AKÜLÜ ARAÇ

Arkadaşlar, bu konuda üniversitede yapmış oduğum bitirme projemi sizinle paylaşmak istedim. Projenin konusu akülü engelli arabasının tasarımı, gövdenin sonlu elemanlar yöntemiyle analizi ve prototip imalatı üzerineydi. Aracın akülerini ancak proje sunumunun yapılacağı son gün doldurabildiğim için hiç deneme fırsatı dahi bulamadan gelen ziyaretçilere sergiledim. Tabi dirençlerde beklenmedik ısınmalar gerçekleşti ve istediğim kadar uzun süre aracı sergileyemedim. Her nekadar yapılan oylamada dereceye girememiş olsam da 3 ay gibi kısa bir sürede böyle bir şeyi ortaya çıkarmış olmaktan gurur duyuyorum. Şu an gerekli ilgiyi gösteremediğim için araç, köydeki garajda yatıyor. Aslında amacım, bunu tam anlamıyla yeterli bir seviyeye getirip köydeki engelli bir arkadaşıma vermekti fakat istediğim seviyeye getiremedim aracı.

Aracın motorlarını bana motor konusunda sponsor olan Faz Elektrik A.Ş. firmasından temin ettim. Kendileri de halen Belmo markasıyla Akülü Engelli Arabası imalatı yapmaktalar. Tekerleklerini ise KAMA firmasının sponsorluğunda temin ettim. Diğer parçaları ise elektronikçilerden ve İzmir bit pazarından buldum. Aracın kontrol ünitesinde herhangi bir elektronik devre bulunmamakta. Joystik olarak, eskiden ateri salonlarında gördüğümüz aterilerin joystiğini kullandım tabi üzerine bikaç tane daha switch ekledim. 2 hız kademesi var, akımı direnç üzerinden geçirerek hızı düşürüyorum.

Ayrıca 4 tekerlekte de yay bulunduğu için bozuk zeminde dahi üzerindeki kişiyi fazla sarsmıyor. Küçük avare tekerleklerin bulunduğu dingil ise traktör ön dingilleri gibi ortadan mesnedlenmiş ve salınım yapabiliyor.

Aracın Teknik Özellikleri

Toplam Ağırlık 85 Kg.
Taşıma Kapasitesi 115 Kg.
İleri Hız 9,2 km/saat
Tırmanma Açısı 12°
Fren Elektromagnetik
En dar Dönüş Çapı 1500 mm
Toplam Akümülatör Ağırlığı 23,4kg
Akümülatör Adeti 4 Adet
Akümülatör Kapasitesi 36 Amper Saat
Toplam motor gücü 2 adet 24V 400W DC motor (toplam 1,1 HP)

Burada önden çekişli halinin videosunu görebilirsiniz:

http://www.youtube.com/watch?v=bhQG_rOpgfc
Kod:
http://www.youtube.com/watch?v=bhQG_rOpgfc

Burada ise koltuğu ters çevirerek arkadan çekişli hale getirilmiş halinin videosunu görebilirsiniz. Kuzenimin şoförlüğüne de diyecek yok hani.

http://www.youtube.com/watch?v=VJOzsW-mmDE
Kod:
http://www.youtube.com/watch?v=VJOzsW-mmDE

Bu videoda da kum zemindeki manevra ve performansı görülmekte:

http://www.youtube.com/watch?v=hNRhz1GeYzA
Kod:
http://www.youtube.com/watch?v=hNRhz1GeYzA

Ynt: Bitirme Projem olan Akülü Araç

tebrikler bence bu kadar parcayı bulup bi ara getirmek bile buyuk basarı ayrıca tasarımı ve elektronik duzenini demeye gerek yok bi üniversite ögrencisinin böyle hayalindeki tasarımı hayata gecirmesi turkiye şartlarında baya zor ve maliyetli.. bunun gibi daha belki nice parlak fikirler sadece tasarımda kalıyor gercekleşemiyor.. belki aklınızda 10larca tasarım vardır bunun gibi umarım onlarıda bi gun gercekleştirebilirsiniz.. tesekkurler paylaşım için..

