biçerdöverde dikkat edilecekler...

arkadaşlar agustos başında bizim buralarda hasat başlayacak ... türkiyede buğday tarımının yoğun olduğu en son hasat Kangalda başlayacak ... kangalda bildiğim kadarıyla biçerdöver sahibi hiç kimse yok ... genelde yerköy ve yozgat tan gelen biçerdöverlere gerekli ücretlerle ekinler biçtirilecek ...

biçer ve biçerci sıkıntısı her yıl büyük sorun ... yani biçer çok ama insaflısı pek az ... biz ne dersek diyelim onlar bildiğini okuyacak ...

sitemizde gayet kendini geliştirmiş işinde uzman biçerci arkadaşlar var ... acaba biz hasat döneminde biçerdöver seçerken nelere dikkat etmeliyiz... benim dikkat ettiğim hususlar yeni bıçak , sağlam elek ayarı , fazla kırık olmaması için biraz samanlı gelmesine göz yumarak baturu fazla sıkıştırmamak , ve illaki yavaş biçmek ... ama bunları sağlamak için bazen kırıcı tartışmalar bile yaşamaktayız... biz biçercinin binlerce euroluk biçerni yeri gelip esirgiyoruz ama o bizim ekinimize pek acımıyor ... tarladan bir ayrılırsan tamam levyeyi sonuna kadar yatırır tablayıda kaldırır havaya ....

acaba biçerci arkadaşlarımızın bizlere tavsiyeleri ve tuoları olabilirmi acaba bu hususlarda ....
birde biçerciler neden çok ısrar etsekte pervaneyi biçimde biraz daha ileri alarak biçmezler...

benimde biçerci arkadaşlardan ricam lütfen tarla başlarında tablayı kaldırmadan döne döne biçmeyiniz çünkü dönüşlerde yatan ekinler ikinci seferde alamıyorlar ... dik girelim dik çıkalım .... işte bunuda bir türli anlatamıyoruz biçerciye ...

biçerci arkadaşlar dikkat etmemiz gereken başka hususlarda bizleri aydınlatırsa sevinrim ...

Ynt: biçerdöverde dikkat edilecekler...

Slm. arkadaşım. Ben biçerci değilim, küçük çaplı bir arpa buğday üreticisiyim. Bu biçerdöğer işi; biçerci, operatör ve tarla sahibinin karşılıklı anlaşmasına bağlı. Yani herkes ucuza biçtirmek ister ama bir işinde bi maliyeti var. Benim yaptığım tek şey şu; piyasa belli olur, diyelim biçim da.8 tl, balya 80 kuruş. Ben direkt 9 tl biçime 90 kuruş balyaya teklif ederim. Yani işçilik emek isterim. Her iki taraf ta karşılıklı anlayış içinde olması lazım. Aynı zaman da köy muhtarıyım ve gelen arkadaşların 1 hafta boyunca tüm yükleri benim üzerimde olur. Ha arada bazı komşular derler; falan yerde adamlar 6,5 biçtirmiş. saygı duyarım ve kibarca ' tarla senin ister o kişiyi getir biçtir, ister tarlayı al oraya götür ' derim. hiç kimsenin yükünü üstlenemem. Sizin oralara giderlermi bilmem ama bu işte dürüst çalışma konusunda; kimse alınmasın Balıkesirli biçerdöver esnafı arkadaşları takdir ediyorum. Ama yine tekrar ediyorum; her işin bir maliyeti vardır, iyi hesap yaparak bi,çerci arkadaşlarıda düşünmemiz lazım ki onlarda bizi mağdur etmesinler. Saygılar.

