landini den farklı model globus 75

Ynt: landini den farklı model globus 75

çok güzel makina valla hatta süper de diyebiliirim biz ne zaman bu şekilde önünde hidrolik kolları olan makinaları yaygın görebileceğiz acaba çok mu pahalı ki bu sistem yurt dışında olmamalı ama türkiyede öyle arkadaş tm120 ile 4 lü slaj makinesi var slaj yapıyor dedi ki çok zor oluyor geri geri önüne taktırcam aramış sormuş 20 000 lira istemişler yuh dedim yaa yanılmıyorsam bu bizim ülkeye giren ithal traktörlerden sökülüyormuş duyduğuma göre sonra isteyen böyle yüksek mebla ödeyip alıyormuş yurt dışında bakın adam 75 bg lik motora koymuş bizim burda 120 bg motorda bile standart değil ne iş hiç anlamadım.

ozgurefe09 link=topic=25029.msg205268#msg205268 date=1250508276' Alıntı:
çok güzel makina valla hatta süper de diyebiliirim biz ne zaman bu şekilde önünde hidrolik kolları olan makinaları yaygın görebileceğiz acaba çok mu pahalı ki bu sistem yurt dışında olmamalı ama türkiyede öyle arkadaş tm120 ile 4 lü slaj makinesi var slaj yapıyor dedi ki çok zor oluyor geri geri önüne taktırcam aramış sormuş 20 000 lira istemişler yuh dedim yaa yanılmıyorsam bu bizim ülkeye giren ithal traktörlerden sökülüyormuş duyduğuma göre sonra isteyen böyle yüksek mebla ödeyip alıyormuş yurt dışında bakın adam 75 bg lik motora koymuş bizim burda 120 bg motorda bile standart değil ne iş hiç anlamadım.
aynen katılıyorum

dğrudur türkiyede gümrükte giriş yaparken alıyorlar.bizim başımızada geldi agromet traktör alıyorduk.motor geldi adamlar motorla beraber bir sandık takım taklavat getirmişler ama gümrğkte bi güzel araklamışlar.öyle gitti

Hemen hemen bütün traktör markalarında ön hidrolik kaldırıcı ve ön PTO opsiyondur, yani isteyen alır. Küçük bir kısmında standart olarak sunulmaktadır. Yurtdışından girişte bu sistemin sökülme şansı yok, sökülse bile söküldüğü apaçık belli olur, hatta kabin içinde kumanda kolları halen duruyor olur dediğiniz gibi bişey olsa, ki ön kuyruk milini zaten sökemezler. Çiftçimiz bilinçli olsa ve gerçekten ön hidrolik kaldırıcıya ihtiyaç duyuyorsa bayi ile anlaşarak bu özellikteki bir traktörü getirtebilir. Kimsenin kimseye zorla eksik mal sattığı yok.

Bayi, istediği traktörü alıp dükkanın önüne koyuyor, sen de sanıyorsun ki bütün traktörler bayinin elindeki gibi. Özelliklerini bile incelemeden parada anlaşıp o traktörü alıyorsun, sonra da bunun ön hidroliği yokmuş, ek pistonu yokmuş, ayarlı direksiyonu yokmuş, ek damper çıkışı yokmuş, radyal lastiği yokmuş diye kendini kandırıyorsun.

ersanakyai link=topic=25029.msg205357#msg205357 date=1250529867' Alıntı:
Hemen hemen bütün traktör markalarında ön hidrolik kaldırıcı ve ön PTO opsiyondur, yani isteyen alır. Küçük bir kısmında standart olarak sunulmaktadır. Yurtdışından girişte bu sistemin sökülme şansı yok, sökülse bile söküldüğü apaçık belli olur, hatta kabin içinde kumanda kolları halen duruyor olur dediğiniz gibi bişey olsa, ki ön kuyruk milini zaten sökemezler. Çiftçimiz bilinçli olsa ve gerçekten ön hidrolik kaldırıcıya ihtiyaç duyuyorsa bayi ile anlaşarak bu özellikteki bir traktörü getirtebilir. Kimsenin kimseye zorla eksik mal sattığı yok.

Bayi, istediği traktörü alıp dükkanın önüne koyuyor, sen de sanıyorsun ki bütün traktörler bayinin elindeki gibi. Özelliklerini bile incelemeden parada anlaşıp o traktörü alıyorsun, sonra da bunun ön hidroliği yokmuş, ek pistonu yokmuş, ayarlı direksiyonu yokmuş, ek damper çıkışı yokmuş, radyal lastiği yokmuş diye kendini kandırıyorsun.
çok doğru abi...kataloklarda aynı modelin en az 10 çeşidi var ama bayide sadece biri duruyo...hiç sormadan gidip alıyoz..o var mı bu yok mu diye sormadan...

Artık biraz bilinçlenmemiz lazım arkadaşlar.

Fabrika gezisi esnasında arkadaşın biri gelmiş bana diyor ki bende 80lik kabinsiz erkunt var, kabinlilere ek piston koymuşsunuz kabinsize niye koymadınız diyor. Bilmiyor ki istediğin zaman kabinli-kabinsiz farketmeden ek pistonlu ek hidrolik valfli traktör alabiliyorsun.

Başka biri ise mavi servet ile kırmızı servetin arasındaki fark ne diye soruyor. Vaktiyle 6 renk seçeneği vardı traktörlerde, hangi rengi istiyorsan onu seçebiliyordun ama arkadaşın bundan haberi bile yok.

Ama beni en çok üzen, bayide 70lik traktörü kullanıp beğendikten sonra sırf bayinin '60lık ile 70lik arasında bir fark yok' demesi üzerine 60lık traktör alan arkadaş oldu. Sonra da bana bunda niye turbo yok diye veryansın edip bayinin kendini kandırdığını söylemesi. Hiç kusura bakmasın ama bu konuda bayi kadar kendisi de suçlu. Üstüne üstük 60lıklara niye turbo takmıyorsunuz diye bana fırça atmaya kalkıyor. 60lığın motora turbo takınca zaten 70lik motoru oluyor.

Kimse bayilerin kendilerini bilgilendirmediğini söylemesin, opsiyon olan bütün özellikler kataloglarda bir bir yazılıyor. Kataloğa dahi bakmadan traktör alan insanlarımız var ne yazıkki.

nforcer link=topic=25029.msg205364#msg205364 date=1250531702' Alıntı:
çok doğru abi...kataloklarda aynı modelin en az 10 çeşidi var ama bayide sadece biri duruyo...hiç sormadan gidip alıyoz..o var mı bu yok mu diye sormadan...