Yer sürerken traktör lastikleri inçe mi yosa kalın olmasım mı avantajlıdır

Ynt: Yer sürerken traktör lastikleri inçe mi yosa kalın olmasım mı avantajlıdır

dar teker toprağı daha fazla ezer ... buda pullukların daha sert zemin sürmesine neden olur ..dolaayısıyla fazla yakıt...

nforcer link=topic=25107.msg206243#msg206243 date=1250840390' Alıntı:
bence dar lastik..traktör dar lastik ile daha iyi tutunacağından patinaja kaçmaz...daha werimli bi sürüm olur....
anız sürerken hayatta iş yapmaz dar lastik

pulluğun açtığı çizi darsa balon lastik sürdüğünüz yeri çiğniyeceği ve sürülen toprağın üzerinden giderken traktör daha fazla patinaj yapabilir. Bunun için bolon lastik yerine dar lastik kullanmak daha avantajlı olacağını düşünüyorum.Ayrıca dar lastiğin toprağa bastığı yere daha fazla basınç olaçağından patinaj azalaçak bu sayede daha hızlı gidilebilecek ve sürülmüş yere basmıyacağından tekerlek daha iyi tutunacaktır diye düşünüyorum.

yanlız adam link=topic=25107.msg206265#msg206265 date=1250844996' Alıntı:
pulluğun açtığı çizi darsa balon lastik sürdüğünüz yeri çiğniyeceği ve sürülen toprağın üzerinden giderken traktör daha fazla patinaj yapabilir. Bunun için bolon lastik yerine dar lastik kullanmak daha avantajlı olacağını düşünüyorum.Ayrıca dar lastiğin toprağa bastığı yere daha fazla basınç olaçağından patinaj azalaçak bu sayede daha hızlı gidilebilecek ve sürülmüş yere basmıyacağından tekerlek daha iyi tutunacaktır diye düşünüyorum.
aynen katılıyorum...

yanlız adam link=topic=25107.msg206265#msg206265 date=1250844996' Alıntı:
yazdıklarının bi coguna katılıyorum fakat dar lastikle ancak kuru tarlada iş yapabilirsin camur bi tarlada direk saplanır kalırsın.. dar lastik çamurda iş görmez.. geniş lastik kullandıgın pulluğun inç ine göre geniş olmalı mesela cok geniş lastikli bi traktörun arkasına 12li pulluk takarsan surdugun yerin üzerinden gitmiş olursun buda daha cok surtunme ve güç kaybına neden olur.. fakat bu daha buyuk inçte pulluk kullanabilirson traktör yeterince güçlüyse sorun degil..aslında traktörun güçüne göre ideal olan balon lastikler kullanılmalı.. mesela bu konuda fiat serilerinin lastik genişlikleri bence gayet idealdir.. mesela mf ve sameler cok geniş lastikler kullanıyorlar bazı modellerinde motorun güçünün üzerinde genişlikte bununda bi standardı vardır tabi.. 16ve üzeri inçte pulluk kullanabiliyorsan ki buda ancak 90bg üzeri traktörlerle mumkun tekerlek genişligini kapatacaktır..

balon lastikse altı kuru ama üstü gevsek zeminlerde iş yapmaz cabuk patinaja düşürür traktörü..ince lastik direk kuru zeminle teması daha erken saglar ve gevsek zemini daha fazla basıncla sıkıştırdıgı için daha iyi tutunma saglar.. tek avantajı bu gibi zeminlerde olur ince lastigin bana göre..

bence traktörün çalıştığı arazi ve traktörün özelliklerine göre kullanıcı tarafından uygun bir seçim yapılmalı .. tabiki patinajı azaltmak ve tutumu arttırmak için ince lastikler her ne kadar iyi olsada bu şekilde traktörü zorlamanında difransiyel ve şanzımanda aşırı yüklemelere sebep olabilir ... uygun seviyelerde patinaj traktörün sağlığı açısından önemli olabilir diye düşünüyorum .. ..

