Kırklareli çevresinde hala biçilmemiş buğday tarlaları var...

Bunu gerçekten anlayamıyorum... Edirne ile aynı anda hasata başlandı,(35 günü geçti) Kırklarelide yağışlar oldu ancak Edirnede de oldu... ne zaman geçsem, hava şartları biçime uygun olduğu zaman bile, birkaç biçerdöver yatıyordu... hasatın bu zamana bırakılması büyük kayıp... hem ürün sahibi hem ülke ekonomisi açısından... Anlaşılan burada da bir yanlış yapılanma sözkonusu...

Ynt: Kırklareli çevresinde hala biçilmemiş buğday tarlaları var...

şimdi bizim bu tarafta geçen hafta harman bitti...kendi yerlerimiz en son biçtik neden derseniz çiftçi nin malı tarlada kalmasın die ama zamansız yağmurlar işi berbat etti.kaliteyi çok düşürdü ztn başakta adam gibi tanede bırakmadı..ama şuda war rutubetli buğday hem biçerken hemde sapını bağlarken bi işe yaramaz...balya makinası geçen sene 5 kere balaban sarmışsa bu sene rutubetten kasnak bilyasını 10 kere dağıttı düşünün ne kadar rutubet war..

kral39 link=topic=24286.msg200112#msg200112 date=1248894893' Alıntı:
şimdi bizim bu tarafta geçen hafta harman bitti...kendi yerlerimiz en son biçtik neden derseniz çiftçi nin malı tarlada kalmasın die ama zamansız yağmurlar işi berbat etti.kaliteyi çok düşürdü ztn başakta adam gibi tanede bırakmadı..ama şuda war rutubetli buğday hem biçerken hemde sapını bağlarken bi işe yaramaz...balya makinası geçen sene 5 kere balaban sarmışsa bu sene rutubetten kasnak bilyasını 10 kere dağıttı düşünün ne kadar rutubet war..

Sizin oralar için de geç bir tarih bir hafta öncesi... yağışlar sebebiyle gecikmelerin olmasına tamam ama... Hani bakıyorum da -benim gözlemlediğim yerler için konuşuyorum- Birkaç yıldır hep şahit oluyorum geç hasat edilen yerler hep aynı yerler... Bazı kişilerde bu alışkanlık haline gelmiş... bugün yine Kırklareliden dönüyordum ve hala o yerler biçilmedi... inanılmaz...

pamukçu link=topic=24286.msg200762#msg200762 date=1249077326' Alıntı:
Sizin oralar için de geç bir tarih bir hafta öncesi... yağışlar sebebiyle gecikmelerin olmasına tamam ama... Hani bakıyorum da -benim gözlemlediğim yerler için konuşuyorum- Birkaç yıldır hep şahit oluyorum geç hasat edilen yerler hep aynı yerler... Bazı kişilerde bu alışkanlık haline gelmiş... bugün yine Kırklareliden dönüyordum ve hala o yerler biçilmedi... inanılmaz...
bizim burda harmansonu derler tarla sahibi harman zamanı tarlasında durmamışsa yada parasını zamanında wermemişse harman sonuna atılırı onun yerler yada hiç biçilmez :D tabi buda bi neden olabilir malın tarlada kalması iyi birşey deil tabii ki.

tumosan8280 link=topic=24286.msg200776#msg200776 date=1249078341' Alıntı:
koskocaman turkıye heryerın hasatı aynı zamanda olacak dıye bı şeymı var yaz mahsulleri guneyden kuzeye dogru kış mahsullerı de kuzeyden guneye dogru zaman aralıkalarıyla olur

Öyle bir durumdan bahsetmiyoruz burada...

Bu sabah itibariyle kalan tek tük tarlalar biçilmişti, aynı yerlerde biçilebilecek olgunluğa erişmiş ayçiçekleri var... Muhtemelen amcam sabah buğdayı biçmeye gidecek, sonra biçerdövere ayçiçeği tertibatını takıp akşam üzeri ayçiçeği biçmeye gidecek...