4 tekerlekli damperli römork mu yoksa 2 tekerlekli damperli römorkmu?

Ynt: 4 TEKERLEKLİ DAMPERLİ RÖMORKMU YOKSA 2 TEKERLEKLİ DAMPERLİMİ DAHA KULLANIŞLI?

Konunun başlığını ve içeriğini site kurallarına göre düzenlerseniz sevinirim büyük harfle yazı yazmak yasak..

Ynt: 4 TEKERLEKLİ DAMPERLİ RÖMORKMU YOKSA 2 TEKERLEKLİ DAMPERLİMİ DAHA KULLANIŞLI?

mocıtu link=topic=23778.msg194898#msg194898 date=1247521022' Alıntı:
Konunun başlığını ve içeriğini site kurallarına göre düzenlerseniz sevinirim büyük harfle yazı yazmak yasak..
böyle bir kural ve prosodür olduğunu bilmiyordum

Ynt: 4 tekerlekli damperli römork mu yoksa 2 tekerlekli damperli römorkmu?

naıl_59 link=topic=23778.msg194897#msg194897 date=1247520831' Alıntı:
bu aralar harman sezonu olduğu için en çok konuşulan konu 2 tekerlimi yoksa 4 teker sofralımı?

İki teker sanki daha pratik oluyor gibi ama alışkanlık galiba, hiç kullanmıyoruz, arka arkaya 3 tane 4 tekerli takıyoruz :D

ozan_06 link=topic=23778.msg194909#msg194909 date=1247521545' Alıntı:
İki teker sanki daha pratik oluyor gibi ama alışkanlık galiba, hiç kullanmıyoruz, arka arkaya 3 tane 4 tekerli takıyoruz :D
burada da 3 4 tane takılıyor ama başı çeken her zaman 2 tekerdir traktöre yolda yaptığı kuvvet hem çekişte tutunma hemde fren kabiliyetini arttırıyor ama 4 tekerinde yeri ayrı damper olamdığı ve yanaştırmanın zor olduğu için 2 teker daha pratik tabi 4 teker damperlilerde war
bizdede huy 3 romork değilde 2 tekerli takılı 3 traktör gideriz

naıl_59 link=topic=23778.msg194926#msg194926 date=1247521995' Alıntı:
burada da 3 4 tane takılıyor ama başı çeken her zaman 2 tekerdir traktöre yolda yaptığı kuvvet hem çekişte tutunma hemde fren kabiliyetini arttırıyor ama 4 tekerinde yeri ayrı damper olamdığı ve yanaştırmanın zor olduğu için 2 teker daha pratik tabi 4 teker damperlilerde war
bizdede huy 3 romork değilde 2 tekerli takılı 3 traktör gideriz

Manevra işi alışkanlığa bağlı yaa..4 tekerliyle iki araba arasına park ederim, alışan kullanıyor...2009 harman konulu mesajımda yanaştığım garajın resmi var, L şeklinde bir yerden garaja geri geri...alışkanlık meselesi yani...

Güzel bi konu seçmişsin nail teşekkür ederim. Düz arazilerde 4 tekerlekli remorklar daha avantajlıdır. Neden? birincisi traktörü her nekadar tartaklasada yakıt sarfiyatını çok düşürür ve motorun daha fazla rampalarda vites düşmeden gitmesini sağlar.(halk arasında rampaya aşağıdan bi kaptırdım falan denir) 2 tekerli yani binme remorklar ise dağlık arazilerde ve geri geri gidilmesi gerekli işlerde daha avantajlıdır. Fakat motoru hiç salmaz ve devamlı yükte gitmesini sağlar buda yakıtı arttırır, fren mesafesi düşer, kaymayı azaltır. İyi bir pehlivan çeki varsa eğer traktörde 2 tekerlinin çıktığı heryere çıkarsın, fakat geri gitme hususu biraz uzmanlığa birazda tesadüflere bağlıdır.

• Beğen
Tepkiler: szabo35

ozan_06 link=topic=23778.msg194934#msg194934 date=1247522490' Alıntı:
Manevra işi alışkanlığa bağlı yaa..4 tekerliyle iki araba arasına park ederim, alışan kullanıyor...2009 harman konulu mesajımda yanaştığım garajın resmi var, L şeklinde bir yerden garaja geri geri...alışkanlık meselesi yani...
aynen bende severim samanlığımız ve depolar biraz dar hep geri geri yanaşırım ve her seferinde istediğim şekilde gerçi biraz yavaş gitsemde oluyor gören köylüler nasıl uğraşıyorsun onla para verseler yapmam bu işi diyor
4 tekerin dewrilme tehlikesi bana göre 2 tekere göre daha fazla

nailyetek link=topic=23778.msg194937#msg194937 date=1247522662' Alıntı:
Güzel bi konu seçmişsin nail teşekkür ederim. Düz arazilerde 4 tekerlekli remorklar daha avantajlıdır. Neden? birincisi traktörü her nekadar tartaklasada yakıt sarfiyatını çok düşürür ve motorun daha fazla rampalarda vites düşmeden gitmesini sağlar.(halk arasında rampaya aşağıdan bi kaptırdım falan denir) 2 tekerli yani binme remorklar ise dağlık arazilerde ve geri geri gidilmesi gerekli işlerde daha avantajlıdır. Fakat motoru hiç salmaz ve devamlı yükte gitmesini sağlar buda yakıtı arttırır, fren mesafesi düşer, kaymayı azaltır. İyi bir pehlivan çeki varsa eğer traktörde 2 tekerlinin çıktığı heryere çıkarsın, fakat geri gitme hususu biraz uzmanlığa birazda tesadüflere bağlıdır.
ben teşekkür ederim abi
yani sonuç yük 2 tekerin kalan herşey 4 tekerin işi diyorsun

nailyetek link=topic=23778.msg194937#msg194937 date=1247522662' Alıntı:

