şalgamlılar 18 inç 3lü

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Ynt: şalgamlılar 18 inç 3lü

ozan_06 link=topic=24550.msg200741#msg200741 date=1249075289' Alıntı:
Güzel paylaşım Başar..devamını bekleriz :D

3lü 18 inç amaç nedir, yani uzun pullukmu iyidir kısa mı sence??
sağol ozan abi...valla abi bence ikisi de iyidir ok-*-s...ama senin görüş açın benden farklıdır...sonuçta sen daha tecrübelisin :)

Başar Anıl Tiraki link=topic=24550.msg200744#msg200744 date=1249075568' Alıntı:
sağol ozan abi...valla abi bence ikisi de iyidir ok-*-s...ama senin görüş açın benden farklıdır...sonuçta sen daha tecrübelisin :)

Yav tecrübe belli olmaz sende daha tecrübeli olabilirsin...

Şimdi engebeli arazi çoksa, kısa ve geniş bıçaklı pulluklar daha kullanışlı olabilir...Ama arazi nispeten düz ise, uzun pulluk motoru daha az zorlar...

Mesela 4lü 16lı pullukla bir çizinin genişliği 162 santimetre, 5li 13lü ile 165 santimetre oluyor... Uzun pullukla daha uzun bir şaseyi çektiğin için traktör rahat gidiyor, ama engebelerde dalma-çıkmaya karşı tepkilerdede daha sıkıntılı oluyor...

Yada bunlar olmuyor tabi, tartışmak lazım :D

ozan_06 link=topic=24550.msg200745#msg200745 date=1249076038' Alıntı:
Yav tecrübe belli olmaz sende daha tecrübeli olabilirsin...

Şimdi engebeli arazi çoksa, kısa ve geniş bıçaklı pulluklar daha kullanışlı olabilir...Ama arazi nispeten düz ise, uzun pulluk motoru daha az zorlar...

Mesela 4lü 16lı pullukla bir çizinin genişliği 162 santimetre, 5li 13lü ile 165 santimetre oluyor... Uzun pullukla daha uzun bir şaseyi çektiğin için traktör rahat gidiyor, ama engebelerde dalma-çıkmaya karşı tepkilerdede daha sıkıntılı oluyor...

Yada bunlar olmuyor tabi, tartışmak lazım :D
sana katılıyorum ozan abi...dediklerin doğru olmalı...aydınlattığın için teşekkür ederim

Başar Anıl Tiraki link=topic=24550.msg200747#msg200747 date=1249076314' Alıntı:
sana katılıyorum ozan abi...dediklerin doğru olmalı...aydınlattığın için teşekkür ederim

Doğruysa ne ala, değilse yandık :D

Tartışmaya açık bir konu...Nasılsa ikisinide kullanmış arkadaşlar çıkar bugün yarın...

ozan_06 link=topic=24550.msg200755#msg200755 date=1249076747' Alıntı:
Doğruysa ne ala, değilse yandık :D

Tartışmaya açık bir konu...Nasılsa ikisinide kullanmış arkadaşlar çıkar bugün yarın...
söylediklerine kafa yordum...mantıken doğru yani...bunun aksi yönünde yorum olacağını zannetmiyorum...korkma yani yanmayız :)

Başar Anıl Tiraki link=topic=24550.msg200758#msg200758 date=1249076998' Alıntı:
söylediklerine kafa yordum...mantıken doğru yani...bunun aksi yönünde yorum olacağını zannetmiyorum...korkma yani yanmayız :)

Yanarsakta can sağlığı olsun, sen yanmasan, ben yanmasam nasıl çıkarız karanlıktan aydınlığa Başar ' ım :D

trakya baya ilginç, iç anadoluya göre.biz bu kadar derin sürmeyiz.sürsek ne işimize yarar oda tartışılır yani.Ozan abininde dediği gibi ne kadar uzun o kadar iyi...

_FaTıH_ link=topic=24550.msg200801#msg200801 date=1249084490' Alıntı:
trakya baya ilginç, iç anadoluya göre.biz bu kadar derin sürmeyiz.sürsek ne işimize yarar oda tartışılır yani.Ozan abininde dediği gibi ne kadar uzun o kadar iyi...
paylastığım ayçiçeği görüntüleri var o tarlayı geçen yıl kurakta sizin tabirinizle kesekli bir zamanda sürdüm ve köyden başka kimse tarla sürmüyordu derin ve kurakta sürmenin faydaları o büyüklükte kafası olan ayçiçeği etrafta yok

naıl_59 link=topic=24550.msg200812#msg200812 date=1249087539' Alıntı:
paylastığım ayçiçeği görüntüleri var o tarlayı geçen yıl kurakta sizin tabirinizle kesekli bir zamanda sürdüm ve köyden başka kimse tarla sürmüyordu derin ve kurakta sürmenin faydaları o büyüklükte kafası olan ayçiçeği etrafta yok
aynen naile katılıyorum.bizim burada derin sürdünmü o seneki gündendi coşuyor maşallah

doganbey1 link=topic=24550.msg204505#msg204505 date=1250255666' Alıntı:
aynen naile katılıyorum.bizim burada derin sürdünmü o seneki gündendi coşuyor maşallah
ne kadar ekmek o kadar köfte....bizim burada verimler bir iki senedir düşük....herkez yağışlardan diyo ama işin diğer tarafına bakan yok...son 2 senedir herkez yağış ve havaların yüzünden sürmeyip sadece 9 lu kazayağı çekip ekti buğdayını arpasını....ayçiçek yerleri havalandırılmadan sadece bi kazayağı çekilerek ekildi o kadar....yerlerini yazın kuruda sürenlerin yerleri nispeten daha iyi verim yaptı..ne kadar hizmet o kadar ürün..

arkadaşlar bir trakyalı çiftçi olarak ne kar derin o kadar iyi diyorum bizim burası için anızın kurak zamanda derin sürülmesi verimi etkiliyor yerlerde çok ot çıkmıyor

emeğe saygı eline sağlık abi güzel videoymuş

Paylaşım için teşekkürler Anıl kardeş..Pulluğun boyu konusunda Ozan beyle hemfikirim..Derin sürüm konusunda ise hala deneme yanılma yöntemiyle birşeyler öğrenmeye çalışıyoruz..Mesela; traktör ve pulluk büyüklüğünden dolayı ben diğer arkadaşlardan hayli fazla derin sürüyorum..arpa ve buğday ekiyoruz..derin sürülen yerleri kazayağı ile hazırlarken ben daha fazla zorlanıyorum..ayrıca ilaç ve gübre atarkende benim sürdüğüm tarlalara traktör daha fazla battı..bir diğer eksi ise çok fazla taban suyu biriktirdiğinden toprak ısınamadı ve benim ekinlerim hayatımda ilk defa bu kadar zayıf oldu...bence derin sürüm; ayçiçeği, mısır ve şeker pancarı gibi ürünler için önemli ve gerekli diye düşünüyorum..tabi burda ürünlerde; saçak köklü veya kökleri derine giden (nohut, fiğ ) çeşitlerin göz önünde bulundurulması gerekli diye düşünüyorum

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...