nebraska traktör testleri.. bakın bakalım katalog degerleriyle uyuyormu!!

04.10.2008
4,134
195

http://tractortestlab.unl.edu/testreports.htm

arkadaslar buda bi cok modelde traktörun testi yakıt degerleri var.. pto güçü falan test merkeznin bilgileri bunlara rasladım paylaşmak istedim.. gözunuze carpan ilginçlikler olursa paylaşın tartışalım... mesela benim gözüme 1 saat max devirde traktör yakıt degerinin ortalama 15-20 litre oldugu degerler carptı...

bugun bu konuyu acmıstım acaba yanılıyormuyum silidimi bu konu eger silindiyse en azından bana haber verilmeli.. yada yuklerkenmi hata olduda ben görmedim konu acılamadı neyse yeniden konuyu acıyorum...

Ynt: nebraska traktör testleri.. bakın bakalım katalog degerleriyle uyuyormu!!

Bunlar gayet normal değerler. Benim elimde de Ankara TAMTEST merkezinde test edilen traktörlere ait sonuçlar var ama bilgisayar ortamında değil. Bahsettiğim merkezde, Türkiye'ye satışı yapılacak olan bütün traktörler bir dizi testten geçiriliyor. Bunlar arasında kuyruk mili güç ölçümü, çeki performansı ölçümü, yakıt sarfiyatı ölçümü, devrilme testi gibi testler var.

Verdiğin adresteki yakıt sarfiyatı değerleri, maksimum güç devrinde ölçülen değerler olduğu ve tam yükleme altında alındığı için bu seviyede olmaları normal. Tam yükten kastım, motoru tam gaza getirip kuyruk miline bağlı bir dinamometre ile motoru frenleyerek devrin maksimum güç devrine kadar düşürmek anlamına geliyor. Örneğin 2350 devriden 2200 devire düşene kadar motora karşı yük uygulanıyor ve bu yük 1 saat boyunca sabit şekilde tutuluyor. Örneğin yakıt ölçümü maksimum tork değerinde yapılacak olsaydı 2350 devire getirilen motor, kuyruk milinden frenlenerek 1400 devire kadar düşürülecek ve 1 saat boyunca bu devirde kalması sağlanacaktı. Gerçek şartlarda traktörü bu derece zorlamak pek de mümkün olmaz aslında, 1400 devirde tarla sürerken bile gaza bastığınızda motor devri yükselebilirken bu test esnasında böyle bir şansınız yok.

ceya023 link=topic=25002.msg205031#msg205031 date=1250444528' Alıntı:
http://tractortestlab.unl.edu/testreports.htm

arkadaslar buda bi cok modelde traktörun testi yakıt degerleri var.. pto güçü falan test merkeznin bilgileri bunlara rasladım paylaşmak istedim.. gözunuze carpan ilginçlikler olursa paylaşın tartışalım... mesela benim gözüme 1 saat max devirde traktör yakıt degerinin ortalama 15-20 litre oldugu degerler carptı...

bugun bu konuyu acmıstım acaba yanılıyormuyum silidimi bu konu eger silindiyse en azından bana haber verilmeli.. yada yuklerkenmi hata olduda ben görmedim konu acılamadı neyse yeniden konuyu acıyorum...

[size=10pt]teşekkurler ersan bey.. acıklayıcı olmuş bilgileriniz.. ama bu bilgilerdende traktörün yakıt sarfiyatı konusunda kıyaslama yapabiliriz degil mi..?
bide şu var bu testlerdeki değerden motorun fazla yakması imkansız gibi özellikle maximum tork degeri için yapılan testte bir nevi motoru bogarak devrini düşürüp sabit tutmak..
alttada VARYING POWER AND FUEL CONSUMPTION yani güç ve yakıt tükedim degerlerinin degiştirimesine ait degerler var... bayagı yakıt tuketimi hakkında degerler veriyor ve aynı zamanda bu degerlere ve devirlere bakarak traktörun en az nasıl yakacagı konusundada ip ucları veriyor..

[/size]

[size=10pt][size=10pt]bi sorum daha var.. bunları incelerken şu birimleri tam anlayamadım bunlarıda biraz acıklarmısın kısatmalarını acılımını biliyorum fakat tam olarak ne tur degerler veriri ne manaya gelir neden bu birimde degerler sunuluyor (kg/kW.h) (kW.h/l)
ve bu birimler motorun verimi ile mi ilgililer...??
[/size][/size]

Burdaki bilgilerle traktörün yakıt sarfiyatı hakkında yorum yapmak yanlış olur. Çünkü yakıt ölçümü yapıldığı sırada traktör hareket dahi etmemektedir. Bu değerler sadece durağan haldeyken kuyruk mili kullanımında motorun yakıt sarfiyatı hakkında bilgi verir. Ki dediğim gibi maksimum güç devrinde yapılan ölçümlerdir. Tarla şartlarında genellikle traktörü maksimum tork devrinde kullandığımız için ve her zaman tam yükleme koşuluna getiremeyeceğimiz için uygulamada çok daha düşük değerler görebiliriz. Ayrıca traktör sadece motordan ibaret olmadığı için bir bütün olarak düşünerek yakıt konusunda şanzımanı ve hidrolikleri de hesaba katmak gerekir, hepsi yakıta doğrudan etki etmektedir.