Ben kendim biçerdöverci olduğum için bir biçerdöver kiralamak istersem dikkat edeceğim hususlar şunlar olacaktır. Makinanın yeni model oluşu, mümkünse en çok 7-8 senelik bir makina olması, teknolojisinin mümkün olan en yüksek teknolojide olması, kapasitesinin yüksek olması(6 sarsak), hayvanım yoksa sap kıyıcıya sahip olan bir makina olması, tablasının büyük olması, bakımının ve temizliğinin hergün düzenli olarak yapılmasıdır. Bunlar tabiki makina bakımından dikkat edilecek hususlardır. Operatör konusuna geldiğimizde makinayı kullanan kişinin makinanın sahibi olması çok önemlidir. Buna dikkat ederdim. Çünkü makinanın sahibi makinanın ve işinin kıymetini bilir. Ona göre daha düzgün ve uygun bir hızda çalışma sergiler. Makina sahibininde çiftçi olmasına dikkat ederdim. Böylece çiftçinin derdinden daha iyi anlar. Kendi ekinini nasıl biçerse müşterisinin ekininide öyle biçer. Bunun dışında böyle özelliklere sahip bir makinacıya Nail arkadaşımın dediği gibi fiyatta biraz artış yaparsanız makinacı memnun kalacaktır. İşine daha fazla özen gösterecektir. Yada işin başında mazot parası deyip biraz para verirseniz ve harman arasında ara ara makinacıya destek olacak paralar verirseniz. Makinacı memnun kalacaktır. Yoksam biçtir biçtir 1-2 ay sonra ver yada bir sene sonra ver. O makinacıdan işi düzgün yapmasını beklemek yanlış olur.

alipasalierkan link=topic=23910.msg196466#msg196466 date=1247947108' Alıntı:
Ben kendim biçerdöverci olduğum için bir biçerdöver kiralamak istersem dikkat edeceğim hususlar şunlar olacaktır. Makinanın yeni model oluşu, mümkünse en çok 7-8 senelik bir makina olması, teknolojisinin mümkün olan en yüksek teknolojide olması, kapasitesinin yüksek olması(6 sarsak), hayvanım yoksa sap kıyıcıya sahip olan bir makina olması, tablasının büyük olması, bakımının ve temizliğinin hergün düzenli olarak yapılmasıdır. Bunlar tabiki makina bakımından dikkat edilecek hususlardır. Operatör konusuna geldiğimizde makinayı kullanan kişinin makinanın sahibi olması çok önemlidir. Buna dikkat ederdim. Çünkü makinanın sahibi makinanın ve işinin kıymetini bilir. Ona göre daha düzgün ve uygun bir hızda çalışma sergiler. Makina sahibininde çiftçi olmasına dikkat ederdim. Böylece çiftçinin derdinden daha iyi anlar. Kendi ekinini nasıl biçerse müşterisinin ekininide öyle biçer. Bunun dışında böyle özelliklere sahip bir makinacıya Nail arkadaşımın dediği gibi fiyatta biraz artış yaparsanız makinacı memnun kalacaktır. İşine daha fazla özen gösterecektir. Yada işin başında mazot parası deyip biraz para verirseniz ve harman arasında ara ara makinacıya destek olacak paralar verirseniz. Makinacı memnun kalacaktır. Yoksam biçtir biçtir 1-2 ay sonra ver yada bir sene sonra ver. O makinacıdan işi düzgün yapmasını beklemek yanlış olur.

evet erkan haklısın ... her şey karşılıklı .... karşılıklı anlayışlı davranarak halledilebilir sorunlar....

alipasalierkan link=topic=23910.msg196466#msg196466 date=1247947108' Alıntı:
erkan abi çok haklısın ama çiftçinin elinde şu anda para yok adamlar buğdayı arpayı vadeli olarak alıyolar..abi burda öyle teknolojik bi biçer aramak çok zor burdaki en teknolojik makina tc56 o da dışarıdan gelir bi kez burda cs540 gördm başka yok..hayatımda bi tane claas medion gördüm afyonda oda bizde 80 küsür model bi clayson 1530a biçtiriyoruz ne yapalm kaderimiz bu..

