En iyi para kazandıran ürün hangisi?

Ynt: En iyi para kazandıran ürün hangisi?

yaklaSIk BİZİm 35 dakar yanI 17.5 döNÜMDEN NOHUT EKERSEK YAKLASIK 350 ILE 400 TENEKE nOHUT GELIR. . EĞER TAAM GÜZEL SÜRÜM YAPACAN 500 Ü BULUR . .

BUĞDAY OLARAk da ayNı gelıyor. . kütahya VERİMLİ,DR. .
BUĞDAYDA 550 500 GİBİ DEĞİŞİYO

zaten arkadaşlar benim buğdayı ekme sebebim.sulamanını zor olduğu.diğer soğan ayçiçeği gibi ürünleri artık fazlasıyla ektiğimde kalan tarlalar boş kalmasın diye ekiyorum.buğdaydan,arpadan bir kar beklentim yok.ne olursa olsun.şeker pancarı da ekmiyorum.beni ençok zarar ettiren ürün pancar dı.pancar ektiğimiz tarla hep hasta oluyor.çamurda kazdığımızdan.çapacı dıştan,kazmak için ya işçi tutuyordum.ya makina.pancarın sadece sulamasını kendim yapıyorum diğer işleri hep parayla yaptırıyorum.6 sefer sulanıyor bizim buralarda bazen de 7,ben pancara attığım o gübrenin yarısını buğdaya atıp 3 defa sulasam buğday çıldırır.güz ayları çok sıkıntılı oluyor.bir kamyon pancarı hazırlatırım.kamyon bulunmaz.kamyon gelir yüklemeci yok.bu gecikmelerde söküm günün geçer.bir tantana.slaj yapılacak,tarlalar tekrar sürülüp ekilecek.birde yağmura yakalandın mı rezillik on para etmiyor...ben pancarı bıraktım arkadaşlar kim ekerse eksin....

arkadaşlar biz kaderimize terk edildik piyasada büyük oynayanlar var,bizim ekdiğimiz ürün para etmesi şansa kalmış bişey ,hangi ürün para ederse birdahaki sene herkes o ürüne yükleniyor ve sonu hüsran çiftçi borcunu ödeyemiyor

bizim elimizi kolumuzu bağlayan şeyler.genelde sürü psikolojisi ile hareket ediyoruz.bu yıl ne para ettiyse seneye herkes onu ekiyor.fiyatlar allak bullak oluyor zarar ediyoruz.şahıs olarak senin düşündüğünü herkesin düşündüğünü farz edip tam tersine hareket edebilsek ürünümüz bu kadar ucuz gitmez.bilirsiniz arz fazla olursa fiyat düşer talep fazla olursa yükselir.hasat zamanlar çiftçimizin genelde mali yapısı kötü olduğu için hemen piyasaya sürüyor.fiyatlar çakılıyor.burada devreye kişi yada kuruluşlar giriyor.ucuz fiyattan malı toplayıp stokluyor ve satmıyor.suni kıtlık yaratır.ayaklarını uzatıp 6-7 ay geçmesini bekliyor.sen bütün masrafları yapı çoluk çocuk aylarca çalışarak üretip sattığın bu ürünü hasat zamanı örneğin 1 liraya veriyorsun.kışın ortasında bir bakmışın senin sattığın ürün çoktan 2 lirayı geçmiş.banka faizlerinin bile yıllık %20 olduğu bir yerde adam 6-7 ayda %100 kazanıyor.birgün tarlada çalışmadan sulamaya çapaya gitmeden.gübre çuvalı taşımadan rahat bir şekilde yaşıyor.Türkiyenin gerçeklerinden biri de bu...

nekadar uğraşsakta para kazandırmaz bu hukümet 2008 yılında 3350 liraya mazot altık tarla sürdük 2200 e gübre aldık attık tarım bakanı busene yağışlar iyi geçti ürün fiyatları düşecek dedi arpayı 310 verdik 150 dekar arpa vardı 2000 lira zarar etmişim neye elimizi atsak kuruyor para kazanmak hele kar etmet hayal oldu artık ama herşeye inat devam..

samsunbafra link=topic=23824.msg195664#msg195664 date=1247762469' Alıntı:
arkadaşlar biz kaderimize terk edildik piyasada büyük oynayanlar var,bizim ekdiğimiz ürün para etmesi şansa kalmış bişey ,hangi ürün para ederse birdahaki sene herkes o ürüne yükleniyor ve sonu hüsran çiftçi borcunu ödeyemiyor
sana katılıyorum arkadaş