en verimli bğday çeşidi sizce hangisi???

Ynt: en verimli bğday çeşidi sizce hangisi???

elkurtcengiz link=topic=25172.msg206915#msg206915 date=1250976128' Alıntı:
gelibolu,tekirdağ(600-850kg)
nina(600-1000kg) tabiki bu oranlar toprak işleme,bakım ve gübrelemeye birde toprak yapısına göre değişiklik gösterir.
arkadaşım bu verilei nelere dayanarak söylüyorsun.ayrıca verim yapıpta para yapmayan buğdaylar var.
birde pıs pıs arkadaş:bizimde önceden su basan bi yerimiz vardı saraybosna diye bi çesit ekerdik.çeltik gibi suda durur ve buğdaya bir şey olmazdı.ama tüccar fazla para vermez anca yemliğe alır.

cogragi bolgelere degisebilir;
ic anadolu icin ozellikle son bir kac yildir tosunbey diyebilirim
biz uzun sure rus bugdayi ektik o 2007de kuraklik arttigi donemde susuz gecilen donemlerde
ben hurriyette ve polatli ticaret borsasinda kurakliga karsi direncli buday diye tosunbeyi almistim
haymana bolgesinde ilk ekenlerden biriyim
40 donum arazi icin 800 kg aldim ve o sene ciddi olarak kurak gecti
ruslar donume 10 yapmadi (160kg) ama tosunbey 15in altina dusmedi bir dahaki ekimde ise
bazi tarlalari tosunbey ektim cogunlugunu tohum diye kullandim bazisina rusun kokunu kesmemek icin rus ektik
elimde kalani 2008de 660 liraya verdim polatli ticaret borsasinda
2009da ise tosunbey kuvvetli sulu yerleere ekmistim donume 35 in altina inemedi ve yagmurlu bir bahar gecirdik bu sene
rus ise 25 yapti

bizim burada Filamura 85 ekiyoruz pasa ve kuraklığa dayanaklı ayrıca kuraklığa dayanıklı olması sebebi ile verimi (aynı tür topraklarda)standart bir ürün.
Ayrıca guluteni yüksek olduğundan fiyatıda yüksek ve tüççarın çok tuttuğu bir çeşit burada.

konya 2002 baya verımı suluda dekara 400 ıla 900 kg arası alan var esperya ve tosun bey baya ıyı esperya suluda kısa bboyuyla sulama ıscılıgı kayet uygun ama verımını bılmıyorum ben ekmedım komsular ekıyor

arkadaşlar gorya ekenınız oldumu 600-850 kg arasıverıyor
samanı çıkmıyor
tane kısa ama dolgun
polenı yuksek dıye bılıyorum
karar ekenın
çifçiye kırk akıl göstermişler O gıtmiş yine kendi aklını almış
karar senın

manas link=topic=25172.msg232096#msg232096 date=1259952387' Alıntı:
konya 2002 baya verımı suluda dekara 400 ıla 900 kg arası alan var esperya ve tosun bey baya ıyı esperya suluda kısa bboyuyla sulama ıscılıgı kayet uygun ama verımını bılmıyorum ben ekmedım komsular ekıyor
bende konyadan siz nerden espirya hakkında biligi alabilirmiyim unluk mu bu bugday ben toros ve ceşit ektim toros dekarda 700 aldım konya borsada en son arabayı 598 kuruşa sattım çeşit 900 kilo aldım 400 satıım borsa fiyatı

arkadaşlar ben de GATA ekdim bizim bura için çok ideal sert kırmızı buda çeşidi fakat sulu tarlada daha fazla verim vermekde arpa gibi eşleşti için tohum az verilmeli ben pancar yerine ekdim
800kg aldım dekardan

