intercooler

arkadaşlar mesela tl 90 a turbolu bir traktör yeni çıkanlar intercooler takılı yakıt düşük diyorlar sizce tl 90 a ya intercooler sonradan takılabilrimi.

Ynt: intercooler

intercooler ın görevi turbodan dolayı ısınan havanın yanma odasına girmeden önce sıcaklığının düşürülmesidir.bu sayede daha verimli bir yanma olacaği için yakıt düşecektir.yapılmaz diye bişey yoktur yapılır ama maliyet ve bunun amartisi ne kadar zaman alacaktır.

kardes bend enew holland td65d dt e taktırmayı düsünüom yakıtı düsürürmü ve beygire faydası olurmu kac beygir fark ve ve ne kadar yakıta faydası olur konuyu takip edecegim bilgilerinizi bekliyorum

simyam link=topic=24820.msg248370#msg248370 date=1265313098' Alıntı:
takılabileceği kanatindeyim.
nh degilde başka bi marka motora taktılar motora giren hava soguk ve hava basıncı sabit olur mesala bi yüksek yerle ingin yerler arasında hava basıncı farklı olur motora giren hava sabit olur olmasada yardımcı olur yani agır vasıta araclara bu yüzden uygulamışlar dag tepe cukur gibi yerler için şimidi bütün araclara uygulanıyor

arkadaşlar şimdi falanca motora takacağız kaç hp fark eder , falanca motora takıldı yakıt değişirmi bunlar hesap kitap işleri ... şimdi kimse bu konu hakkında yorum yapamaz ... yakıt farkedermi sorusunu cevaplamaya çalışayım mesela ...

yakıt konusu biraz karışık neyi baz aldığına bağlı ... zamana göre yakıtmı , hergte dönüme göre yakıtmı , yaptığı işe göre yakıtmı .... ama genel olarak turbu şarj ve intercool gibi türevleri yakıtı arttırabilir .... ama güçte artar .... birde yakıttan 2gr tasarruf edeceğim diye üç dört bin lira bu işe gömmek mantıksızdır ....

turbosu olan bir motora intercooler takmak çok mantıklı.motorun gücü artar,güç artınca yaptığı işe göre yakıtıda düşer.
maliyet konusunda bilgim yok.bendede tl100 a var ona taktırmayı düşünüyorum şuan araştırma aşamasındayım.motora sadece intercoler alıp montesi yapılacak.t5000 serisi motorların intercooleri uyar.sadece intercoolerin fiyatını bilen arkadaş varmı.çook yüksek olacağını zannetmiyorum.servislede konuştum bu yönde talep çok varmış.ama fiyat veremedi.

bende tl90a var ben intercoler taktırmak için çok araştırdım 4 nh servisine danıştım t5000 serisi intercoleri uyum saglıyor ve bütün malzemeler bunlar(hava filtresi komple,intercoler bütün parçaları)900 küsür tuttu ona biz 1000tl diyelim. yakıta gelince azalmaz artar dediler 4 ustanın dördüde yanma daha kaliteli olması için giren hava kadar yakıt ta girmesi lazım diyolar ama heseyden önce bi motorda pompa ayarı çok önemli

bi yakınımız mf 3095 e taktırdı çok faydasını gördüğünü söylüyr 2,500tl ye mâll etmiş..
bizim 3105de çift radyotörlü intercooler var küçük petek motor yağını soğutuyor

ayaslı alı link=topic=24820.msg267801#msg267801 date=1271010756' Alıntı:
bende tl90a var ben intercoler taktırmak için çok araştırdım 4 nh servisine danıştım t5000 serisi intercoleri uyum saglıyor ve bütün malzemeler bunlar(hava filtresi komple,intercoler bütün parçaları)900 küsür tuttu ona biz 1000tl diyelim. yakıta gelince azalmaz artar dediler 4 ustanın dördüde yanma daha kaliteli olması için giren hava kadar yakıt ta girmesi lazım diyolar ama heseyden önce bi motorda pompa ayarı çok önemli
kardeş sen turboyla karıştırıyorsun,intercooleri...intercoolde basınç yoktur ,o işi turbo yapar,bilidiğim kadarıyla intecoler,hava soğutmayla ilgili...

evet arkadaşlar giren hava miktarı değişmiyor intercooler da sadece turbodan sonra ıntercooler havayı soğutuyor.okadar soğuk hava daki oksijen miktarı dha fazla olduğu için daha ıyı bır yanma oluyor buda verimi ve gücü arttırıyor.pompa ayarı ile oynamaya gerek yok.dostum ayaslı ali sen taktırdın mı? malzemeleri aldın mı? eyer binlira tutarsa ben hemen taktırırım.senin motorda turbo var mı eyer yoksa senın turbo taktırmanda lazım ozaman pompa ayarı filan değişir .

İntercoler radyatörleri alüminyum -tutya karışımıdır. Bana göre Honda Civic v.b gibi arçlarda alüminyum su radyatörü kullanılmış. Delindiği zamanda yenisi ile değiştiriliyor. Bunlardan bir tane bulunsa bu iş çok ucuza maledilebilir. Delinen kısım; sigara külü+japon yapıştırcı ile kapatılabilir. Kucak dolusu para ödemeye gerek yok, sonuçta fayda etmeyebilir.

http://www.kaleoto.com.tr/urunler_intercooler.asp arkadaşlar bu sitede de soyledıgı gıbı ıntercooler yakıtda tasarrufu sağlıyor ve cekıs gucunu arttırıyor. ben bı ara TL100 pazarlıgı yapmıstım ıkıncı el. adam taktırmıs tı tl100 e aşırı derecede memnun kalmış. eger gercekten de traktorde yakıtı arttırsaydı yenı model traktör lerde kullanılmazdı malum devır ekonomı devrı kımse traktor alırken rengıne veya şeklıne bakmıyo herkes yakıta bakıyo ve bunu da uretıcıler gayet ıyı bılıp artık gucu falan ikinci planda tutup yakıt ekonomısını bırıncı planda tutuyorlar. saygılar.

samsunbafra link=topic=24820.msg267893#msg267893 date=1271049394' Alıntı:
kardeş sen turboyla karıştırıyorsun,intercooleri...intercoolde basınç yoktur ,o işi turbo yapar,bilidiğim kadarıyla intecoler,hava soğutmayla ilgili...
ben turboların içinde duruyom kardeş sen kafanı takma ben karıştırmam asıl sen okumayı ögren

ortaberketli link=topic=24820.msg268296#msg268296 date=1271185084' Alıntı:
ben turboların içinde duruyom kardeş sen kafanı takma ben karıştırmam asıl sen okumayı ögren
sen kimsin genç kardeş..sana ben böyle bir yorum yazdığımı hatırlamıyorum..neyin içinde durduğun beni ilgilendirmez...bana okuma dersi ver istersen...yazılarına dikkat et benimle konuşurken..galiba yalnışlık var.bu cevabın bana yazılmadığını tahmin ediyorum...:(

Burda kimin okumayı öğrenmesi çok bariz ortada!..Sana cevap bile yazılmadan atlamışsın.Ayhan abi sana sormamış bile neyin içinde durduğunu...
Uslubuna dikkat edersen iyi olur kardeş falan demişsin.Ordaki yaş kısmını ve Onursal üye kısmını okuyabiliyorsun demi?

Arkadaşlar birbirimize karşı usluplarımızda biraz daha dikkatli olalım...