motor güçü düşük torku yüksekve motor güçü yüksek torku düşük traktörler ???

04.10.2008
4,134
195

[size=10pt][size=10pt]merhaba arkadaslar ,
motor güçü düşük torku yüksek traktörler ile motor güçü yüksek torku düşük traktörlerin aralarındaki farklar nelerdir.. ne dez avantajları olur bir birlerine göre ve ne avantazları olur br birlerine göre.. iki traktör düşünelim a markasının motor güçü yuksek torku düşük, b markasının motor güçü düşük torku yüksek.. bu markaların nerelerde ne gibi üstünlükleri olur bir birlerine göre.. teknik yönden degerlendirelim ..
[/size]
[/size]

Ynt: motor güçü düşük torku yüksekve motor güçü yüksek torku düşük traktörler ???

okkangal link=topic=24464.msg200037#msg200037 date=1248873014' Alıntı:
motor gücü - tork - devir ve aralarındaki ilişkileri iyi incelemek lazım ...
bu ilişkiyi sanırım aramızda bilenler wardır herhalde....düz mantıkla düşünürsek aklıma baya şeyler geliyor...

Ynt: motor güçü düşük torku yüksekve motor güçü yüksek torku düşük traktörler ???

okkangal link=topic=24464.msg200037#msg200037 date=1248873014' Alıntı:
motor gücü - tork - devir ve aralarındaki ilişkileri iyi incelemek lazım ...
evet okay abi bunu biraz acarmısın biraz... bunu baya merak ediyorum bende ..

bir milin eksenine dik şekilde etkiyen bir kuvvet çifti , mil ekseninde bir moment yarattığı için mil döner.. kuvvet çiftinin mil eksenine olan ( kuvvet vektöreldir) basit olarak dik uzaklığının çarpımı mile etkiyen momenti verir(tork) ... krank mili de piston başında üretilen gücün ilk diresel harekete çevrilen yani bir kuvvet çiftinin oluşturulduğu organdır.yani burada bir tork üretilir...

şimdi bu forumlardaki muhabbetlerimizde çok sık olarak kullendığımız bazı kavramlar var ...
bunlar : max devirde tork - abi falanca motor o beygirde ama torku bbukadr - bazu teknik bölümlerde gelen tork devir eğrileri .....vb demekki devir , beygir gücü ve tork arasında bir bağıntı var ...

şimdi birde bilmemiz gereken fiziksel bir kanun bileşke kuvvet sıfır değilse yani bir cisime bir kuvvet etki ediyorsa o cisim hızlanarak yada yavaşlayarak yani ivmeli bir hareket yapmalıdır(newtonun I. kanunu) şimdi krank mili ve bağlı olduğu diğer organlar nedeniyle ( özellikle transmisyon üniteleri) pistonlara karşı bir direnç uygular ve bir bileşke kuvvetle piston karnk milini iter ... yani piston aşağı inerken krank ivmeli bir hareket yapar ..... işte bu ivmelenme motorun devir sayısı ile orantılı bir şekilde oluşur.... bu ivmenin sayısal değeri çok çok küçük gibi dursada asıl yırtıcı kuvvetin oluşmasındaki sebep budur... devir sayısı ise pistonun kurs hacmine ve gelen yakıta göre değişir .... biyel ve krank açıları ve kurs hacmi ile hesaplar yaparsak ( gerçekten çok uzun formüller bunlar ) düşük devirli motorların daha fazla kuvvet ürettiğini görürüz... yani yüksek tork değerleri ... beygir gücü ile tork arasında devir sayısı ile orantılı bir ilişki bulunur. beygir gücü torkun devir sayısı ile çarpımı ile orantılıdır. yani güç ve tork birbirlerinden bağımsız değildirler, bir motorun yüksek beygir gücüne sahip olması genelde torkunun da yüksek olacağına işaret eder

[size=10pt]tesekkur okay abi.. bilgilendirmen guzel.. fakat bizim sevyemize inecek olursak benim anladıgım kadarıyla diyosunki devirli motor un tork oranı daha düşük olur az devirli motorun tork oranı daha yuksek.. olur.. ve devirli motora daha fazla yakıt gelir bununla orantılı olarak devir alır yani yakıtı daha fazla olur ozaman( ? ) az devirli motorda yakıt az olur ama bayılma daha cok olur tork yuksek olsada ( ? ) şimdi benim sorumun yanıtını yazdıklarına göre degerlendirirsen hangisi daha avantajlı oluyor ? .. mesela aynı işi yapsalar hangisi daha cok yakıt tuketir.. mesela traktörlerde iki tane secenek olsa karsında birinin beygir gucu yuksek birinin torku %20 oranında fark olsa ikisi içinde mesela 100bg-320nm torka sahip traktör mu yoksa 80bg 400nm torka sahip traktör mu avantaj saglar veya nerelerde hangisi avantajlı olur...[/size]

teknik olarak iki durum arasında sağlıklı bir kıyas yapabilmek için , her iki durum içinde sabit olan bir özellik seçmek gerekir yani aynı beygir farklı tork yada , aynı tork değeri farklı beygir kıyaslamak sağlıklıdır .... senin bahsettiğin durumda ise kıyası çok çok fazla değerler doğrultusunda ele almak gerekiyor onuda burada yapmak çok zorlaşıyor ... örneğin benim yazdıklarımda yakıt tüketimi zaman baz alınaraktır ... ama yapılacak iş ve işin niteliği bakımından yaıkt verimi değişiklik gösterebilir ....