Tam yükleme denilen şey kesinlikle motoru boğmak değildir. Ölçümün yapıldığı motor devrinde motordan alınabilecek en yüksek gücü almak demektir.

Örneğin verdiğin adresteki Mccormick Cx75, maksimum gücü verdiği 2200 motor devrinde tam yük altında 1 saatte 14,91 lt mazot yakmaktaymış. Aynı traktörü boşta 1 saat boyunca 2200 devirde çalıştırırsan en fazla 4-5 litre falan yakar.

Traktörün o an için tam yükte çalışıp çalışmadığını da şöyle anlayabiliriz. Örneğin pullukla sürüm esnasında motor sabit bir şekilde 1500 d/d ' da çalışabiliyor olsun. Eğer motora gaz verdiğinizde devir yükselebiliyorsa, atıyorum 1900 d/d ' ya kadar çıkabiliyorsa motorunuz 1500d/d ' da iken tam yükte çalışmıyor demektir. Ama 1900 d/d ' da iken tam yükte çalışır hale gelmektedir. Dolayısıyla böyle bir durumda eğer uygun vitesiniz varsa bir üst vitese geçip traktörün 1500 d/d ' da tam yükte çalışmasını sağlayabilir, böylece çalışma zamanınızı düşürebilirsiniz. Vario şanzımanların da yaptığı tam olarak budur, seçtiğiniz devirde motorun tam yükte çalışmasını sağlayarak hem yakıttan, hem de zamandan tasarruf sağlarlar. Motor hep seçtiğiniz devirde çalışmasına karşın (örneğin 1500 d/d), traktörün hızı toprak yapısına göre sürekli olarak değişmektedir. Şanzımanın çevrim oranı otomatik olarak ayarlanarak traktörün hızı değiştirilmekte ve o an için gidilebilecek en yüksek hızda ilerleme sağlanmaktadır.

ceya023 link=topic=25002.msg205433#msg205433 date=1250544000' Alıntı:
[size=10pt]teşekkurler ersan bey.. acıklayıcı olmuş bilgileriniz.. ama bu bilgilerdende traktörün yakıt sarfiyatı konusunda kıyaslama yapabiliriz degil mi..?
bide şu var bu testlerdeki değerden motorun fazla yakması imkansız gibi özellikle maximum tork degeri için yapılan testte bir nevi motoru bogarak devrini düşürüp sabit tutmak..
alttada VARYING POWER AND FUEL CONSUMPTION yani güç ve yakıt tükedim degerlerinin degiştirimesine ait degerler var... bayagı yakıt tuketimi hakkında degerler veriyor ve aynı zamanda bu degerlere ve devirlere bakarak traktörun en az nasıl yakacagı konusundada ip ucları veriyor..

[/size]

Bu değerler, motorun özgül yakıt sarfiyatı değerleridir ve bazı traktör markaları, kataloglarında da bu değerleri vermektedir. Bu konu hakkında daha önce aşağıdaki adreste küçük bir yazı yazmıştım. Umarım faydalı olur:

http://www.trakkulup.net/index.php/topic,22527.msg186843.html#msg186843

Bir de aşağıdaki konuda Tamtest merkezinin hazırlamış olduğu kitapçıktan alıntı yaparak hazırladığım MF 266g ile MF 265s'nin karşılaştırma tablosunu inceleyebilirsin:

http://www.trakkulup.net/index.php/topic,23677.msg193800.html#msg193800

ceya023 link=topic=25002.msg205436#msg205436 date=1250545218' Alıntı:
[size=10pt][size=10pt]bi sorum daha var.. bunları incelerken şu birimleri tam anlayamadım bunlarıda biraz acıklarmısın kısatmalarını acılımını biliyorum fakat tam olarak ne tur degerler veriri ne manaya gelir neden bu birimde degerler sunuluyor (kg/kW.h) (kW.h/l)
ve bu birimler motorun verimi ile mi ilgililer...??
[/size][/size]

tamtest merkezinin yeni traktör testlerinide görmek isterdim.. mf266 -265 arasındaki karşılaştırma super olmuş dogrusu yani aradıgımız hemen hemen tum temel degerleri vermiş karşılaştırma için..