aynı güçte , dizelde , otomobil dizellerinin torku tarktöre göre niye düşük....

18.01.2008
490
11

aynı güçte bile , comman rail dizel bile olsa ...otomobil motorunun silindir buloğu genelde aliminyum döküm ...traktör dizelinde ise çelik döküm...yukarıdaki başlıkla bu konuyu birlikte değerlendirelim diye düşünüyorum...

Ynt: aynı güçte , dizelde , otomobil dizellerinin torku tarktöre göre niye düşük....

Bu konuda ufak bi mantık yürütmek istiyorum tork,motordan tekerleğe iletilen itme kuvveti olduğuna göre mesela iki araçtan beygiri az olan bir otomobilin torku ise diğerine göre fazla olabilir. Bu da tekerlek çapı, vites kutusu ve motor tipi gibi etmenlere bağlı olarak değişir. Traktörlerde ise normal otomobillere göre torkun yüksek olmasının sebebı tekerlek çapı vites ve motor tipine göre değikiklik gösterebilir..

Ynt: aynı güçte , dizelde , otomobil dizellerinin torku tarktöre göre niye düşük....

aklıma teorik değilde mantık olarak ses açısından olabilirmi torku fazla olan motor daha gürültülü çalısır düşüncesindeyim

naıl_59 link=topic=23867.msg195996#msg195996 date=1247838950' Alıntı:
aklıma teorik değilde mantık olarak ses açısından olabilirmi torku fazla olan motor daha gürültülü çalısır düşüncesindeyim
derse devam hemşerim...

hız bakımından olabilir mi abi arabalar daha hızlı gidiyo ve lastik boyutu,ağırlık bakımından küçük boyutta olmasından dolayı fazla bi tork gereksinimi olmaz..diye düşünüyorum

otomobilerde lastik çapı düşük böylece tork düşük ama hız yüksek oluyo..traktörlerde lastik çapı büyük tork yüksek ama hız da yawaş...bi örnek witesli bisikletlerin arka dişlileri buna bi örnektir bence; dişli büyüyo we bisikletin torku artıyor we bisiklet daha az bi kuwwetle daha fazla çekiyo...arka dişli küçüldüğünde tork düşüyor çekiş azlıyo ama hız artıyo...

Madem ki :S :S o halde varım. Atilla abi otomobillerde kullanılan motorlar ağırlık bakımından ve boyutları bakımından traktörlere oranla küçük olmak zorundadır. Bu motorlarda slindir hacimleri küçük tutulmak zorundadır. Ses düzeyi, ağırlık ve boyutları sınırlı olmak zorundadır ve birde titreşim durumu var tabiki. Bu motorlar genellikle elektronik ateşleme, turbo ve intercooler gibi güç arttırıcı eklentilerle güçlendirilmiştir. Motor devirleri traktör dizeline göre çok yüksek tutulmuştur. Yani bunlarda max.3000 dev/dk. yı geçenler bile vardır. Traktör dizellerinde ise motor aynı zamanda şase görevide görür. Bunların daha büyük ebatlarda olması silindir hacimlerinin de büyük olmasını ve düşük devirlerde max.tork a ulaşmasını sağlamıştır diye yorumluyorum. Saygılar..

nailyetek link=topic=23867.msg196095#msg196095 date=1247859392' Alıntı:
Madem ki :S :S o halde varım. Atilla abi otomobillerde kullanılan motorlar ağırlık bakımından ve boyutları bakımından traktörlere oranla küçük olmak zorundadır. Bu motorlarda slindir hacimleri küçük tutulmak zorundadır. Ses düzeyi, ağırlık ve boyutları sınırlı olmak zorundadır ve birde titreşim durumu var tabiki. Bu motorlar genellikle elektronik ateşleme, turbo ve intercooler gibi güç arttırıcı eklentilerle güçlendirilmiştir. Motor devirleri traktör dizeline göre çok yüksek tutulmuştur. Yani bunlarda max.3000 dev/dk. yı geçenler bile vardır. Traktör dizellerinde ise motor aynı zamanda şase görevide görür. Bunların daha büyük ebatlarda olması silindir hacimlerinin de büyük olmasını ve düşük devirlerde max.tork a ulaşmasını sağlamıştır diye yorumluyorum. Saygılar..
nail bey , sen en iyisi muhtarlık görevini laikiyle yerine getir ..ekmeğim elden gidiyor... şaka ...tebrik ederim muhtarım...

atilla link=topic=23867.msg196102#msg196102 date=1247859720' Alıntı:
nail bey , sen en iyisi muhtarlık görevini laikiyle yerine getir ..ekmeğim elden gidiyor... şaka ...tebrik ederim muhtarım...
Teşekkürederim Atilla abi. Yalnız ben bu 265 s e fena takıldım, suyu ısınmaya başladı ya bakalım hayırlısı..

nailyetek link=topic=23867.msg196118#msg196118 date=1247860586' Alıntı:
Teşekkürederim Atilla abi. Yalnız ben bu 265 s e fena takıldım, suyu ısınmaya başladı ya bakalım hayırlısı..
muhtarım , marka söylemek istemiyorum ...dünyada motor ve traraktör vardır ...traktör alırsan , doğru bir şey yapmış olursun ...hemde çok doğru...

:) bu konu çok su götürür ... :) beyin fırtınasına devam ... sitede daha önce konuşuldu ... uzun bir yazı yazmıştım ...

okkangal link=topic=23867.msg196193#msg196193 date=1247869773' Alıntı:
devam ... önce tork mavzunuu çözelim ... malzeme işi kolay ... halledilir ...
meslek alanımın dısına giriyor biz tork bilmiyoruz kalkış momenti falan olsa tamam

malzemenin seçimi ve torku değiştiren etmenler hemen hemen bağlantılı ... ip ucu hiç bir traktörün devir göstergesinde 7000 devir gördünmü ... olmaz .. ama arabada var ...

ikinci ip ucu : bana yeterli uzunlukta bir kalas ve uygun dayanak noktası verin size dünyayı kaldırayım ... sanırım arşimetin lafı ...