bir iki cümlede ben eklemek istiyorum,kendim biçerciyim cs 6050 var,kendi memeleketim de dekarı 20 tl den buğday biçiyorum,sabah 9 akşam 8 de bırakıyorum,yaktığım yakıt 700 tl civarında,günde toplam biçtiğim arazi 100-150 dekar arası,ve aldığım parayı haketmeye çalışıyorum,
şimdi sizin oarada bu makinacı 8 tl ye çalısırsa nasıl para kazanacak?sizlerinde dediği süratli bi şekilde tarlayı biçerek,günlük biçtiği tarlayı 200-300 dekara çıkarıcakki para kazansın.makina süratli gidecek,makina süratli gittiği için batöre gelen sap miktarı artıcak batör tıkanmasın diye operatör batöre devir vericek(dane kırılması) yada kontrabatörü aşağı indirecek(başakta dane kalır),elekler aşırı yüklendiğinden ya tarlaya dane atıcak,yada ikinci devreye verdiği için batörde tekrar dane kırılması oluşacak.yani tamamen maddi sebeblerden dolayı verimli bir hasat olmayacak,makinanın dönerken buğday sapını yatırması tamamen operatörün hatası,tarlanın kenarlarını dönerken mecburen birmiktar buğday yatıyo ama onuda ters taraftan gelerek biçebiliyosun.
hem makinacının hemde çifçimizin ortak olarak memnun olabilmesi için biçim fiyatının Dekar başına en az 15 tl olması gerekir.(Eğer biçelecek arazinin büyüklüğü(tekbir tarla) 150 dekar ve yukarısı olursa fiyat aşağı düşürülebilir.

DoYRaNLı link=topic=23910.msg196918#msg196918 date=1248032428' Alıntı:
bir iki cümlede ben eklemek istiyorum,kendim biçerciyim cs 6050 var,kendi memeleketim de dekarı 20 tl den buğday biçiyorum,sabah 9 akşam 8 de bırakıyorum,yaktığım yakıt 700 tl civarında,günde toplam biçtiğim arazi 100-150 dekar arası,ve aldığım parayı haketmeye çalışıyorum,
şimdi sizin oarada bu makinacı 8 tl ye çalısırsa nasıl para kazanacak?sizlerinde dediği süratli bi şekilde tarlayı biçerek,günlük biçtiği tarlayı 200-300 dekara çıkarıcakki para kazansın.makina süratli gidecek,makina süratli gittiği için batöre gelen sap miktarı artıcak batör tıkanmasın diye operatör batöre devir vericek(dane kırılması) yada kontrabatörü aşağı indirecek(başakta dane kalır),elekler aşırı yüklendiğinden ya tarlaya dane atıcak,yada ikinci devreye verdiği için batörde tekrar dane kırılması oluşacak.yani tamamen maddi sebeblerden dolayı verimli bir hasat olmayacak,makinanın dönerken buğday sapını yatırması tamamen operatörün hatası,tarlanın kenarlarını dönerken mecburen birmiktar buğday yatıyo ama onuda ters taraftan gelerek biçebiliyosun.
hem makinacının hemde çifçimizin ortak olarak memnun olabilmesi için biçim fiyatının Dekar başına en az 15 tl olması gerekir.(Eğer biçelecek arazinin büyüklüğü(tekbir tarla) 150 dekar ve yukarısı olursa fiyat aşağı düşürülebilir.

:) 15tl

dekara 15 lira biçere verirsek ki bu aşağı yukarı 40 kilo yapar, 250 kilo veri aldığımız bir tarlasa %16 kadarlık bir kısmını biçere vermiş oluruz...
Enteresan bir yaklaşım...
Okaya katılıyorum :) 15 tl...

benim derdim biçerde nelere dikkat edeyim ... o iş fazla para verme ile olmuyor... piyasa ne ise o ... ben belirlemiyorum ... neden piyasadan fazla vereyim ... biçerci yapsın o fedkarlığı ve ehli ile iş yapsın ... herkesi tenzii ederim ... her meslekte iyisi kötüsü var...

ozan_06 link=topic=23910.msg196931#msg196931 date=1248033183' Alıntı:
dekara 15 lira biçere verirsek ki bu aşağı yukarı 40 kilo yapar, 250 kilo veri aldığımız bir tarlasa %16 kadarlık bir kısmını biçere vermiş oluruz...
Enteresan bir yaklaşım...
Okaya katılıyorum :) 15 tl...
okkangal link=topic=23910.msg196934#msg196934 date=1248033323' Alıntı:
benim derdim biçerde nelere dikkat edeyim ... o iş fazla para verme ile olmuyor... piyasa ne ise o ... ben belirlemiyorum ... neden piyasadan fazla vereyim ... biçerci yapsın o fedkarlığı ve ehli ile iş yapsın ... herkesi tenzii ederim ... her meslekte iyisi kötüsü var...
birde kaybettiğinizi hesaplayın:)
makina yere dane atmasın,başakta dane bırakmasın yeter,birde dolabın hızı ile ilerleme hızının orantılı olmasına dikkat edin,dolabın tırmıkları başağa hızlı çarparsa yine dane kaybı oluşur,,saygılar,,