Yok babacım ne tesadüfü yaa, istediğin yere yanaşırsın, tek kuralı kesinlikle mümkün olduğu kadar düşük viteste, ve kesinlikle yarım debriyaj yapmadan, gaza asıla asıla döndüreceksin...oku elinle tutuyormuş gibi çevireceksin...Bu konuda iddialıyım, mühendisliğim kadar geri manevra yaparım :D

• Beğen

İki tekerlekli yanaştırma ve tümseklerden geçme konusunda bana göre daha avantajlı gibi geliyor. Dört tekerlekli römorklar tümseklerden geçerken bazen bakıyosun tek teker yerden kesiliyor. Devrilecekmiş gibi oluyor. Fakat iki tekerleklide sanki daha kolay bir geçiş oluyor. Biz genelde dört tekerlekliyi iki tekerleklinin arkasına takarız. Yada tek başına dört tekerlekli takarız. Sırf yanaştırma işinden dolayı çoğu zaman iki traktör 2 tekerlekli römorklarla gittiğimiz oluyor. Bu yüzden 10-15 tonluk bir çift dingilli istiyorum....:D

Belli bi yaştan sonra kabiliyetler kayboluyo heralde veya insan tembelleşiyo olsa gerek. Bu işe 5 yıl oncesine kadar anahtar atmasına iddiaya giren ben şimdi baya bi sinirleniyorum kız-*sw. Şu an ikisinide kullanıyorum. Eğer gideceğim yer uzaksa ve yük tonajlıysa 4 teker diyorum. Ama kısa mesafelerde 2 teker daha avantajlı.

• Beğen

köyde birinin başına gelen bir olay 4 tekerli römorkun en sağ tarfına 3 çuwal gübre koymuş 150 kg ve ve tam sola kırmış direksiyonu olduğu yerde yatmış araba en basit örnek
çapraz yerlerde terazide kalıyor eğer yükte warsa doğal olarak şaseyi büküyor

nailyetek link=topic=23778.msg194946#msg194946 date=1247523340' Alıntı:
Belli bi yaştan sonra kabiliyetler kayboluyo heralde veya insan tembelleşiyo olsa gerek. Bu işe 5 yıl oncesine kadar anahtar atmasına iddiaya giren ben şimdi baya bi sinirleniyorum kız-*sw. Şu an ikisinide kullanıyorum. Eğer gideceğim yer uzaksa ve yük tonajlıysa 4 teker diyorum. Ama kısa mesafelerde 2 teker daha avantajlı.

Yaş konusunda haklısın, 15 yaşındayken daha bir keyifli yanaşıyordum ama artık zorlanmasamda sıkılıyorum, bu harmanda yaklaşık 20 defa yanaştım garajlara, bunaldım artık...

naıl_59 link=topic=23778.msg194947#msg194947 date=1247523426' Alıntı:
köyde birinin başına gelen bir olay 4 tekerli römorkun en sağ tarfına 3 çuwal gübre koymuş 150 kg ve ve tam sola kırmış direksiyonu olduğu yerde yatmış araba en basit örnek
çapraz yerlerde terazide kalıyor eğer yükte warsa doğal olarak şaseyi büküyor
Burda kullandığın remorkun markasıda çok önemli. Mesela şase sabitlenmiş olmamalıdır. Böylelikle daha fazla esneme olr. Biz şurda 5 yıl oncesine kadar, buğdayları orak makinası ile biçerdik ve buğday saplarını remorkla taşıyıp patoza atardık. Bazen telefon tellerine falan takılırdı. Hatta elektrik hattına takılıpta yanan remork bile oldu. Bu işte 4 tekerlekliler daha az devriliyordu. 2 tekerli remorkun devrilme oranlarında sayısal bi fark vardır. Ben şahsen balya taşırken 4 tekerliyi tercih ediyorum.

nailyetek link=topic=23778.msg194951#msg194951 date=1247524210' Alıntı:
Burda kullandığın remorkun markasıda çok önemli. Mesela şase sabitlenmiş olmamalıdır. Böylelikle daha fazla esneme olr. Biz şurda 5 yıl oncesine kadar, buğdayları orak makinası ile biçerdik ve buğday saplarını remorkla taşıyıp patoza atardık. Bazen telefon tellerine falan takılırdı. Hatta elektrik hattına takılıpta yanan remork bile oldu. Bu işte 4 tekerlekliler daha az devriliyordu. 2 tekerli remorkun devrilme oranlarında sayısal bi fark vardır. Ben şahsen balya taşırken 4 tekerliyi tercih ediyorum.
katılıyorum....

varsa dort tekerlı damperlı ıle dampersız romorku degısmek ısteyen ırtıbata gecsın :)

balyada 4 tekrlekliler daha iyi bizde 3 tonluk war kasa içi dolu dolu 10 tane alıyor ve arkaya doğru 8 sıra 2 teker 4 ton olmasına rağmen kasa içi dengesiz 9 tane üst sıra 7 tane alıyor tek sorun balyada harıç ileri geri oynuyor traktöre yük basmadığı için