Çiftçiye Bayram Müjdesi: Tarım Kredi Limitleri Artırdı

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Ortaklarına kullandırdığı kredi limitlerini artırdı. 15 bin TL olan genel şahıs haddi 20 bin TL ' ye yükseltilirken bunun 5 bin TL ' si nakit olarak kullanılabilecek.

Konuya ilişkin bir açıklamada bulunan Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği Genel Müdürü Bedrettin Yıldırım, kredi limitlerinde yapılan artışlarda çiftçilerin beklentilerine cevap verdiklerini ifade ederek, hem kredi limitlerinin ve hem de nakit kullandırılan kredi limitlerinin artırıldığına dikkat çekti.

--------------------------------------------------------------------------------
Genel Müdür Yıldırım, bir çiftçiye kullandırılan kredi limitin 2002 yılında 3 bin TL olduğunu ve bu rakamın 15 bin TL ' ye çıkarıldığını ancak günün şartlarına göre bu rakamın da 20 bin TL ' ye yükseldiğini belirterek 3 bin 500 TL olan nakit kredinin ise 5 bin TL ' ye çıkarıldığını ifade etti.
Yıldırım, yaptığı açıklamada, 'Zaman zaman çiftçi ortaklarımızı kooperatiflerde ziyaret edip görüşüyorum. Onlardan kredi limitlerinin ve özellikle de nakit kredilerin artırılması taleplerini sıkça alıyorduk. Bizde onların bu taleplerine cevap verebilmek için kredi limitlerini artırdık. 2002 yılında 3 bin TL olan limiti bugün 20 bin TL ' ye çıkardık. Nakit krediyi ise 5 bin TL olarak belirledik. Bunlar tüm çiftçi ortaklarımız için genel kredi limitleridir. Ayrıca Bölge Birliklerimiz yetkilerinde kullandırılan normal ve sözleşmeli üretim kredilerindeki 45 bin TL ' lik limiti 60 bin TL ' ye çıkardık. Çiftçilerimizin kullandığı en önemli girdilerden akaryakıt kredilerinde de nakit kredi artışı sağladık. 20 bin TL ' ye kadar kredi tespit edilen ortaklara azami 8 bin TL ve 20 bin TL üzerindeki kredilere ise aşan kısmı kadar azami % 30 ' u kadar akaryakıt kredisini kullandıracağız.

Ben sayıları 1,5 milyon civarında olan çiftçi ortaklarımızın ihtiyaçlarına cevap verebildiğimizi umuyor, hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bundan böyle de Tarım Kredi olarak ortak çiftçilerimizin menfaatine olan çalışmaları yapmaya devam edeceğiz' dedi.