DoYRaNLı link=topic=23910.msg196944#msg196944 date=1248033875' Alıntı:
birde kaybettiğinizi hesaplayın:)
makina yere dane atmasın,başakta dane bırakmasın yeter,birde dolabın hızı ile ilerleme hızının orantılı olmasına dikkat edin,dolabın tırmıkları başağa hızlı çarparsa yine dane kaybı oluşur,,saygılar,,

yani 15 lira verirsek yavaş mı gitceniz :D
caddede park ettiren tipler varya, gel abi gel gel, 5 lira ver abi arabayı çizdirmeyelim diyen :) o geldi aklıma..
Yanlış anlama sakın kardeş, aman deyim, bu ara yelenmeden nem kaoan çok, kimseye uymayalım :D

Başka bir yerde biçerken gözlem yapmanız yerinde olacaktır mümkünse... size en uygun tutumlara sahip olanı tercih edebilirsiniz böylece... Tarlaya girdikten sonra yapacağınız uyarılar çok kabul görmeyebilir çünkü...

bu biçerçilerden bizde cok cektik her yıl bizim ve akrablarımızın 2000-2500 dönum ekili alanımızı biçiyorlar tarlaya sokmadan önce her gun biri gelir gider köye biz gelelim diye artık kendilerini öve öve bitiremezler saygı sonsuzdur.. nasıl isterseniz öyle biçeçegiz derler... abi tarlayada girdimi bidefa artık ne tarla sahibini dinlerle nede baska sey biran önce işi bitirip yeni iş almak iin sapı üstten alırlar yada hızlı gider tane dökerler.. biz bicerden anlamadııgmızı için bize anında uydurma cevaplarda verirler yok efendim söyle oldu böyle oldu diye.. ve bu şekilde bi giren bidaha köye giremez velhasıl kelam her yıl farklı biçerçiler gelir gider... :)) ama son yıllarda artık daha saglam adamlar bulmaya getirmeye calışıyoruz son 2-3 yıldır biraz daha duzgun gelen biçerçiler.. burda cevre köylerden alanlar oldu biçer o yuzden artık rekabet baya cok dogal olarak kalitede arttı.. gercekten yararlı bi konu okay abi.. biçer hakkında biraz bilgili olmak gerek...

Biçercilikte döne döne biçmek yanlışlığı ciddi bir yanlış... hele de tabloyu kaldırmadan yapılıyorsa... örneğin üçgen tarlayı tablayı kaldırarakta olsa üç kapak açarak biçmek zamandan kayıp... en uzun boyda devam ederek biçmek her açıdan mantıklı birde geri gelmeyi sevmeyenler var, adam yastıklarda dahil üç-dört kez tarlanın etrafını dönerek boyu kısaltıyor 20-30 metre ötededen bir kapak açarak sürekli dönüyor bir mantıksızlık daha...

ozan_06 link=topic=23910.msg196956#msg196956 date=1248034756' Alıntı:
yani 15 lira verirsek yavaş mı gitceniz :D
caddede park ettiren tipler varya, gel abi gel gel, 5 lira ver abi arabayı çizdirmeyelim diyen :) o geldi aklıma..
Yanlış anlama sakın kardeş, aman deyim, bu ara yelenmeden nem kaoan çok, kimseye uymayalım :D
Ozan bey bizim aramızda değişmez,ben zaten makinayla enfazla 150 dekar aarazi biçiyorum günlük,sonra ben kendimde çiftçiyim,kimseyi arkamdan kötü söyletmek,haram mal yemek istemem.Ama şudur ki makinacı yaktığı mazotu karşilamayacaksa düzgün iş yapmaz,birde şu var 250 kg dekara verim alıyosunuz,biçim ücretinin dekara 15 tl olduğunu hesaplarsanız %16 sı gibi bir orana tekabül ediyo,birde buğdayın kg fiyatını 400 den hesaplarsak çiftçinin eline geçen para sadece tarlaya ettiği masraf haksızmıyım?
biçerdöver tarlaya biçim için başladığında mümkünse operatörün yanında oturun,yüksek biçim yada sapı yerde bırakıyosa uyarın,daha dikkatli olacaktır,sanırım,,,

