türkiye de ciftcilik bitiyormu sizce

Ynt: türkiye de ciftcilik bitiyormu sizce

bunun için bizi koruyan neden kimse yok memurlar daha dün yine ayaklandılar her sene zam zam zam zam diye ya biz her sene garipler bugdaya zam yapacaklarına her sene geri ye gidiyor bunun için ciftcilri koruyan yok birlik olalımmmmmmmm

karakule link=topic=25007.msg205088#msg205088 date=1250451393' Alıntı:
bunun için bizi koruyan neden kimse yok memurlar daha dün yine ayaklandılar her sene zam zam zam zam diye ya biz her sene garipler bugdaya zam yapacaklarına her sene geri ye gidiyor bunun için ciftcilri koruyan yok birlik olalımmmmmmmm
kimse okumamış bile abi....nası birlik olcaz...ondan sonra ee sattığımıza zam yok aldığımıza zam var diyolar..ama kimse çıkıpta bi cevap bile yazmıyo...

aynı düşüncedeyim arkadaşlar biz alışmışız artık kimse kılını kımıldatmıyor herkez biri birşey yapsada bizde faydalansak diye bakıyor bize semer vuran çok olur daha

günaydın kardeş.biz rüyalar ve hülyalarla yaşarken.yavaş yavaş gelirimizi elimizden aldılar.yok ettiler.var sanatıyla ağalık kompleksiyle kendimizi avuttuk ama aslında yoktu.kendimizi hep aldattık.küçük risme takıldık.büyük manzarayı hiç fark etmedik.kuru saman ve arpa kırmasıyla bir bakır süt veren hastalık nedir bilmeyen kara sığırlarımızı verdik.yerine ithal inekleri aldık.artık süt paraları fenni yem ve veteriner masraflarına yetmiyor.topraklarımızı tahlil ettirmedik.her yıl daha fazla gübre atarak gübre bağımlısı yaptık.zaten gelir yoktu 5 yıl vadeli kredi kullanıp traktör değiştirdik.5 yılımızı bağışladık.oğlanın askerden gelip düğün olacağını hiç düşünmerdik.buna rağmen anadolu toprakları çok bereketli.bizim bu kadar bilinçsizce yaşamamıza rağmen bizi hiç aç bırakmıyor.

bizim bakanımz da da iş yok bizde de iş yok arkadaşlar birlik beraber olup herkes söz verecek buluşacagız bakan bey in yanıa cıkacagız derdimize bakacak birlik olmamız lazım arkadaşlar. ben bugun gübre aldım 730 bin liraa kilosu 430 da ekin döktüm siz yapın hesabı

valla arkadaşlar hepiniz haklısınız geçen senelerde babam dediki küçüück fındıkçılar bile çıktılar protesto yaptılar istediklerini aldılar ama biz koskoca çiftçiler olarak çıkıpta hiçbir halt yapamıyoruz dedi arkadaşlar bir şeyler yapalım ekmek 600 binlira buğda bu çiftçi kendi buğdayıyla yapılan ekmeği kışın zor alıyor kodumun tüccarı kimse artık burda ofiste ki dçelik süloların birini kiralıyor hersene borsaya giren buğdayı alıyor 400 e götürüyor satıyor ofise 500 liraya işmi bu hakmı adaletmi hersene yapıyor belkide arkadaş bu adam lar böyle yaparsa çiftçi ne yapsın birlik olalım kardeşler biz buğdayı satmassak türkiye neyer hiçbirşey ozaman türkiye bu çiftçiye muhtaç bir şeylerin sırası geldi alk-*s

Aslın da söylenecek çok şey var da..bu site yerimi değilmi bilemiyorum..Daha ürettiğimiz buğdayı devlete karşı ispatlayamıyoruz..Kira sözleşmesine yanaşmayan tarla sahipleri, 100 dekardan fazla kira tarla eken çiftçilerin noterden kira sözleşmesi yapma zorunluluğu..( 1 adet sözleşme 1 dekarda 80 tl..arkadaşlar..43 parça tarladan yani tapu dan 150 dekar tarla çıkıyor ektiğim araziler..) bir türlü arayıpta bulamadığım şu namı değer ' Anadolu Durum Buğdayı ' ..çünkü buğday taban fiyatı bu buğdaya göre belirlenir..ve sayamadığım masa başı kararları..

Öncelikle konu yanlış yere açıldığı için gerekli yere taşıyorum. Lütfen biraz daha hassasiyet gösterelim.

