Cevabı bilinen soru neden sorulur? Bir tartışalım.

Cevabını bildiğiniz bir soruyu neden sorarsınız? Ya da soru neden sorulur diye de sorabiliriz. Bunu bir tartışalım. Son günlerde sitede çok moda oldu. Görüşleri bekliyorum.

Ynt: Cevabı bilinen soru neden sorulur? Bir tartışalım.

diomedes link=topic=24021.msg197440#msg197440 date=1248118233' Alıntı:
Cevabını bildiğiniz bir soruyu neden sorarsınız? Ya da soru neden sorulur diye de sorabiliriz. Bunu bir tartışalım. Son günlerde sitede çok moda oldu. Görüşleri bekliyorum.
konu ve msj sayısını artırmak içindir bence

Soruyu soran cevabı bilsede soruyu sormak bile aklına gelmeyecek olan insanlarında bu konuda fikir sahibi olmasını sağlamak olabilir.

Tabi başka birşey de olabilir...

ozan_06 link=topic=24021.msg197448#msg197448 date=1248118482' Alıntı:
Soruyu soran cevabı bilsede soruyu sormak bile aklına gelmeyecek olan insanlarında bu konuda fikir sahibi olmasını sağlamak olabilir.

Tabi başka birşey de olabilir...
Çok ulvi bir niyet. Çok güzel. Teşekkürler.

Aslında konu hakkında pek bilgi sahibi olmayıp 'Bakın ben hepinizden bilgiliyim' havası yaratmak için olabilir. Genellikle ego tatmini için izlenen bir yöntem olduğu düşüncesindeyim.

Ya da cevabı bilinmediği için soruluyordur. Verilen cevaplar içinden doğru olduğuna kanaat getirilenler seçilir ve 'işte, beklediğim cevap buydu' tarzında sözlerle öğrencisini sınav yapan hoca edası yaratılmak istenir.

ersanakyai link=topic=24021.msg197594#msg197594 date=1248130270' Alıntı:
Aslında konu hakkında pek bilgi sahibi olmayıp 'Bakın ben hepinizden bilgiliyim' havası yaratmak için olabilir. Genellikle ego tatmini için izlenen bir yöntem olduğu düşüncesindeyim.

Ya da cevabı bilinmediği için soruluyordur. Verilen cevaplar içinden doğru olduğuna kanaat getirilenler seçilir ve 'işte, beklediğim cevap buydu' tarzında sözlerle öğrencisini sınav yapan hoca edası yaratılmak istenir.
evet psikolojiye ilgi duyan biri olarak tebrik ederim guzel yorum ersan bey.. bir nevi otorite kurmak baskınlık oluşturmak için... ha bundan rahatsızlık duyuyormuyum hayır bu bilgilerden yararlanan cok kişi olacaktır..zaman zaman bende bişeyler ögreniyorum bilmedigimide soruyorum ha bilmeyen insan cekinik mi olur tabiki hayır.. herkes kendi alanında daha cok bilgi sahibidir buda normal... sonucta bilgi paylaşımı oldugundan yararlı bişey yinede... ögrenmek ne şekilde olursa olsun guzeldir.. ben yaparmıyım hayır bence gereksiz bişey konuda önce kendi bilgini sunup daha sonra bu bilgi hakkında yorum ve fikir almak daha guzel olsa gerek... insanların ilgi ve takdir beklemesinden kaynaklanan bişey de olabilir...yada kendini ispatlama psikolojisiyle de yapılabilir..

soru sormanın egosu şeyi olmaz her ne kadar biliyor olsakta bizden iyi bilenlerin olduğunu we onlarında görüşlerini almamızda yayar olacağını unutmamalıyız....zaten burası bi paylaşım sitesi herkez bildiklerini palaşacakki yanlış bilininler we bilinmeyenler anlaşılsın...

