Transmisyon yağının çok ısınma nedenleri nedendir?Bilen varsa yardımcı olsun.

traktörümün transmisyon yağı hidrolikle çalışırken çok ısınıyor.elimle yağ borusuna dokunduğumda el yakacak kadar.eskiden benim ford vardı.ben onun transmisyonuna 30 numara yağ koyardım gayet güzel çalışırdı.sadece soğukken hidrolik yavaş kalkardı.şimdi üniversal 453 var.kataloklarda tms 300 transmisyom yağı tavsiye ediliyor.ustaya sordum yağlı disk fren olan tratörlerde tms300 kullanılıyormuş.benim traktörde yağlı disk fren yok sanırım.tek sorunum tarlada bir saat çalışınca yağ ateş gibi oluyor.ve hidrolikden aşırı cızırtı geliyor.traktör 1500 saatte transmisyon yağını değiştirmelimiyim.30 numara yağ koymayı düşündüm.bizim bu modelde hidrolik direksiyonda transmisyondan alıyor.direksiyonda sorun olabilir diye düşünüyorum yani soğukken kalın gelebilir.

Ynt: Transmisyon yağının çok ısınma nedenleri nedendir?Bilen varsa yardımcı olsun.

Bizim 70-56da da aynı sorun var. Kışın dondurucu soğukta bile kabin arka camının alt kısmı tamamen açık olmasına rağmen içerde sıcaktan bunalıyor ve bazen yan camları açmak zorunda kalıyoruz. (Traktörde kalorifer falan yok, yanlış anlaşılmasın. Transmisyon ayaklarınızın altında olduğu için oldukça sıcaklık veriyor.) Yazın ayağınızı değdirmek gibi bir hataya düşerseniz 3. derece yanıkla karşılaşabiliyorsunuz. TAbi 70-56da bu sorunun yegane sebebi, şanzımanın motor için yetersiz oluşu. Çünkü 480 S8lerdeki şanzıman ile 70-56nın şanzımanı tamamen aynı. Yani 48beygirlik traktör için tasarlanmış bir şanzımanı 70beygirlik bir traktörde kullanınca aşırı yüklemelerde yağ sıcaklığı üst seviyelere çıkabiliyor.

Yalnız fiatlarda direksiyon ile şanzıman hidroliği yağı ortak değildir. Hatta New Holland (Türk traktör) tarafından ortak yapılmaya çalışılmış fakat sorunlar yaşanınca eski haline dönülmüş. Üniversalin bu modelleri de fiat ile benzer özellikler gösterdiği için direksiyon hidroliğinin ayrı olması gerekir diye düşünüyorum.

Bunun dışında yağın ömrü dolmuş olabilir, traktör kullanım klavuzundan şanzıman yağının değişim saatine bakılmalı, eğer dolmuşsa hemen değiştirilmeli, yoksa ciddi arızalar çıkabilir.

Ayrıca dişlilerde aşırı zorlanmaya müteakiben aşınmalar oluşabilir. Bu aşınmalar sonucu ortaya çıkan talaşlar ve zerrecikler, yağ filtresini tıkayabilir. Filtrenin de değişim saati geldiyse değiştirilmesinde yarar var. Hatta şanzımanın bir yerinde mıknatıslı tapa benzeri bişey olabilir. Bu tapa, ortaya çıkan talaşları üzerine toplar, belli aralıklarla bu tapanın da sökülüp temizlenmesi gerekir.

Şanzıman ile arka hidroliklerin yağı ortak ise arka hidrolik sisteminde oluşabilecek en ufak problem, doğrudan şanzımanı da etkileyecektir. Arka hidroliklerin çok sık kullanıldığı ve de şanzımanın zorlandığı pulluk gibi ekipmanlarda yağ, aynı anda birden fazla görevde bulunduğu için ısınması kaçınılmazdır.

Yağ geri dönüş borusunu uygun bir bölgeden kesip, araya piyasadan bulabileceğin bir yağ soğutucu petek bağlayarak yağ sıcaklığını bir nebze olsun düşürebilirsin. İdeal bir uygulama ile ısınma problemini tamamen ortadan kaldırman da mümkün.

ali_kockaya link=topic=24208.msg198797#msg198797 date=1248509767' Alıntı:
traktörümün transmisyon yağı hidrolikle çalışırken çok ısınıyor.elimle yağ borusuna dokunduğumda el yakacak kadar.eskiden benim ford vardı.ben onun transmisyonuna 30 numara yağ koyardım gayet güzel çalışırdı.sadece soğukken hidrolik yavaş kalkardı.şimdi üniversal 453 var.kataloklarda tms 300 transmisyom yağı tavsiye ediliyor.ustaya sordum yağlı disk fren olan tratörlerde tms300 kullanılıyormuş.benim traktörde yağlı disk fren yok sanırım.tek sorunum tarlada bir saat çalışınca yağ ateş gibi oluyor.ve hidrolikden aşırı cızırtı geliyor.traktör 1500 saatte transmisyon yağını değiştirmelimiyim.30 numara yağ koymayı düşündüm.bizim bu modelde hidrolik direksiyonda transmisyondan alıyor.direksiyonda sorun olabilir diye düşünüyorum yani soğukken kalın gelebilir.

Ynt: Transmisyon yağının çok ısınma nedenleri nedendir?Bilen varsa yardımcı olsun.

Ayrıca Fiatlardaki bazı bakım periyotları şöyledir: (üniversalde de tahminen bu saatlerdedir)

Her 400 saatte bir:

Hidrolik kaldırıcı yağ filtresi,
Hidrostatik direksiyon yağ haznesi
Vites kutusu, diferansiyel ve hidrolik kaldırıcı yağı değişmelidir.

Her 800 saatte bir:

Hidrolik direksiyon yağı değişmelidir.

universal çalışma kılavuzuna göre...
motor yağı,hidrolik filitresi (erkuntlarla aynı zp562/2) 250 saatte
hidrolik yağı her 1000 saate bir..

biraz internette inceleme yaptım.yağ üreten firmalar bu transmisyon yağındada baya iddialı.örneğin x markanın maksitrac tms 300 ü var.250 dercede bile çalışıyor.tabi bizim contalar borular dayanır mı bu sıcaklığa bilmiyorum..hemen hemen her marka çıkarmış.hangisini seçeceğimizde tamamen muamma....

Bahsettiğin 250 derece sıcaklık, yağın tutuşma sıcaklığı. Şanzıman yağı bu sıcaklığa çıktığı an, birçok dişli, mil ve rulman çoktan birbirine kaynamış olur.

ali_kockaya link=topic=24208.msg198895#msg198895 date=1248548594' Alıntı:
biraz internette inceleme yaptım.yağ üreten firmalar bu transmisyon yağındada baya iddialı.örneğin x markanın maksitrac tms 300 ü var.250 dercede bile çalışıyor.tabi bizim contalar borular dayanır mı bu sıcaklığa bilmiyorum..hemen hemen her marka çıkarmış.hangisini seçeceğimizde tamamen muamma....