> Yeni Mibzerimiz - TarımÖz 16lı Klasik <

Arkadaşlar gördüğünüz bizim yeni mibzer dün gece geldi... Fotoğrafları bu sabah çektim Sıcak Sıcak sizinle paylaşıyorum...
Tabi pistonlusu daha iyi ve kullanışlıydı ama bizim burda bi psiton arzalansa hiç anlayan adam yok kaynakcı ve tornacılar bakıyor onlarda yarım yamalak Bizim römorkun pistonda arza var hala yaptırcaz şehire gitmesi lazım... Bu nedenleri bahane ederek gitmiş babam bunu almış,,, bakalım buda güzel :D

dsc00334d.jpg

dsc00333b.jpg

dsc00342u.jpg

dsc00335wef.jpg

dsc00336ovf.jpg

dsc00337z.jpg

dsc00338dqp.jpg

dsc00339q.jpg

dsc00340g.jpg

dsc00341q.jpg

Ynt: > Yeni Mibzerimiz - TarımÖz 16lı Klasik <

hayırlı olsun kardeşim,,yanlız ben bu tip hiç görmedim..bizim burda hep hidrolik kollarına takılır mibzerler...bu nasıl böyle...başa geldimi napılıyo kalkmıyo mu???bilgilendirirsen sewinirim...

-silivrilimeriç- link=topic=24075.msg198090#msg198090 date=1248291834' Alıntı:
Yeni makina hayırlı uğurlu olsun........

Teşekkür ederim Meriç...

nforcer link=topic=24075.msg198093#msg198093 date=1248292688' Alıntı:
hayırlı olsun kardeşim,,yanlız ben bu tip hiç görmedim..bizim burda hep hidrolik kollarına takılır mibzerler...bu nasıl böyle...başa geldimi napılıyo kalkmıyo mu???bilgilendirirsen sewinirim...

Sizin orası teknolojide son noktalarda sanırım bu tipi hiç görmediğine göre... Evet artık mibzerler pistonluya döndü ama biz bunu tercih ettik tercih sebebimizi ilk mesajda yazmıştım...
Bunun diskler tabiki kalkıyor kalkmadan nasıl olacak,9. resimde daha net görünüyor başında halka olan kollar varya onları kullanıyorsun kimileri ip baglayarak çekiyor kimileri elleri ile çekiyor gerisi pistondaki aynı mantık...

mocıtu link=topic=24075.msg198095#msg198095 date=1248293069' Alıntı:
Hayırlı uğurlu olsun kazasız belasız nice sezonlara..

Teşekkür ederim Abi...

nforcer link=topic=24075.msg198093#msg198093 date=1248292688' Alıntı:
Slm. İsmail; başa geldiğin zaman dönüyorsun ve devam ediyorsun. yani bu tip mibzerler büyük araziler içindir..tarlaya girersin ve arkadaşın bahsettiği iki kolu asılırsın ve ekim konumuna geçer devam dönmeye veya biçim durumuna göre biz evlek deriz bikaç yerinden bölerek ekersin ve köşelerde açık kalan kısımları yastıklarsın ve tarladan çıkarken tekrar kolları asılırsın ve yol durumuna geçer ekim yapmaz kaldırmadan yola devam.. sorunu mağdur gördüm ve cevapladım.. bize gelen biçerci arkadaşlar da bizde böyle mibzer yok dediler.(kendileri balıkesir lidir..) Bu sizdeki hid.askılı tip mibzere göre 3 katı daha fazla yer eker...zaman ve yakıt tasarrufu var ..tohum ve gübre için aynı şey okadar da geçerli değil..saygılar.. paylaşıma teşekkürler..

normal makİNALAra göre pİSTONLARI fakLıdır. . maşallahI VAR AĞır makIna:D 2004 gibi falan aldıK GALıba ozamN BOZKURT DA VARDI ama arada 800 Tl cıvarı farK VARDI tarımış pahalı ama BIZ BuNu aldıK SIMDI NEREDYSE bı traKTÖR PARASI:d

Not:= arkadaslar makİNALARImıza bakalIm LÜTFEn gidiŞ HAT iyi değİl. .