devir tork ve yakıt ilişkisini ele alınacak olursak tekrar , iyi verim yakalayabilmek için optimum değerlerde yorumlar yapılmalı ... yüksek devirli bir motorda tabiki zamanlama nedeniyle yakıt fazladır ... ama max.devri çok yüksek bir motorla ise yüksek tork değerleri elde etmek gayet zordur ... aynı güçteki araba ve traktör motoru gibi düşün ... ama düşük devirli ve tork değeri yüksek bir motorda ise motor hacminin büyüklüğü nedeniyle yine devirli bir motor kadar yakadabilir yakmayada bilir ve aradaki yakıt sarfiyatı uçurumlar yaratmaz ...

tamam okay abi..tesekkur ederim gercekten baya bilginden yararlanmış olduk.. fakat secimini yapmadın :) cokta derine inmeden yaklaşık diger özellikleri optimum sevyede olan fakat biri 80bg 400nm torklu biri 100bg e 320nm torklu traktörden hangisini kullanmak istersin... yada secersin...:) yada bunlardan hangisi tarlada daha iyi olur.. hangisinden bayılma oldugu yukte öburunde olmaz hangisinin ivmelenmesi daha iyi olur yuk altında..

Bu konuda ben de bişeyler eklemek istiyorum:

Yakın beygir gücündeki traktörlerin motorlarını kıyaslayacak olursak:

New-Holland T 5050 modelinin maksimum gücü 96BG - 2300 d/d, maksimum torku 404 Nm - 1300 d/d , tork rezervi %37

Kubota M95X modelinin maksimum gücü 95BG - 2600 d/d, maksimum torku 328 Nm - 1500 d/d , tork rezervi % 35

Same Explorer 95T modelinin maksimum gücü 96BG - 2600 d/d, maksimum torku 363 Nm - 1400 d/d , tork rezervi % 30

Bu karşılaştırmadan yeni nesil motorlarda; beygir güçleri aynı olsa da motor tork değerleri arasında büyük farklar oluşabildiğini görüyoruz.
Tahminimce bu farkın başlıca sebebi, motorların elektronik kontrollü hale gelmesi ve krank tasarımları arasındaki farklılıklardır.

Motor torku ile gücü arasında şöyle bir formülasyon vardır:

Motor gücü (kW) = Motor torku (Nm) x Motor devri (d/d) / 9550

Bu formüle göre örneğin 1400 devirde maksimum torku 291 Nm olan bir perkins motorun maksimum güçteki yani 2200 devirdeki torku 240 Nm ' dir. Bu formüle göre Motor gücü = 240x2200/9550 ' den 55kW olarak çıkar ki bu da 75 beygire denk gelir. Motorun kataloğundaki maksimum gücü de 75 beygirdir.

Burada dikkat edilmesi gereken diğer bir değer ise tork rezervi değeridir (torque backup). Bu değer ne kadar büyükse motorun kararlı çalışma yeteneği de o derece iyidir. Bu değerin hesaplanma yöntemini tam olarak bilemiyorum fakat sabit tork aralığıyla ilgili bir değer olmalı.

ersan bey 9550 bölenini anlayamadım ...çok önemli diye düşünüyorum açıklarmısınız...

ersanakyai link=topic=24464.msg200157#msg200157 date=1248898264' Alıntı:
Bu konuda ben de bişeyler eklemek istiyorum:

Yakın beygir gücündeki traktörlerin motorlarını kıyaslayacak olursak:

New-Holland T 5050 modelinin maksimum gücü 96BG - 2300 d/d, maksimum torku 404 Nm - 1300 d/d , tork rezervi %37

Kubota M95X modelinin maksimum gücü 95BG - 2600 d/d, maksimum torku 328 Nm - 1500 d/d , tork rezervi % 35

Same Explorer 95T modelinin maksimum gücü 96BG - 2600 d/d, maksimum torku 363 Nm - 1400 d/d , tork rezervi % 30

Bu karşılaştırmadan yeni nesil motorlarda; beygir güçleri aynı olsa da motor tork değerleri arasında büyük farklar oluşabildiğini görüyoruz.
Tahminimce bu farkın başlıca sebebi, motorların elektronik kontrollü hale gelmesi ve krank tasarımları arasındaki farklılıklardır.

