YABANİ DOMUZ YARDIM !!!!

İKİ SENE ÖNCE GELDİLER KÖYE BAŞTAN AZ OLDUKLARI İÇİN FAZLA ZARAR YAPAMIYORLARDI.ŞİMDİİSE ÇOĞALDILAR ZARARLARI BAYA OLUYOR GECEN SENE SÜREK AVI YAPILDI AMA YİNEDE ÇOK ÜRÜYORLAR. MİLLET TARLA GECELERİ NÖBETTUTAR HALE GELDİ BENİM 17 DÖLÜM AYÇİÇEĞİNİN 2 DÖLÜMÜNÜ TELEF ETMİŞLER PİS MAHLUKLAR.
snip-*-s snip-*-s snip-*-s HEPSİNİ TEMİZLEMEDEN RAHAT YOK GİBİ DURUYOR.

ÇÖZÜM İÇİN YOL ARIYORUZ. FİKRİ OLANARKADAŞLARIN YORUMLARINI BEKLİYORUM.

Ynt: YABANİ DOMUZ YARDIM !!!!

Aynısı bizim arazidede oluyor ayçekirdeklerine , kavunlara zarar veriyor.Bence barınabileceği yerleri kaldırmak gerekli , av burdada yapılıyo ama yine çoğalıyo.

abi ciwar köylülerlede birleşin hepiniz birkaç köy birden sürek awı yapın...ciwarda bi tane bile bırakmadan :D yakın olsa geliriz burdan avcıları toplarım hemen ama çok ta uzak be abi...

yanlız adam link=topic=25357.msg208091#msg208091 date=1251289432' Alıntı:
İKİ SENE ÖNCE GELDİLER KÖYE BAŞTAN AZ OLDUKLARI İÇİN FAZLA ZARAR YAPAMIYORLARDI.ŞİMDİİSE ÇOĞALDILAR ZARARLARI BAYA OLUYOR GECEN SENE SÜREK AVI YAPILDI AMA YİNEDE ÇOK ÜRÜYORLAR. MİLLET TARLA GECELERİ NÖBETTUTAR HALE GELDİ BENİM 17 DÖLÜM AYÇİÇEĞİNİN 2 DÖLÜMÜNÜ TELEF ETMİŞLER PİS MAHLUKLAR.
snip-*-s snip-*-s snip-*-s HEPSİNİ TEMİZLEMEDEN RAHAT YOK GİBİ DURUYOR.

ÇÖZÜM İÇİN YOL ARIYORUZ. FİKRİ OLANARKADAŞLARIN YORUMLARINI BEKLİYORUM.
Domuz savar denen bir patlayıcı düzeneği var..Piknik tüpe bağlıyosun ve zaman rolesini ayarlıyosun..Kaç dakika ara ile ateşletmek istersen öyle patlıyor..yani sesi okadar çokki anlatamam..Sanayide satılan dükkanın içinde denemişler, camların yarısı inmiş..350 tl ile 600 tl arası fiyatları..

nailyetek link=topic=25357.msg208140#msg208140 date=1251298079' Alıntı:
Domuz savar denen bir patlayıcı düzeneği var..Piknik tüpe bağlıyosun ve zaman rolesini ayarlıyosun..Kaç dakika ara ile ateşletmek istersen öyle patlıyor..yani sesi okadar çokki anlatamam..Sanayide satılan dükkanın içinde denemişler, camların yarısı inmiş..350 tl ile 600 tl arası fiyatları..
Abi o düzenekten bizim arazilerdede var baya ses çıkıyo ama ne kadar yararlı onu bilmiyorum.

yok abı valla onuda denedık bız geçen sene tınlamıo çok ses çıkarıo ama sabıt bı yerden sesi işiği tınlamıo domuz zekı bı hayvan o dedığınız makınayı taktık gecen sene domuz geldı valla tupun dıbındekı mısırları yemıs tupude devırmıs

• Beğen
Tepkiler: Laser master

suleymanjd link=topic=25357.msg208147#msg208147 date=1251298551' Alıntı:
kaçmaz ısmaıl indiriyom ama bı tane vuramadık daha hep yaralı bırakıoz valla
yaralı domuz çok tehlikelidir abi...önüne geçeni çiğner wall....
nail abi o dediğin düzeneği ayçiçeklerinede kuruyolar...1-2gün sonra kuşlar yanına dünüyo... :D

yani alın bizdedde o kadar yaww bir kerekte 17-18 tene yavruluyo yani çok çabuk ürüyo bizde kaideye almadık ilk geldikleri zaman ama şimd çok başımız ağırıyor masülleari telef ediyorlar

top mop fayda etmiyor acil bi önlem alınması lazım diye düşünüyorum

SOFU link=topic=25357.msg210855#msg210855 date=1251811693' Alıntı:
biz sökede bir çözüm bulduk
mısır tarlalarının etrafına 20-25 cm yükseklikte dikenli tel çekip
jeneratörle elektrik veriyoruz başka türlü baş edemedik
pahalı bi yöntem olsa gerek...

SOFU link=topic=25357.msg210855#msg210855 date=1251811693' Alıntı:
biz sökede bir çözüm bulduk
mısır tarlalarının etrafına 20-25 cm yükseklikte dikenli tel çekip
jeneratörle elektrik veriyoruz başka türlü baş edemedik
Aynı srun yani yaban domuzu sorunu burada da var. Doğal ortam tek taraflı olarak insanlar tarafından bozulunca bu tür sorunlar ortaya çıkıyor.Yaban domuzlarının sayılarının bu kadar artmasının ve tarlalara bu kadar zarar vermelerinin ana nedeni KURT sayısının azalmasındandır Çünkü kurtlar yaban domuzlarının kendilerine pek bir şey yapamasalar bile yavrularını yemek suretiyle sayılarını azaltıyorlar ve zararsız seviyede kalmalarını sağlıyorlardı. Yaban domuzu bir seferde 8-10 kadar yavru yapar. Her sene doğurduğuna göre varın neticenin nereye varacağını siz hesaplayın.

Çözümü nedir acaba?

Doğal ortamdaki kurt sayıları arttırılmalı
Orman işletmeleri ve tarım il ve ilçe müdürlükleri ile anlaşmalı olarak sürüm avları düzenlenmeli
Şayet yukarıda sayılan iki madde uygulanamıyorsa tarlanın etrafına gerilen tellere elektirik akımı verilmeli (Bu yöntem Afrika da yabani hayvanlara karşı tarlaları korumak için kullanılıyor )