türkiyenin en verimli tarlaları hagi ilimizde???

Ynt: türkiyenin en verimli tarlaları hagi ilimizde???

benim bildiğim ülkemizin en verimli toprağı erzurumda ama orasıda sürekli don olduğu için soğuktan bişey yetişmiyomuş coğrafya hocam demişti..

masseysuper90 link=topic=24714.msg202086#msg202086 date=1249464872' Alıntı:
verimli tar ekeceğin ürün yelpazesine göre değişir ...............marmaraya pamuk ekemezsin değilmi hakkariyede çeltik ekemezsin şimdi bu ürünler orda olmuyor diye tarl verimsiz mi sayılacak
abimize katılıyorum. . .

masseysuper90 link=topic=24714.msg202086#msg202086 date=1249464872' Alıntı:
verimli tar ekeceğin ürün yelpazesine göre değişir ...............marmaraya pamuk ekemezsin değilmi hakkariyede çeltik ekemezsin şimdi bu ürünler orda olmuyor diye tarl verimsiz mi sayılacak
abime katılıyorum ;) ülkemiz öyle güzelliklere sahipki her bölgesinde farklı ürünlerimiz yetişiyor ve buna hava ve iklim koşullarının da etkisi oluyor ;) ama gerekli koşullarda gerekli ürünler güzel bi şekilde üretiliyor..tşkler..

Türkiye nin en verimli toprakları çukurovada gerek iklimi gerekse toprak yapısı senede iki ürün kaldırmana olanak veriyor.Arkadaşlar tartışmaya bile gerek yok zaten Türkiye nin en verimli toprakları deyince direk çukurova aklınıza gelsin..

arkadaşlar adanalı olarak söylüyorum en verimli topraklar gerçekten bizim burda.dünyanın en kaliteli mısırı burda yetişiyor.ve türkiyede en iyi verimi çukurova alıyor.mısır için 1100-1700 kg gerisini siz düşünün

marmarayı yabana atmayın arkadaşlar hayvançılık büyük ve küçük baş olmak üzere tarım yapılmakdadır araziler sizlerinki kadar büyük değldir ama verim fazladır zaten toprak farkıda var iklim şartlarıda önemli

Denizli ' de Acıpayam, Çivril ve Baklan ovalarıdır ki buradaki vatandaşlar da ne yazık ki tarım yapmayı bilemezler. 3 ürün+destekleme alınabilecek tarlalarda ya bir yıl arpa diğer yıl ayçiçeği ekerler ya da elma yapıp tam verime yattığında sökerler. Eğitim şart.

fırtına mehmet dostum bizim 2.senesindede ister inan ister inanmada 1680 kg aldık dönümüne.pancarda 9 ton,domatesde damlama yapan çiftçi kardeşlerimiz 12den aşağı alanı görmedim,buğdayda ovada sulama yapılmamasına rağmen en fazla 810,en azda bayırda 250 gördüm kendimizde,ayçiçeği 400 kg.ki bunlar bizim balıkesirdedir.ama birde karacabey ovasında sulama kanalları var ve dahada fazla alıyorlar.hayvancılıkta yine aynı şekilde allahımıza bin şükür.aydınlılar,toğatlılar gibi sulansa buğday ve ayçiçeğidede dahada fazla verim alınabilir. allah herkeze bereketli günler nasip eylesin.

arkadaşlar ben bafralıyım ama 30 gun önce hataya gıttım belen geçıdınden amık ovasına baktım mukemmel bı arazı ovanın ortasından kırıkhana geçtık toprak yapısı ve verım olarak bence çok mukemmel geldı hayran oldum ben tercıhımı amık ovası olarak kullanıyorum alk-*s uyy-*s