dekardan 900 kg buğday verimi

dekardan 900 kg buğday verimi

Konya ' nın Çeltik ilçesinde eser ekmeklik buğday tohumu ekilen tarlada 1 dekardan 900 kilogram buğday elde edildi

Yörede normal şartlarda yetiştirilen diğer buğdaylarda en fazla verim bir dekarda 500 kilogram olurken, eser ekmeklik buğday tohumu ekimi yapan çiftçinin dekarda 900 kilogram buğday verimi alması son zamanlarda can çekişen çiftçi için yeni bir umut oldu.

Çeltik’te Arif Kökten isimli çiftçinin tarlasında eser buğday tohumu ekimi yapıldı. 100 dekarlık bir alana ekilen buğday meyvelerini verdi. Üretim hakkı merkezi Sivas’ta bulunan Buğrahan teknolojik tarım ltd şti.’ye ait olan eser ekmeklik buğday çeşidi Konya’nın Çeltik ilçesinde de meyvelerini vererek, bir çiftçinin yüzünü güldürdü.

2009 yılı hasat sezonunda Çeltik’te Arif Kökten adlı bir çiftçi Çeltik ve çevresinde normal şartlarda yetiştirilen diğer buğdaylarda en fazla verim 500 kilogram olurken eser ekmeklik buğdayda dekar verimi 900 kilogram oldu. Konuyla ilgili açıklama yapan Buğrahan Teknolojik Tarım LTD. ŞTİ. Sahibi Ziraat Yüksek Mühendisi Mustafa Turan; “Ofis alım fiyatları üzerinden bir hesaplama yapacak olursak, çiftçimize gelir olarak bu buğdaydan yaklaşık 200 TL ek bir gelir artışı sağlanmıştır. Çeşit özellikle yurt dışından getirilen yüksek verimli çeşitlerle boy ölçüşebilecek seviyededir. Ve bu verim potansiyelinin daha da artırılması mümkündür.

Bu çeşidin sertifikalı olarak tohumluk üretimi mevcut olup talep eden üreticilerimize tedarik edilecektir. Amacımız yöremizdeki sulu alanlarda bu buğdayın ekimini yaygınlaştırarak çiftçilerimizin gelir seviyesini artırmayı hedeflemek.” dedi.

Sivas’ta merkezi bulunan ve sertifikalı kademede hububat ve yem bitkileri tohumluk üretim ve satışı yanında yatırım, sulama ve hibe projeleri hazırlama ve danışmanlık hizmetleri sunan Buğrahan Teknolojik tarım LTD. ŞTİ’nin Tarım Bakanlığınca yetkilendirilmiş tohumluk üretim kuruluşu olduğunu söyleyen Mustafa Turan; “Sertifikalı kademede buğday ve arpa tohumluğu üretimi yapılan şirketimiz; ülkemiz bisküvi sektörünün sıkıntısını duyduğu gluteni düşük buğday türünün ülkemizdeki tek örneği olan eser ekmeklik ve bisküvilik buğday üretimi yapıyor.” dedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Çeltik Fatih Mahallesi Muhtarı Sefer Tuncay ise “Çiftçilerimizin bu tür yeniliklere açık olduğu takdirde iyiyi değil, en iyiyi bulacağından eminim. Yaklaşık olarak dekarda 900 kilogram buğday alınması son derece sevindirici bir olay. Sulu tarımda bence az masrafla bol ürün. Çeltik ve çevre çiftçilerimizin mutlaka faydalanmasını istiyoruz ve ilçemize gelen şirketlerin bu şekilde gelmesini arzu ediyoruz. Bizim çiftçilerimiz istenileni her zaman yapmıştır ve hak ettiğini almasını istiyoruz. Bu arada ilçe tarım müdürlüğünde görevli Ziraat mühendisi sayın Yaşar Yılmaz beye de yerinde yapmış olduğu incelemelerden ve sağlamış olduğu katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.