DoYRaNLı link=topic=23910.msg197120#msg197120 date=1248071931' Alıntı:
Ozan bey bizim aramızda değişmez,ben zaten makinayla enfazla 150 dekar aarazi biçiyorum günlük,sonra ben kendimde çiftçiyim,kimseyi arkamdan kötü söyletmek,haram mal yemek istemem.Ama şudur ki makinacı yaktığı mazotu karşilamayacaksa düzgün iş yapmaz,birde şu var 250 kg dekara verim alıyosunuz,biçim ücretinin dekara 15 tl olduğunu hesaplarsanız %16 sı gibi bir orana tekabül ediyo,birde buğdayın kg fiyatını 400 den hesaplarsak çiftçinin eline geçen para sadece tarlaya ettiği masraf haksızmıyım?
biçerdöver tarlaya biçim için başladığında mümkünse operatörün yanında oturun,yüksek biçim yada sapı yerde bırakıyosa uyarın,daha dikkatli olacaktır,sanırım,,,

Birader şaka yaptım alınma, sana yanlış bir şey söylemedim..

Şimdi ben bu işi yapan, azıcıkta kalem tutan biri olarak tecrübeler ile oluşturduğumuz veri tabanından da faydalanarak maliyet hesaplarını kabaca yaptım...Mevcut koşullarda 250 kg/da verim alındığında ortalama, çitfçi eğer kredi kullanmayarak, öz sermaye ile bu işi yapıyorsa, (sadece buğday ekerek ve sulama yapmayarak) bu işten %40 kadar net kar elde ediyor. Maliyet kalemleri ise şöyle : en fazla %32 ile gübre (DAP+26lık+33lük), %30 tohum, %24 Mazot, %3 kadar ilaçlar, %3 kadar İşçilik (kendisi hariç), %8 kadarda biçer için...

Tüm masraflar çıkıldığında %40 kadar kar sağlıyor... Kaba bir kesapla, 1000 dönüm yer eker ve 250 kilo alırsa, eline net 28-30 bin lira kalıyor...

Üstüste 250 kg bence iyi bir verim ve uzun zamandır bizim bölgede çiftçiler bu rakamı elde edemiyor...

Şu anda bu bölgede 1000 dönüm kıraç arazi için yaklaşık 700.000 lira harcamanız gerekir, amortismanı varın hesaplayın...

30.000 lira yıllık kazanç, aylık yaklaşık 2.800 liraya gelir ve bu paralara maaşla ulaşmak mümkün...Yani 1000 dönüm ekiliş yapan büyük çiftçi, aslında o kadarda büyük değil, çünkü 180 kilo aldığı senelerde (ki 10 yıllık periyodda ortalama alındığında iç anadoluda ortalama bu rakamlar var) başa baş çıkıyor. (bugünkü maliyetlerle hesap malesef bu, geçen yıllarda bu rakam 125-130 kilo idi...)

Bunlara zaten sende '400 den hesaplarsak çiftçinin eline geçen para sadece tarlaya ettiği masraf haksızmıyım?' diyerek katılmışsın...

Saygılar...

doyranlı abi naptın ya biz burda 7tlye biçtiriyoruz biçimide fena değil kontrol ediyoruz zaten sapta dane kalıyo mu diye kalmıyosa devam..bizim biçerci sabah 8-9 gece 1-4 arası çalışıyo 200 dönüm felan atıyo clayson 1530 :D
akşam çıkarım öperatörün yanına eğer sahibiyse 2 bira veririm içer çok güzel biçer eğer şöför biçiyosa bi kola çikolata tamamdır :)

ozan_06 link=topic=23910.msg197266#msg197266 date=1248105987' Alıntı:
Birader şaka yaptım alınma, sana yanlış bir şey söylemedim..