Gelelim konumuza. Aslında böyle konuların bir sonuca varacağını hiç düşünmüyorum. Ben şuana kadar adam akıllı çalışan bir çiftçi görmedim, istisnalar tabiki var. Gördüklerimde zaten servetine servet katıyor. Arkadaşlar artık bir şeyin farkına varalım, eski günlerdeki gibi üç tane inek satıp traktör alma devri geçti. Köy yaşamı aynen böyle değişti, ama zannedilmesin ki şehir yaşamı aynı kaldı. Bir asgari ücret tantanası koptu gidiyor, herkes farkında. Asgari ücret ne ise köydeki süt parası aynı sorun.

Bakın benim mantığım şunu kavrar. Eğer ki bir köyde birileri para kazanabiliyorsa, diğerleri kazanamıyorsa bunun sebebini sadece tembelliğe bağlarım. Bunun içine elbette bazı talihsiz durumlar girebilir ama eminim ki bu sadece %20 etkilidir. Her zaman söylüyorum, bizim çiftçimiz daha ağa sedromundan kurtulamıyor. Hala işçi tutma hevesindeleri, hala kahvehanede söğüt altında oturma hevesindeler, hala kredi çekme hevesindeler ve hala kınayarak söylüyorum birbirlerine motorlarıyla hava atma hevesindeler. Tarla sürmeye mazotu yoktur, ama traktör çekiştirmeye mazotu her zaman var. Gübre atmaya parası yok ama bilmem nerdeki manzaralı göle yarım saat boyunca traktörle takır tukur gidip bir kasa bira içmeye paraları var.

Ben şehirde ikamet ediyorum, sadece ekmeye ve biçmeye köye gidiyorum, inanın ki köydeki çiftçinin tarlası bizim tarlalardan beter. Ya kardeşim senin işin çiftçilik, sen tarlaya bakmazsan sana mahsül verir mi? Ben ektikten sonra hasada kadar köye uğramam o durumda bile asıl işi çiftçilik olan adamlardan daha iyi mahsul alıyoruz. Kusura bakmasın kimse, bu iş yatmakla olmuyor.

Şimdi bunları dile getirdik, sistemde hiç mi sorun yok? Elbette var, mazotun fiyatı nerede, gübrenin fiyatı nerede, mahsülün fiyatı nerede? Bu konuda bir adım atılması lazım. Nasıl ki vapur, deniz otobüsü, feribot vs. işletenlere ucuz mazot veriliyor ise çiftçiye de verilmesi lazım. Sadece bu bile çok büyük bir adım çiftçilerimiz için.

Mustaf-a link=topic=25007.msg205415#msg205415 date=1250539062' Alıntı:
Öncelikle konu yanlış yere açıldığı için gerekli yere taşıyorum. Lütfen biraz daha hassasiyet gösterelim.

Gelelim konumuza. Aslında böyle konuların bir sonuca varacağını hiç düşünmüyorum. Ben şuana kadar adam akıllı çalışan bir çiftçi görmedim, istisnalar tabiki var. Gördüklerimde zaten servetine servet katıyor. Arkadaşlar artık bir şeyin farkına varalım, eski günlerdeki gibi üç tane inek satıp traktör alma devri geçti. Köy yaşamı aynen böyle değişti, ama zannedilmesin ki şehir yaşamı aynı kaldı. Bir asgari ücret tantanası koptu gidiyor, herkes farkında. Asgari ücret ne ise köydeki süt parası aynı sorun.

Bakın benim mantığım şunu kavrar. Eğer ki bir köyde birileri para kazanabiliyorsa, diğerleri kazanamıyorsa bunun sebebini sadece tembelliğe bağlarım. Bunun içine elbette bazı talihsiz durumlar girebilir ama eminim ki bu sadece %20 etkilidir. Her zaman söylüyorum, bizim çiftçimiz daha ağa sedromundan kurtulamıyor. Hala işçi tutma hevesindeleri, hala kahvehanede söğüt altında oturma hevesindeler, hala kredi çekme hevesindeler ve hala kınayarak söylüyorum birbirlerine motorlarıyla hava atma hevesindeler. Tarla sürmeye mazotu yoktur, ama traktör çekiştirmeye mazotu her zaman var. Gübre atmaya parası yok ama bilmem nerdeki manzaralı göle yarım saat boyunca traktörle takır tukur gidip bir kasa bira içmeye paraları var.