Motor torku ile gücü arasında şöyle bir formülasyon vardır:

Motor gücü (kW) = Motor torku (Nm) x Motor devri (d/d) / 9550

Bu formüle göre örneğin 1400 devirde maksimum torku 291 Nm olan bir perkins motorun maksimum güçteki yani 2200 devirdeki torku 240 Nm ' dir. Bu formüle göre Motor gücü = 240x2200/9550 ' den 55kW olarak çıkar ki bu da 75 beygire denk gelir. Motorun kataloğundaki maksimum gücü de 75 beygirdir.

Burada dikkat edilmesi gereken diğer bir değer ise tork rezervi değeridir (torque backup). Bu değer ne kadar büyükse motorun kararlı çalışma yeteneği de o derece iyidir. Bu değerin hesaplanma yöntemini tam olarak bilemiyorum fakat sabit tork aralığıyla ilgili bir değer olmalı.
teşekkürler ersan abi.....böylece yeni sistemlerdede yakıt awantajı olur kanısındayım...

Sizi fazla bekletmeyelim o zaman:

Formülün aslı P= T . W ' dur.

P (watt) : Güç,

T (Nm) : tork,

W (d/d) : devir

Burdaki d/d ' yı rad/saniyeye çevirmek için 2.Pi/60 çarpanı kullanılır.

Bu değerleri yerine koyduğunuzda 9550 sayısını bulabilirsiniz.

atilla link=topic=24464.msg200181#msg200181 date=1248899096' Alıntı:
ersan bey 9550 bölenini anlayamadım ...çok önemli diye düşünüyorum açıklarmısınız...
atilla link=topic=24464.msg200185#msg200185 date=1248899497' Alıntı:

ersanakyai link=topic=24464.msg200191#msg200191 date=1248899782' Alıntı:
Sizi fazla bekletmeyelim o zaman:

Formülün aslı P= T . W ' dur.

P (watt) : Güç, şimdi teşekkür ederim....

T (Nm) : tork,

W (d/d) : devir

Burdaki d/d ' yı rad/saniyeye çevirmek için 2.Pi/60 çarpanı kullanılır.

Bu değerleri yerine koyduğunuzda 9550 sayısını bulabilirsiniz.
şimdi teşekkür ederim

ceya023 link=topic=24464.msg200136#msg200136 date=1248896990' Alıntı:
tamam okay abi..tesekkur ederim gercekten baya bilginden yararlanmış olduk.. fakat secimini yapmadın :) cokta derine inmeden yaklaşık diger özellikleri optimum sevyede olan fakat biri 80bg 400nm torklu biri 100bg e 320nm torklu traktörden hangisini kullanmak istersin... yada secersin...:) yada bunlardan hangisi tarlada daha iyi olur.. hangisinden bayılma oldugu yukte öburunde olmaz hangisinin ivmelenmesi daha iyi olur yuk altında..
Bak bunu bende merak ettim... ? :)

Veya Ersan abinin verdiği bu üç model arasında

Hangisi pullukla sürümde daha iyidir? Neden?
Hangisi daha çabuk bayılır?Neden?
Aynı yükle bir bayırı çıkmaya kalktığında hangisi daha iyi çıkar?Neden? veya bu üç performansta başka hangi etkenler rol oynar?

ÖZzGÜR link=topic=24464.msg200212#msg200212 date=1248902788' Alıntı:
Bak bunu bende merak ettim... :) Veya Ersan abinin verdiği bu üç model arasında

Hangisi pullukla sürümde daha iyidir? Neden?
Hangisi daha çabuk bayılır?Neden?
Aynı yükle bir bayırı çıkmaya kalktığında hangisi daha iyi çıkar?Neden? veya bu üç performansta başka hangi etkenler rol oynar?

aynı ağırlıkta iseler torku yüksek olan iyi çeker ... ama lastikleri aşınmışsa bir türlü çekemz... rampa yukaru yine ağır ve torku yüksek olan iyi çeker ... lastik ebatı ve durumuda çok önemli ... örneğin aynı durumda çiftçeker olanı daha iyi çeker :) ... otomatik şanzımanı olan rampada daha rahat gider ... eliynen vites değişen motoru bayıltır... şoförü kötü olan motorda pek iyi çekemz belki ....

yani şimdi katolog bilgisiynende hangisi ne zaman bayılır bilinmezki .... bir sürü etmen var ...

okkangal link=topic=24464.msg200219#msg200219 date=1248904065' Alıntı:
aynı ağırlıkta iseler torku yüksek olan iyi çeker
Burası benim için baya bi açıklayacı :)

ÖZzGÜR link=topic=24464.msg200223#msg200223 date=1248904308' Alıntı:
Burası benim için baya bi açıklayacı :)
valla beyler,bu açıklamalar kağıt üzerinde böyle ,katılıyorum bu bilgiler yalnız çıplak motor için geçerlidir diye düşünüyorum ama şunu unutuyorsunuz aynı emsal traktörlerin şanzıman ve difrensiyeldeki farklılıkları .torku yüksek olan traktörden ,torku az olan trktörü daha verimli hale getirebilir.mesela mf 285 (perkins)torku yüksek olan motor,ama rampada canı çıkar niye vites seçeneği az.mf kullanan arkadaşlar kızmasın tşkr.....