Nadas bırakılarak nöbetleşe ekim yapılan, hele birde güzlük ekim yapılan(arpa, buğday..v.b.) aazilerde balon lastik diye tabir edilen geniş tabanlı lastikler kullanılmalıdır..İlk baharda ekim yapılan yerlerde ise toprak ya çamur veya rutubetli olacağından dar lastik daha az yer çiğnemekte ve çamurluklara toprak sıkılaması gibi bir olay olmamaktadır..mesela kullandığım 265 s dar lastik..Nadasları sürerken su doldurduk..ikilemelerde ise sürlmüş yerde güçlükle ilerliyor..ekim zamanı hiç yağış almadan ekim yapmak zorunda kaldığımızda kuru zeminde devamlı patinaj yaptığından, hazırladığımız tarlayı bozuyor..ve bu bozulan yerleri mibzer ve arkasında bulunan sürgü tam düzlemiyor..ayrıca merdane çekildiği zaman dar lastik tarlanın her tarafına derin izler bırakıyor..biçim sırasında biçerdöverin devamlı sekerek ilerlemesine neden oluyor..eğer kullanılan traktör 60 hp nin üzerinde ise mutlaka geniş tabanlı lastik kullanılmalıdır..çünkü bu modellerde ince lastik kullanmak için en azından 12x36 jant kullanılmakta ve bu lastik traktörü hızlandırarak seri 1 v2 ikinci viteslerde iş yapılamaz hale getiriyor..

valla bugüne kadar hep ince lastik kullandım.ister nadas olsun isterse gündendi yeri buğday yeri hazırlama olsun ince lastik bana bir sorun yaşatmadı.motorun hiç bayıldığınıda görmedim.çeltik işide yaptık çamurda ince lastik 398 4x4 le römorkta çektik.baştan batar ama yara yara gidiyor.burada 100 lük bi landini var.oda çeltiğe koşuluyor.motorun ön lastiğinin genişliği 40 cm var arkalarıda siz düşünün motor çeltiikte batmaz dediler.iş yaptılar bayağı.bir gün boş giderken çeltikte motor patenaja bi kalktı.4 tane 100 lük motor çıkaramadı.en sonunda vinç getirdiler.tarlanın bozulmasıda cabası.özkan arkadaşın dediğine katılıyorum.motorun gücüne göre lastik takacaksın.mesela steyrlara ince lastik çok uygun ama 70-56 daki balon lastikler motoru yoruyor.ben iki motoruda kullandım denedim.denediklerime dayanarak bunları söylüyorum

doganbey1 link=topic=25107.msg206578#msg206578 date=1250892781' Alıntı:
valla bugüne kadar hep ince lastik kullandım.ister nadas olsun isterse gündendi yeri buğday yeri hazırlama olsun ince lastik bana bir sorun yaşatmadı.motorun hiç bayıldığınıda görmedim.çeltik işide yaptık çamurda ince lastik 398 4x4 le römorkta çektik.baştan batar ama yara yara gidiyor.burada 100 lük bi landini var.oda çeltiğe koşuluyor.motorun ön lastiğinin genişliği 40 cm var arkalarıda siz düşünün motor çeltiikte batmaz dediler.iş yaptılar bayağı.bir gün boş giderken çeltikte motor patenaja bi kalktı.4 tane 100 lük motor çıkaramadı.en sonunda vinç getirdiler.tarlanın bozulmasıda cabası.özkan arkadaşın dediğine katılıyorum.motorun gücüne göre lastik takacaksın.mesela steyrlara ince lastik çok uygun ama 70-56 daki balon lastikler motoru yoruyor.ben iki motoruda kullandım denedim.denediklerime dayanarak bunları söylüyorum
Doğanbey kardeşim..arazi ve toprak yapısı çok önemli..nasıl olsa bana yardıma geleceksin..ekim ayında..deneme fırsatı bulursun benim nefret ettiğim 265 s nin ince lastklerini..sağlam zemini kaç turda buluyor..lastik o kadar turu patinaj etmeden gitse ne kadar mesafe kateder..ne dersin..ben seni bozüyük ten alırım..bana 40 km..