[size=10pt]arkadaslar şimdi pistonlu ile pistonsuz arasında en önemli fark şu mesela pistonsuzla tarlada ekim yaprken bıcakları kaldırmak istedinzimi ipi çekersiniz teker dönusuyle bıcaklar yerden kalkar ve geri gidersini dönus alırsınız vs.. bu ufak ve egimli araziler için uygun degil..çünkü diyelim cok dik yer traktörunuz cekmedi orda kala kalırsınız geri giderseniz bıcakları kırarsınız mecbur traktöru parcalayacaksınız cıkmak için ve ekimde berabt olucak.. dönuslerdede eger bıcakarı kaldıracak kadar mesafe yoksa ipi çekmeniz için ufak tarlalar için yine manevra yapmakta zorlanırsınız.. pitonlunun en önemli özelligi bu direk pistonla bıcakları kaldırıyor batırıyo ve traktör cekmedimi hamen kaldırıp devam ediyosunuz.. baslarda rahatca kaldıryosunuz bıcakları.. bizdede vardı pistonsuzu özdökenin ve bizim burada yamaç yerler cok oluyor ve ekim yapılan ayda toprak yumusak oluyor rampalarda patinaja arasıra düşüyordu traktör ve biz bundan cektin baya traktöru patnajla göturmek zorunda kaldık mecbur tarlada kanallar aca aca ekim yapmak zorunda kaldık.. ama 7-8 sene falan kullandık sanırım harika ekim yapıyodu tek dezavantajı buydu .. şimdi pistonlu aldık 6500tl bi dunya para yani aynı işi göruyor ama dedigim dezavantajını saymassak acık ve duz arazilerde pistonun cok bi avantajı yok bile ip çekme derdinden kurtulmaktan baska..

kardeşim hayırlı olsun makina guzel rahat 10yıl kullanırsınız yaglamasını duzenli yaparsınız temizligini falan...
[/size]

mekanik kaldıraçlı mibzerler;traktöre uzanan iki ip vasıtası ile kaldırılıp indilir.ekime başlarken an kenarlarından tarlanın etrafı dolşılararak ekim yapılır.ortasına gelindiğinde ekim biter ve köşelerden çapraz gidilerek tarla bitirilir.pistonlu ise bir kenarından başlanıp aynı pancar yada mısır ekere gibi tarla ekilir enson yastık başlarına gidilip tarla bitirilir.mekanik kaldıraçlıda köşelerden çapraz gidimlerde fazladan tohum kullanılmaktadır.yani mekanik kaldıraçlılar daha çok tohum kullanır.bu bir dez avantajlıdır.dar tarlalarda kenarında kavak direk gibi şeylerin olduğu tarlalarda mekanik kaldıraçlı nın kullanılması daha zordur.çünkü bir yere takıldığında traktörün geri gitme ihtimali yoktur...pistonlu mibzerler her yönüyle avantajlı ve kullanışlıdır...

uzunyayla link=topic=24075.msg198312#msg198312 date=1248365572' Alıntı:
güzel mibzer... kazasız belasız bereketli hasatlarda kullamanız dileğiyle...fiyatı ne kadar ?

Teşekkürler... Fiyatı 5.000 YTL ama biz hibe desteğinden faydalandık 2.500 YTL Ödedik...

ceya023 link=topic=24075.msg198335#msg198335 date=1248370643' Alıntı:
[size=10pt]
kardeşim hayırlı olsun makina guzel rahat 10yıl kullanırsınız yaglamasını duzenli yaparsınız temizligini falan...
[/size]

Teşekkürler... Bizde o kadar sorun yaratacak traktörün çekemeyeceği çok bayırlı tarla yok sanırım o sorunu yaşamayız... Bakımını yaparsak 10 yıldan fazla idare eder bizi... :)

nailyetek link=topic=24075.msg198166#msg198166 date=1248302015' Alıntı:
Slm. İsmail; başa geldiğin zaman dönüyorsun ve devam ediyorsun. yani bu tip mibzerler büyük araziler içindir..tarlaya girersin ve arkadaşın bahsettiği iki kolu asılırsın ve ekim konumuna geçer devam dönmeye veya biçim durumuna göre biz evlek deriz bikaç yerinden bölerek ekersin ve köşelerde açık kalan kısımları yastıklarsın ve tarladan çıkarken tekrar kolları asılırsın ve yol durumuna geçer ekim yapmaz kaldırmadan yola devam.. sorunu mağdur gördüm ve cevapladım.. bize gelen biçerci arkadaşlar da bizde böyle mibzer yok dediler.(kendileri balıkesir lidir..) Bu sizdeki hid.askılı tip mibzere göre 3 katı daha fazla yer eker...zaman ve yakıt tasarrufu var ..tohum ve gübre için aynı şey okadar da geçerli değil..saygılar.. paylaşıma teşekkürler..
werdiğin bilgiler için teşekkürler abi...bizim buraların bi kısmı bayır olduğundan herhalde, hep askı sistem olanlardan war...
daha önce hiç görmediğim için merak ettim...