sizce soğan fiyatları düşer mi?

dün soğan kazmaya bşladık.40 ton soğan tahmin ediyorum.tüccarlar patsat alıyorlar kilosu elli kuruşa.duyduğuma göre polatlının soğanı çıkmak üzereymiş.fiyatlarda düşme beklentisi olduğu için kimse toplu mal almak istemiyor..biraz karamboldeyim anlıyacağınız..malımı gösterdiğim tüccarlar fiyatı düşürmek için topukluyorlar.tezgahta 1 liraya sattığı malı benden 50 kuruşa almıyorlar.%100 de %100 kar azmı sizce...çifçinin kaderi bu işte.daha olmazsa remorka doldurup köylere satmaya çıkacam...önümüz ramazan millet ucuza soğan yesin. )))

Ynt: sizce soğan fiyatları düşer mi?

abı ben tokatlıyım bizim burda soğanlar hep hastalığa yakalandı calazı kalmadı kurudu ve bu sene para edeceğı söylenıo cunki soğan yok
bizim köyde yarı yarıya soğan eken kalmadı

suleymanjd link=topic=24924.msg204126#msg204126 date=1250165507' Alıntı:
abı ben tokatlıyım bizim burda soğanlar hep hastalığa yakalandı calazı kalmadı kurudu ve bu sene para edeceğı söylenıo cunki soğan yok
bizim köyde yarı yarıya soğan eken kalmadı
büyük ihtimal mantar hastalığına yakalanmıştır kardeş.bu işin piyasasını polatlı belirlermiş.orada en az eken 100 dönüm 150 dönüm ekiyormuş.polatlıdan arkadaş varsa doğrusunu söylesin.tabi onlar makinayla kazıp türkiyenin her yerine kamyon kamyon sevk ediyorlar.fiyatlar aniden taban yapıyor..bildiğim bu...

yaa bizim bure biri geldi 1000 dönüm icarlı yer tutup soğan ekti tepelerini toplatıp satıyo....
ali abi göbele getir 75kuruşa pazarda çatır çatır satarız walla...

nforcer link=topic=24924.msg204325#msg204325 date=1250196099' Alıntı:
yaa bizim bure biri geldi 1000 dönüm icarlı yer tutup soğan ekti tepelerini toplatıp satıyo....
ali abi göbele getir 75kuruşa pazarda çatır çatır satarız walla...
köşe olmuştur o bu sene.biz elli kuruşa zor satıyoruz be gözüm...

ali_kockaya link=topic=24924.msg204183#msg204183 date=1250184543' Alıntı:
büyük ihtimal mantar hastalığına yakalanmıştır kardeş.bu işin piyasasını polatlı belirlermiş.orada en az eken 100 dönüm 150 dönüm ekiyormuş.polatlıdan arkadaş varsa doğrusunu söylesin.tabi onlar makinayla kazıp türkiyenin her yerine kamyon kamyon sevk ediyorlar.fiyatlar aniden taban yapıyor..bildiğim bu...
Abi soğan piyasasını polatlı mı belirliyo bilmiyorum ama eskiden burda 20-30 dönüm soğan ekenler artık ekmiyo şimdi soğan ekenler ise tarlasına göre 200-300 veya 400-500 dekar ekiyorlar diyebilirim yani soğanı ekenler büyük oynuyo kazandığı zaman da iyi kazanıyor geçenlerde dekarı 1500 liradan satılmış diye duymuştum.

onlar makineyle kazıyor.makine boy boy ayırıp çuvallıyor.fabrikasyon gibi birşey.bizde tamamen el emeği.insan faktörü olunca çuvalların içi bazen karışık çıkıyor.bir bayan işçiyi akşama kadar izlesen.soğanı yolup.
tasnif edip çuvallaması.saysan 10 çuval zor işler.bunu yevmiye olarak soğana döktüğümüzde 2 çuval ediyor.bu çok fazla.ve maliyetli.birde geçen yıl ki gibi soğan para etmese 3-4 çuval edecek.anlıyormusunuz.

Moraller bozuk.biz soğanı 40 kr. a verdik.şu anda toptan 1,20 liraymış. 40 ton soğanda 1 liraya verseydik 24 000 lira fark yazıyor.azımsanmayacak iyi bir para.geleceği göremedim... asg*- asg*- asg*- üzl-*ss üzl-*ss üzl-*ss kır-*-s kır-*-s kap-*-s kap-*-s krss-*s krss-*s krss-*s