tek çeker traktörün ön teker bilyaları niye konikte , bilezik bilya değil

Ynt: tek çeker traktörün ön teker bilyaları niye konikte , bilezik bilya değil

bilezik bilya olsa sert we keskin manewralarda dahalır diye düşünüyorum....ama konikte daha sağlıklı oluyor herhalde...

atilla link=topic=24010.msg197363#msg197363 date=1248114820' Alıntı:
bana saldıran 17 yaşındaki çocuk bu konuyu cevaplar...

Biraz ağır bi itham olmadımı

konu biraz fazla teknik herkesin bilmesi beklenemez

konuya gelince bu ön tekerleklerin duruş açısı ile alakalı ne kadar çift çeker traktörlerde yada ön tekerleği büyüklerde daha iyi anlaşılsada traktör tekeri dönüşlerde dönüş yönüne yatar bilezik bilya hareketten dolayı yan yüzeylerinde baskı artacağı için randımanlı çalışmaz. çabuk dağılma ve aşınma olacaktır.

nkoca link=topic=24010.msg197405#msg197405 date=1248116497' Alıntı:
Biraz ağır bi itham olmadımı

konu biraz fazla teknik herkesin bilmesi beklenemez

konuya gelince bu ön tekerleklerin duruş açısı ile alakalı ne kadar çift çeker traktörlerde yada ön tekerleği büyüklerde daha iyi anlaşılsada traktör tekeri dönüşlerde dönüş yönüne yatar bilezik bilya hareketten dolayı yan yüzeylerinde baskı artacağı için randımanlı çalışmaz. çabuk dağılma ve aşınma olacaktır.
siz bana saldırmadınız ki kardeşim ... o kendini biliyor...rahat ol...benim 19 yaşında kızım evladım var...

büyük ihtimalle traktör direksiyon kırıp manevra yaparken bilyelere aşırı yük binmekte onun için bilezik değilde konik bilye kullanılmış bence...

ali_kockaya link=topic=24010.msg197430#msg197430 date=1248117691' Alıntı:
büyük ihtimalle traktör direksiyon kırıp manevra yaparken bilyelere aşırı yük binmekte onun için bilezik değilde konik bilye kullanılmış bence...
biraz daha detay...

bilezik bilyalar manewrada büyünlüğünü bozabilir weya daha çabuk aşınır..ama konikte böyle bi dert yok zaten bilyalar manewra yapılsada etkilenmeyecek şekilde yerleştirilmiş....

nforcer link=topic=24010.msg197432#msg197432 date=1248117860' Alıntı:
bilezik bilyalar manewrada büyünlüğünü bozabilir weya daha çabuk aşınır..ama konikte böyle bi dert yok zaten bilyalar manewra yapılsada etkilenmeyecek şekilde yerleştirilmiş....
detay ... detay...

Yatağa sadece radyal yük uygulanıyorsa tek yada çift sıralı omuzlu yuvarlanma yollu bilyalı rulmanlar tercih edilir. (örn:6206) Bu rulmanlar az miktarda eksenel yüke cevap verebilir. Eksenel yük varsa konik makaralı rulmanlar tercih edilir. (örn:30207) Konik makaralı rulmanlar eksenel ve radyal yükün birikte uygulanması durumunda çalışır, fakat yataklama şekli tek sıralı yada çift sıralı omuzlu bilyalı rulmanlardan farklıdır.

ozan_06 link=topic=24010.msg197437#msg197437 date=1248118064' Alıntı:
Yatağa sadece radyal yük uygulanıyorsa tek yada çift sıralı omuzlu yuvarlanma yollu bilyalı rulmanlar tercih edilir. (örn:6206) Bu rulmanlar az miktarda eksenel yüke cevap verebilir. Eksenel yük varsa konik makaralı rulmanlar tercih edilir. (örn:30207) Konik makaralı rulmanlar eksenel ve radyal yükün birikte uygulanması durumunda çalışır, fakat yataklama şekli tek sıralı yada çift sıralı omuzlu bilyalı rulmanlardan farklıdır.
genç meslektaşım ...olay bitmiştir...teşekkür...

atilla link=topic=24010.msg197441#msg197441 date=1248118238' Alıntı:
genç meslektaşım ...olay bitmiştir...teşekkür...

Rica ederim..Türkiye ' deki tek rulman fabrikasının (ORS) imalat şefi olarak bu soruyu sanırım benim cevaplamam gerekirdi...

ooo bu sitede neler neler warmışta haberimiz yok..makina mühendisi, arge mühendisi we daha bissirü...sizden aldığımız bilgilerle artık traktörü sanayiye falan götürmem ben iyi bi anahtar takımım bide trakklup olsun yeter....
iyiki warsınız....