düşük...

90 dönümden 16 ton veren tarlanın tamamı 500 dönüm, geçen yıl nadastı, ondan önceki sene kuraktı biraz, 500 dönümden 9 ton almıştık :D (boktan bir tarla ama dedemin babasının yaylasıymış, meburen ekiyoruz:) )

Birde bu harmanda anormal kamyon sıkıntısı vardı, afyonlu bir kamyoncu geldi, dediki bizim orda dönüme 750 kilo veriyor ortalama...Dövecektim adamı, meğer 1 dönüm=2000 metrekareymiş, tarlalarıda suluymuş, hepsi ya patates, yada pancar yeriymiş..Durum bizden kötü yani...Bizde pancar yeri sulular 600-700 yapar normalde iyi bakarsan, çünkü önündeki yeşile 100 kilo civarı gübre verilir...
Hmm anladım abi,ama beni sakın yanlış anlama iyi veya kötü gibi düşüncem yok maksat bölgeleri tanımak, bilgi edinmek...
Allah bunları hayırlısı ile yemeği kısmet etsin hepimize, bizim burdada bölge bölge ayrılıyor, Çorluda eski bağlar denen bölge var, kumsal kalıyorlar biraz sene uyarsa 500-600 yaparlar uymazsa, 150-200 anca yapar...Sizin orasıda bizim eski bağlara benziyor anlaşılan...

ağır abi link=topic=23777.msg195012#msg195012 date=1247566501' Alıntı:
zaten çiftçinin senesı olamz ıse sırtından çatlarmıs ))) bizim balyalara yardıma gel be elın bosalmıs

O nasıl atasözüymüş, ata bizzat sen kendinsin galiba :D

Senin makineyi nasıl kullanacam ben muhtarım, anca nakliye yaparım...

Bu arada elimiz boşalmıyor bir türlü...üçlemeye başlıyorum haftasonu, duruma göre nadasada girebilirim..Bugün Yapracıkta birisi sürüyordu pullukla, arabayla geçerken gördüm canımda çekti hani :D