sorular çiftçilikle yada kullanılan ekipmanla alakalı olduğu için bu güne kadar kimseyi sıkmıyordu yada sesiz kalıyordu. bu tür soru cevaplarla ilgili konularda son gün günlerde gözle görülür artış var. bundan rahatsız olanlarda varmış demekki bende rahatsızdım ama sadece konuya yorum yapmayarak sadece okuyordum.

cevabı bilinen soru sorulma sebebi:
iyi tarafından düşünmek gerekirse konu hakkında bilgi sahibiyim ama söylemiyorum araştırmaya yönlendiriyorum gibi bir şey olduğunu düşünüyorum .
kötü tarafından düşünmek gerekirse ben biliyorum bakalım cevap verebilecek bilgisi benim kadar olan varmı diye düşünmek olduğunu sanıyorum.

mesaj veya konu sayısını arttırmak için illa soru sormak şart değil bilgi şeklinde konuda anlatılabilir böylede aynı sayıya ulaşılır.
ama görüntüleme sayısına bakarak 'hadi cevap veren yokmu' 'bilen yokmu' diye sormak hoş olmuyor demekki buda biraz kötü niyete giriyor.

Son günlerde sitede yapılan şey, ya da sorulan sorular ile ilgili demek ki birçok kişinin bazı tereddütleri ya da kaygıları varmış. Ben özellikle ersanakyai ve nkoca arkadaşların yorumlarını çok isabetli buluyorum. Özellikle nkoca arkadaşın alternatif olarak sunduğu teknik ve en son cümlesini de çok doğru bir tespit olarak buluyorum.

a. 1. Bir şey öğrenmek için birine yöneltilen ve karşılık gerektiren söz veya yazı, sual: “Minicik ellerini uzatarak bu taş nedir, diyen sorusu hâlâ hatırımızda!” -O. S. Orhon. 2. Bir öğrenciye sınavda yöneltilen söz veya yazı, sual.

Güncel Türkçe Sözlük
Bu açıklamayı Türk Dil Kurumu Büyük Sözlükten aldım. Bu da bize bir ışık tutabilir diye düşünüyorum.

ersanakyai link=topic=24021.msg197594#msg197594 date=1248130270' Alıntı:

yerinde bir tespit tebrikler...ilk açıldıkları zaman bu konulara bilgimin el verdiğince yorum yapardım...daha sonra anladım ki bizim yorumlar önemli değil önemli olan konuyu açan arkadaşın bilgisi ve görüşüymüş....yani bir nevi ego tatmini...ben biliyorum beni yüceltin durumları...bazı arkadaşlar bu konulardan çok şey öğrendik diyor ama pek inandırıcı değil...çünkü konular net bir cevaba bağlanmıyordu....

nforcer link=topic=24021.msg197795#msg197795 date=1248203096' Alıntı:
her konu açan ölemi yani....

her konu öyledir diyeşey bu konuda söylenmedi

konunun başlığını okursan sorulardan bahsediliyor. günde 5-6 tane soru soran ve verilen cevaplara bildin doğrusu buydu diye devam eden konular tartışılıyor hepsi değil soru cevabı bilinmiyorsa sorulur biliniyorsa önceki yorumumu oku lütfen

nkoca link=topic=24021.msg197814#msg197814 date=1248204228' Alıntı:
her konu öyledir diyeşey bu konuda söylenmedi

konunun başlığını okursan sorulardan bahsediliyor. günde 5-6 tane soru soran ve verilen cevaplara bildin doğrusu buydu diye devam eden konular tartışılıyor hepsi değil soru cevabı bilinmiyorsa sorulur biliniyorsa önceki yorumumu oku lütfen
ben hepsini okudum... tamam bazı sorular öyle de.... bende ucu biraz bize dokundu gibi geldi o yüzden....çünkü bende bazen kafama takılan 3-5 soruyu bi giünde sorduydum....

o işleri ben yapıyordum ...özür dilerim sizden ...o sorular sınav için değildi ...önemli olan paylaşım yaparak bir şeyler kazandırmaktı ...yanlış anlama olmuş ...bir mühendiz sınav yapmaz öğretir ...tekrar özür dilerim...site üyelerinden....