Ben şehirde ikamet ediyorum, sadece ekmeye ve biçmeye köye gidiyorum, inanın ki köydeki çiftçinin tarlası bizim tarlalardan beter. Ya kardeşim senin işin çiftçilik, sen tarlaya bakmazsan sana mahsül verir mi? Ben ektikten sonra hasada kadar köye uğramam o durumda bile asıl işi çiftçilik olan adamlardan daha iyi mahsul alıyoruz. Kusura bakmasın kimse, bu iş yatmakla olmuyor.

Şimdi bunları dile getirdik, sistemde hiç mi sorun yok? Elbette var, mazotun fiyatı nerede, gübrenin fiyatı nerede, mahsülün fiyatı nerede? Bu konuda bir adım atılması lazım. Nasıl ki vapur, deniz otobüsü, feribot vs. işletenlere ucuz mazot veriliyor ise çiftçiye de verilmesi lazım. Sadece bu bile çok büyük bir adım çiftçilerimiz için.
Slm...Mustafa bey..yazdıklarının bir kısmında son derece haklısın..bende köyde yaşıyorum ve geçimimizi köyden sağlıyoruz..birde sizler gibi şehirde bir işte çalışıpta köydeki arazileri işleyen dost ve akrabalarımız var..tabiki onlar bizlerden daha şanslı ve karlı durumda..köyde yaşamanın da avantajları olduğu kadar dezavantajlarıda vardır...belki sizin köyünüz şehire yakın dır veya uzaktır, tam bilemiyorum...büyüktür veya küçüktür..orasıda ayrı bir konu..ama sonuçta köylerimizi de birilerinin beklemesi gerekli diye düşünüyorum..(bizim eve bi göz kulak oluverin..) tabi bu köylerde imece usulü bişeylerde yapılmaya çalışılıyor..imkanlar dahilinde..geleni var gideni var...birde bi türlü düzelmeyen işlerin üstüne ' angare ' tabiredilen şeyler çıkınca köydeki vatandaş ne tarlasına bakabiliyor, nede sulamasına....bu konularda sizlerle yüz yüze saatlerce konuşabilirim....ama sakın yanlış anlama size sitem etmek istemedim...köylü olmak ile çiftçi olmak arasında büyük bi fark var diye düşünüyorum..sürç-i lisan ettiysem affola..

Mustaf-a link=topic=25007.msg205415#msg205415 date=1250539062' Alıntı:

Mustafa yazdıklarına aynen katılıyorum bu güzel yorumun için tşk.

evet köylü olmakla çiftçi olmak arasında fark var.bizim çiftçimiz saldım çayıra mevlam kayıra mantığıyla yaşıyor.kredi çekiyor.tam bir maliyet ve kar hesabı yapmıyor.örneğin 5000 lira kredi çekiyor.ilk etapta 500 lirasını kredi kartı borçlarını kapatıyor.oraya buraya deken para çarçur olup gidiyor.ödeme zamanı daha bir dram ve trajedi oluyor.bağzı ürünler var.işçi çalıştı mı para kazanmıyor.(pancar)sen kendinin işleyeceğinden fazla ekersen para kazanamazssın.bedava hamallık yaparsın.tabiki haybeye kazandığımız paralarda var.bizi tembelliğe alıştıran da onlar.en aşırı decede tek ürüne karşıyım.50 dönüm pancar ekip derlesen toplasan 3 ay nefes almadan çalıp 9 ay yatıyorsun. bence 20 şer dönüm farklı ürünler ek.yıl 12 ay çalış.dah çoka para kazandığını da göreceksin.benim ürün desenim.buğday,haşhaş,soğan,çerezlik ayçiçeği bu ürünlerin hasadı birbini izliyor ve ben zorlanmıyarak rahatça işimi görüyorum.bu ürünlere pancar da eksem en son kazabilirdim ama ekmedim.buğday davulcu osturağına gitti.afyondan 20 bin lira aldım.soğandan 16 binlira gelecek gibi.çerzeliktende umutluyum.bir 15 te ondan alırım.hiç arazim yok yılda 7000 lira kira öder 125 dekar yer ekerim.yılda 50000 liralık mal satarım.Allah bin berket versin.bir de araziler kendimin olsa kapımda 3 tane traktörüm olurdu.çünkü elin arazisine yatırım yapamıyorsun verim düşüyor haliyle.(sondaj,tesviye)şimdi hiç borcum yok.ortalık kötü ama işi birazda bizim sıkı tutmamız gerekiyor.