Ynt: AKÜLÜ ARAÇ

Teşekkürler Yavuz. Aslında bunu hibrid hale getirmeyi de çok düşündüm ama birtürlü fırsat bulamadım. Merdiven çıkabilmesi için paletli hale getirmeyi de düşünmüştüm. Üniversiteden sonra bunun gibi araçlar üretmeyi planlıyordum ama piyasa etüdü için internete verdiğim ilanlara pek ilgi gösteren olmadı. Şu an yerli imalat yapan 2 tane firma var, demekki piyasadaki gereksinimi karşılayabiliyorlar.

ceya023 link=topic=24985.msg204924#msg204924 date=1250414858' Alıntı:
tebrikler bence bu kadar parcayı bulup bi ara getirmek bile buyuk basarı ayrıca tasarımı ve elektronik duzenini demeye gerek yok bi üniversite ögrencisinin böyle hayalindeki tasarımı hayata gecirmesi turkiye şartlarında baya zor ve maliyetli.. bunun gibi daha belki nice parlak fikirler sadece tasarımda kalıyor gercekleşemiyor.. belki aklınızda 10larca tasarım vardır bunun gibi umarım onlarıda bi gun gercekleştirebilirsiniz.. tesekkurler paylaşım için..

aslında çok guzel düşünmüşsün.. saglık sektörüne yönelik araçlara herzaman ihtiyaç vardır diye düşünüyorum... demek ki iki marka çok güçlü piyasaya baska marka almıyorlar zaten bu tur araçlar pahalıda oluyor bu yüzden herkes alamıyor sahip olamıyorda dogal olarak piyasanın ihtiyaclarınıda karşılamaları zor olmuyordur.. neyse hayırlısı artık.. bundan sonra erkunt için düşünecegin yenilikleri tasarımları bekliyoruz.. başarılar..

Yukarıda yazdıklarımı okursan; zaten bu aracın eşi benzeri olmayan bir şey olduğunu ima etmedim, özürlülere yönelik bir çalışma olduğundan da bahsettim. Hatta Türkiye'de benzer üretim yapan 2 firma olduğundan da bahsettim. Benim için önemli olan, eldeki imkanlarla böyle bir araç yapabilmekti.

Bulduklu link=topic=24985.msg210252#msg210252 date=1251721313' Alıntı:
Bu normal bir tasit degil özurlu insanlarin yada yasli insanlarin kullandigi bi arac ve isvecte bu seyler 1998 yillindan beri var yani yeni bir sey degil...Turkce adini bilmiyorum ama isvecce adi elrullstol

Örnek:[size=14pt]Tikla[/size]

ersanakyai link=topic=24985.msg210258#msg210258 date=1251721874' Alıntı:
Yukarıda yazdıklarımı okursan; zaten bu aracın eşi benzeri olmayan bir şey olduğunu ima etmedim, özürlülere yönelik bir çalışma olduğundan da bahsettim. Hatta Türkiye ' de benzer üretim yapan 2 firma olduğundan da bahsettim. Benim için önemli olan, eldeki imkanlarla böyle bir araç yapabilmekti.
yapmış olduğum projelerde vede katıldığım yarışmalarda şunu gözlemledim vede öğrendim.Önemli olan yapılmamış bir şeyi yapmak değil.yapılmış fakat her kesimin uygulayamayacağı bir cismi yapıyı,her kesime uygun hale getirmek diye düşünüyorum

ayrıca ersan abi yaptığın hakikatten güzel bir çalışma.bunun orjinali yani satılanı pahalı ama senn yaptığın onun 5 te1 i fiyatı bile değiildir.önemli olanda bu.neden geliştirmek istemiyorsun.mesela merdivenler için palet demişsin.bu palet sistemi nasıl bir palet olacak.eğer yukarı çıkarken merdivenler çok dikse nasıl tutunma sağlayacak.devrilme riski bulunmayacak mı??

ayrıca ersan abi yaptığın hakikatten güzel bir çalışma.bunun orjinali yani satılanı pahalı ama senn yaptığın onun 5 te1 i fiyatı bile değiildir.önemli olanda bu.neden geliştirmek istemiyorsun.mesela merdivenler için palet demişsin.bu palet sistemi nasıl bir palet olacak.eğer yukarı çıkarken merdivenler çok dikse nasıl tutunma sağlayacak.devrilme riski bulunmayacak mı??