sıvı organik gübre kullanan varmı?

herkese selam arkadaşlar aranızda sıvı organik gübre kullanan varmı son zamanlarda bu toprak tv de anlatıldığı kadar faydası varmı? yani kimyasal gübreyi azaltınızmı? Kullanan arkadaşlar varsa tecrübelerini öğrenmek isterim..

Ynt: sıvı organik gübre kullanan varmı?

geçen yıl trifal forte diye organik sıvı gubre kullandık ama hiç faydasını görmedik hatta zararı bile oldu yagış az olursa ekini yakıyor hemde öyle pek ucuzda degil geçen yıl bir tenekesini 130 liraya aldık 30 dekara kullanılıyor.

Ben son üç yıldır denemekteyim özellikle bu yıl italyadan ihtal glen azot miktarı fazla bi sıvı gübre denedim açıkcası pek fayda sağladığı söylenemez...

arkadaşlar buğday yetiştiriciliğinde azot tan ve potasyomdan en önde gelen madde organik maddelerdir toprağın yeterli şekilde organik gübrelerden sağlayabilirsiniz. atmadan önce toprak tahlilinizi yaptırın ve ona göre ben 2 senedir kullanıyorum gayet güzel artış sağlıyor çünkü denedim tarlanın yarısına attım yarısına atmadım gerçekten işe yaradı... SİZ ARKADAŞLARIMA TAVSİYE EDECEM MADDELER VAR İSTERSENİZ DENİYEBİLİRSİNİZ... (atlantica-cator) yüksek organik madde içerir içerisinde hümik asit vardır. (grow.up-20/20/20 ec fertılızer) azot potasyon nitrat içerir sulandırılarak direk olarak yaprağa verilir. (micromel-combi) çinko bakır vs.vs. buda yüksek oranda organik madde içerir.(hektaş-biozmyme.tf) içerisine bundanda kulanabilirsiniz. artık grenster ve ester kullanmanıza gerek yok arkadaşlar bunların 2 sininde yerini karşılayacak çok kaliteli ve TİGEMin kullandığı ot ilacı var.(corvette)... sizlere önerebileceiğim bir madde daha var (prodem süper 5li) bu 5 parçadan oluşur ve bütün maddeler ayrı kutular ve bidonlar içerisindedir gerçekten toprağın bütün elementlerini bu içerisinde barındırır.

ertuğrul link=topic=25638.msg211721#msg211721 date=1252135476' Alıntı:
geçen yıl trifal forte diye organik sıvı gubre kullandık ama hiç faydasını görmedik hatta zararı bile oldu yagış az olursa ekini yakıyor hemde öyle pek ucuzda degil geçen yıl bir tenekesini 130 liraya aldık 30 dekara kullanılıyor.
ertuğrul kardeşim trival forte içerisinde o kadar fazla bi organik madde içermes içerdiği sadece bakır,ve bakır tuzlarıdır.bu ilaç piyasada bulunan %70 ilaç ile karışım yapılamaz. AYRICA TRİVAL FORTE BİR ORGANİK MADDE DEĞİL OT İLAÇIDIR.

2 senedir atıyorum biraz farklılık gördüm:) 2009 ' da taban gübresi olarak yarı organik yarı kimyasal attım:) sıvı yaprak gübresi uyguladım ilaçla beraber:) bu sene aşırı şekilde pas hastalığı vardı:) fark şu oldu :) bizim tarlanin toprağı amcamın topraktan az daha yiğit:) amcamın tarla 8dönüm bizim 6.5 :) 500kg kadar ondan çıktı 600 ' den fazla bizim çıktı ayrıca bizim ekim daha dolgundu onun ekin cılızdi cansız di :) bu sene ise taban gübresi ekmedım ne sonuç çıkacak bakalım:)

GENÇ EYMIRLİ link=topic=25638.msg350876#msg350876 date=1299085745' Alıntı:
2 senedir atıyorum biraz farklılık gördüm:) 2009 ' da taban gübresi olarak yarı organik yarı kimyasal attım:) sıvı yaprak gübresi uyguladım ilaçla beraber:) bu sene aşırı şekilde pas hastalığı vardı:) fark şu oldu :) bizim tarlanin toprağı amcamın topraktan az daha yiğit:) amcamın tarla 8dönüm bizim 6.5 :) 500kg kadar ondan çıktı 600 ' den fazla bizim çıktı ayrıca bizim ekim daha dolgundu onun ekin cılızdi cansız di :) bu sene ise taban gübresi ekmedım ne sonuç çıkacak bakalım:)
Aynı bizim geçen hasat sezonu gibi olmuş, demekki tek mağdur biz değilmişiz..:)

nailyetek link=topic=25638.msg350915#msg350915 date=1299088179' Alıntı:
Aynı bizim geçen hasat sezonu gibi olmuş, demekki tek mağdur biz değilmişiz..:)
kendi masrafımızı saymasak biçer paralarını yaş zor ödeyen tarlalar var ödemeyen tarlalar var düşünün ışte ayrıca nail abi bu sene pas en çok iç anadolu yu etkiledi diye biliyorum

ben sıvı gubre hıc kullanmadım.fakat kullanan arkadaslar var taban gubresı atmıyorlar sıvı yetıyor dıye.ama bence yanlıs.ben 35 kılo taban gubresı kullanıyorum.( 33 luk) baharda da 25 -30 kılo arası uste atıyorz.

metin50 link=topic=25638.msg351046#msg351046 date=1299097095' Alıntı:
ben sıvı gubre hıc kullanmadım.fakat kullanan arkadaslar var taban gubresı atmıyorlar sıvı yetıyor dıye.ama bence yanlıs.ben 35 kılo taban gubresı kullanıyorum.( 33 luk) baharda da 25 -30 kılo arası uste atıyorz.
sayın metin kardeşim toprağının ihtiyaçından fazlası toprağının özelliğini kaybetirir. o gibi gübrelerde kesinlikle toprak tahlili yaptırıp ona göre gübrelemek her zaman avantaj sağlar. tabiki bitkinin azot ihtiyacını karşılarsın bunları organik elementlerlede desteklersen farkı görürsün...tohumu tarlaya atarken mutlaka çinko elementi ile kapla o zaman daha çabuk çimlenir ve bitkiyi sitrese sokmaz.

atom karınca link=topic=25638.msg351040#msg351040 date=1299096761' Alıntı:
arkadaşlar hangi tür organik maddeleri kullanıyorsunuz...
toprağa göre değişir ekin arpa ektiğin ürünün özelliğine göre değişir:) toprağı analiz ettirecen analiz edenlere organik maddeye göre analiz edin derseniz iyi olur:) yapraktada ürünün özelliğine göre hatta gücün yeterse bunlarıda analiz ettir daha iyi bi verim alıncagina inanıyorum ama çok masraflı olur diye düşünüyorum

GENÇ EYMIRLİ link=topic=25638.msg351053#msg351053 date=1299097467' Alıntı:
toprağa göre değişir ekin arpa ektiğin ürünün özelliğine göre değişir:) toprağı analiz ettirecen analiz edenlere organik maddeye göre analiz edin derseniz iyi olur:) yapraktada ürünün özelliğine göre hatta gücün yeterse bunlarıda analiz ettir daha iyi bi verim alıncagina inanıyorum ama çok masraflı olur diye düşünüyorum
konuya ilk değinmemde topral tahlilinden bahsettim mutlaka yapılması gereken bi şeydir bu konu.masrafına gelince emin olki o boştan yere atığımız gübrelerden çok işe yaıyor ve kendini çoğunlukla kazandırıyor.