köylü link=topic=25172.msg234792#msg234792 date=1260865876' Alıntı:
içanadolu şartlarında kuru tarıma elverişli verimi yüksek kuraga dayanıklı bir bugday çeşidi varmı? sayın arkadaşlar ekenleriniz varmı?
kızıltan makarnalık bugday var hem sulu hem susuzda rengi güzel oluyor iyi para veriyolar suzuz 250 kilo sulu 1 ton oluyur bence şimdiki cok masraflı bugdaylara taş cıkardır ben tekrar ona döncem

iç anadolu bölgesi için özellikle kurak bölgelerde bayraktar ve demir 2000 ve yeni çeşit olan tosunbeyi öneriyorlar . özellikle tosunbey polatlı borsasında fiyatlı bir buğday çeşidi. bayraktar ile tosunbey ektim busene bakalım sonuç nasıl olacak.

teşekürler arkadaşlar birbirlerimizden tohum tutma amaçlı yararlanabiliriz.ben hiç bugday ekmedim şimdiye kadar.ancak buyıl 30 dekar bie gerek beyaz bugday ekemklik olandan ektim.buyıl tohum tutma amaşlı 6-7 dekar aydan hanım arpa ektim.bakanlıktan aldım.ayrıca geçen yıldan sertifikalı efes -arpa ektim buyı da agırlık olarak efes ektim.efes ve handan hanım biralık mayası iyi olan cins.buyıl nohut ve inegöl ayçekirdegi ekecegim.bu konudada bilgisi olan veya elinde tohumu olan arkadaşlarla bilgi alış verişinde bulanabiliriz.faydalı bilgiler ve iletişimin herkese faydası olur. saygılar

özgür135 link=topic=25172.msg234838#msg234838 date=1260891881' Alıntı:
iç anadolu bölgesi için özellikle kurak bölgelerde bayraktar ve demir 2000 ve yeni çeşit olan tosunbeyi öneriyorlar . özellikle tosunbey polatlı borsasında fiyatlı bir buğday çeşidi. bayraktar ile tosunbey ektim busene bakalım sonuç nasıl olacak.
tosun beny bende ektim ekenlerde cok menunda yanlız cok ekildi tosun maduru olabiliriz haddinden cok ekildu buralarda bence bu sene makarnalık bugday ekmek varmış unluk bugday cok
köylü link=topic=25172.msg234862#msg234862 date=1260897515' Alıntı:
teşekürler arkadaşlar birbirlerimizden tohum tutma amaçlı yararlanabiliriz.ben hiç bugday ekmedim şimdiye kadar.ancak buyıl 30 dekar bie gerek beyaz bugday ekemklik olandan ektim.buyıl tohum tutma amaşlı 6-7 dekar aydan hanım arpa ektim.bakanlıktan aldım.ayrıca geçen yıldan sertifikalı efes -arpa ektim buyı da agırlık olarak efes ektim.efes ve handan hanım biralık mayası iyi olan cins.buyıl nohut ve inegöl ayçekirdegi ekecegim.bu konudada bilgisi olan veya elinde tohumu olan arkadaşlarla bilgi alış verişinde bulanabiliriz.faydalı bilgiler ve iletişimin herkese faydası olur. saygılar
abi aydanhanımı bende ektim ama biraz bakım masrafı var eski arpalar gibi degil onun yerine kurak bugdaya ekerim ondan iyi nohutta ispanyol diye bi nohut tohumu vardı bulabilirsen ek saygılar

bu sene çeşit ektim bundan önce gerek ekiyordum samanı iyi fakat artık anıs değiştirmenin faydası olacağını söyleyenler var o yüzden çeşit e yöneldim bakalım görecez nasıl olduğunu kızıltanda ektim sulak yere onun verimide iyi ama çeşiti iyi diyorlar verimde.gecen sene buğday fiyatları farklıydı ama makarnalık ve unluk buğdayları hep aynı fiyattan aldılar anlayamadım verim için yöneldim çeşit e bakalım nasıl olacak tabii domuz da yer mi bilmem artık