Şimdi ben bu işi yapan, azıcıkta kalem tutan biri olarak tecrübeler ile oluşturduğumuz veri tabanından da faydalanarak maliyet hesaplarını kabaca yaptım...Mevcut koşullarda 250 kg/da verim alındığında ortalama, çitfçi eğer kredi kullanmayarak, öz sermaye ile bu işi yapıyorsa, (sadece buğday ekerek ve sulama yapmayarak) bu işten %40 kadar net kar elde ediyor. Maliyet kalemleri ise şöyle : en fazla %32 ile gübre (DAP+26lık+33lük), %30 tohum, %24 Mazot, %3 kadar ilaçlar, %3 kadar İşçilik (kendisi hariç), %8 kadarda biçer için...

Tüm masraflar çıkıldığında %40 kadar kar sağlıyor... Kaba bir kesapla, 1000 dönüm yer eker ve 250 kilo alırsa, eline net 28-30 bin lira kalıyor...

Üstüste 250 kg bence iyi bir verim ve uzun zamandır bizim bölgede çiftçiler bu rakamı elde edemiyor...

Şu anda bu bölgede 1000 dönüm kıraç arazi için yaklaşık 700.000 lira harcamanız gerekir, amortismanı varın hesaplayın...

30.000 lira yıllık kazanç, aylık yaklaşık 2.800 liraya gelir ve bu paralara maaşla ulaşmak mümkün...Yani 1000 dönüm ekiliş yapan büyük çiftçi, aslında o kadarda büyük değil, çünkü 180 kilo aldığı senelerde (ki 10 yıllık periyodda ortalama alındığında iç anadoluda ortalama bu rakamlar var) başa baş çıkıyor. (bugünkü maliyetlerle hesap malesef bu, geçen yıllarda bu rakam 125-130 kilo idi...)

Bunlara zaten sende '400 den hesaplarsak çiftçinin eline geçen para sadece tarlaya ettiği masraf haksızmıyım?' diyerek katılmışsın...

Saygılar...
ozan abi bizim buralar için dekara 250 kg çok az,dekara en az 500-750 kg arası verim alıyolar,dekara 750 kg mın %8 ini dediğiniz gibi makinacı alıyo,buda fiyat olarak dediğim rakama 15 tl ye ulaşıyo,
bu arada biizim oralarda harman bitti,makina boş duruyo,yakın olsaydı gelip çalışırdık sizin oralarda ama yeminle dekara 8 tl ye kurtarmaz,senin güzel hatırın için 10 tlye biçelim,,

cubuklu06 link=topic=23910.msg197324#msg197324 date=1248111331' Alıntı:
doyranlı abi naptın ya biz burda 7tlye biçtiriyoruz biçimide fena değil kontrol ediyoruz zaten sapta dane kalıyo mu diye kalmıyosa devam..bizim biçerci sabah 8-9 gece 1-4 arası çalışıyo 200 dönüm felan atıyo clayson 1530 :D
akşam çıkarım öperatörün yanına eğer sahibiyse 2 bira veririm içer çok güzel biçer eğer şöför biçiyosa bi kola çikolata tamamdır :)
böyle tarla sahibine can kurban walla,bizim orada gece çiğ erken düşüyo onun için saat 8-9 gibi bırakıyoruz,

DoYRaNLı link=topic=23910.msg197338#msg197338 date=1248112562' Alıntı:
ozan abi bizim buralar için dekara 250 kg çok az,dekara en az 500-750 kg arası verim alıyolar,dekara 750 kg mın %8 ini dediğiniz gibi makinacı alıyo,buda fiyat olarak dediğim rakama 15 tl ye ulaşıyo,
bu arada biizim oralarda harman bitti,makina boş duruyo,yakın olsaydı gelip çalışırdık sizin oralarda ama yeminle dekara 8 tl ye kurtarmaz,senin güzel hatırın için 10 tlye biçelim,,

Wallaha 10 gün oldu ben harmanı bitireli, 6 liradan biçercinin parasını çoktaan ödedim bile...Harmanla ilgili bir kaç foto paylaştım burada...Yinede sağol, seneye değerlendiririz artık :D