Ynt: dekardan 900 kg buğday verimi

bizim buralarda 2500m2 bir dölüm yani biz 2şer tona kadar hem ekmeklikde hemde makanalıkta alabiliyoruz ama biraz emek gösteriyoruz eker ekmez suluyoruz sonra baharın 4 kez yamurlama yapıyoruz vede güpresi var tabi

arkadaşlar bizim burada bi olay olmuş tam olarak bilemiyorum ama amerikalılar bir çiftçinin tarlasına 3 çeşit buğday ekmişler 2 si donmuş biri kalmış verimin en düşük (en fazla 500 kg) olduğu dönemde 800 kg buğday verimi almışlar bu olay bundan 6-7 sene önceye dayanıyormuş bu insanlar bunun toğumunu kaybetmişler gibi birşeymiş anlatan adamın yalancısıyım ama kabuğu ince ekmeklikmiş ve buna bir isim takmışlar adına amerikan demişler

saolasın hasan abi bu bilgileriçin kim bilir ileriki yıllarda belki bizde bu çeşitten ekeriz

ARKADAŞLAR MERHABA,
KIRAÇ VE / VEYA SULANMAYAN ALANLARDAN EN YÜKSEK VERİMİ ALMAK İÇİN NASIL BİR YÖNTEM İZLEMELİYİZ.

İTİRAF ETMEK GEREKİRSE BİZ TOPRAK ANALİZİ DE YAPTIRMAYIZ :(

safanuroglu link=topic=24952.msg251049#msg251049 date=1265846509' Alıntı:
ARKADAŞLAR MERHABA,
KIRAÇ VE / VEYA SULANMAYAN ALANLARDAN EN YÜKSEK VERİMİ ALMAK İÇİN NASIL BİR YÖNTEM İZLEMELİYİZ.

İTİRAF ETMEK GEREKİRSE BİZ TOPRAK ANALİZİ DE YAPTIRMAYIZ :(
uygun mevsimde dikim; heryağmurdan sonra tarla kontrolu; zamanlamalı gübreleme ; kaliteli ve toprağa uygun tohum ;doğru işçilik vs. ... bi de yağmur yağmazsa bizimkiler gibi çıkıp yağmur duası yapmak... izle-*-*

johndeere17 link=topic=24952.msg251055#msg251055 date=1265847458' Alıntı:
uygun mevsimde dikim; heryağmurdan sonra tarla kontrolu; zamanlamalı gübreleme ; kaliteli ve toprağa uygun tohum ;doğru işçilik vs. ... bi de yağmur yağmazsa bizimkiler gibi çıkıp yağmur duası yapmak... izle-*-*
en güzeli :D

arkadaslar nerden bılıyonuz kımden duydunuz 900 kılo aldıgını ben hergun o dedıgınız tarlanın onunden gecıyordum hıc te 900 kılo verecek gıbı bı bugdag deıldı ama dedıgınız çiftçi arkadas celtik ilçesınde 1 numaralı ciftcidir

bülent26 link=topic=24952.msg251075#msg251075 date=1265873868' Alıntı:
arkadaslar nerden bılıyonuz kımden duydunuz 900 kılo aldıgını ben hergun o dedıgınız tarlanın onunden gecıyordum hıc te 900 kılo verecek gıbı bı bugdag deıldı ama dedıgınız çiftçi arkadas celtik ilçesınde 1 numaralı ciftcidir
amerika filan bilmem ben konya 2002 kızıltan.çeşit toros ahmetaga bunlar 1 ton alınıyor dekarda ahmetaga diye unluk var 1050 kilo noter den onyalı alındı hatta konya alp tarım adamı tatile gönderdi dahada cok ceşit var ben bu sene tosun bey ektim konya celtik mı kardeş

iyi bakımda biz ceyhan çeşidinden her yıl ortalama dekardan 800 kg rahat alıyoruz çokta randımanlı oluyor ve iyi fiyata beklemeden satıyoruz genelde 4-5 yıldır hekim oğlu un (k.h.o) a veriyoruz buğdayları bu yıl esperya ektik bakalım nasıl olacak