FENDT TARİHÇESİ

1930: Fendt traktör üretimine ilk Avrupalı olan 6 beygirlik küçük traktör Dieselross İle başlamıştır.

1937: Dieselross F 18 (16 beygir) sürüşten bağımsız power shift kuyruk mili ile donatılmıştır.

1949: Dieselross F 18’den (18 beygir) ayda 20 adet üretiliyordu.

1953: 12 beygir gücündeki dört montaj tertibatı bulunan Fendt-alet taşıyıcı ilk defa sunulmuştur. 1959 yılında Fendt dahiyane Tek-Adam-Sistemi ile Alman Tarım Birliği (DLG) tarafından en yüksek ödülü almaya hak kazanmıştır.

1958: Favorit 1 modeli, 40 beygir gücündeki motoru ve çok vitesli hassas kademeli şanzımanı ile biçim ve teknoloji olarak yön gösterici olmuştur.

1968: Farmer 3 S (48 beygir) hidrolik kavrama (Turbomatik) teknolojisi ile örnek teşkil etmiştir.

1975: Üzüm bağı, şerbetçiotu ve sebze üretimi için özel traktörler (42, 50 ve 65 beygir).

1976: Yüksek beygir gücündeki traktörler için yeni standartlar:

Favorit LS üretim sınıfı; konforlu-kabin, altı silindir motor (85’den 150 beygire kadar) ve elektronik güç kaldırıcı kontrolü (EPC).

1979: Zamanın teknolojisinin ilerisinde: Büyük traktörler Favorit 622 LS (211 beygir) ve 626 LS (252 beygir).

1980: Farmer 300 üretim sınıfı yeni bir traktör akımı yaratmıştır: 40 km/s, dört teker freni, Turbomatik ve lastk takozlara oturtulmuş konforlu-kabin.

1984: Orijinal serbest-görüş traktörü 380 GTA pazara giriyor.

1987: Kompakt boyutlara sahip yüksek teknolojik 200 üretim sınıfı 40 ila 75 beygir güç aralığında üzüm bağı, şerbetçiotu ve sebze üretiminde daha da sivrilmiştir.

1993: Öncü: Yüksek beygir gücüne sahip büyük traktör 800’ler Turboshift (hızlı vites değiştirme) , hidro-pinomatik kabin, ön aks süspansiyonuna sahip, azami sürati 50 km/s olan dünyadaki ilk traktörlerdir.

1994: Favorit 500 C üretim sınıfı (95 ila 140 beygir) 50 km azami sürat, süspansiyon ve Turboshift gibi başarı getiren özelliklerin orta sınıftaki uygulamasıdır.

1995: Agritechnica’da bir dünya yeniliği: 926 Vario, dünyada kademesiz şanzımana sahip ilk büyük traktör.

1997: Dünya çapında faal olan Birleşik Devletler – Tarım Makineleri Şirketler Grubu AGCO traktör üreticisi Xaver Fendt GmbH & Co’yu devralıyor.

1998: Yeni üretim sınıfı 700 Vario’nun sunulması. Yenilikçi kullanım sistemi Variotronic uluslar arası alanda ödüller kazanıyor. İlk Fendt biçerdöveri tanıtılıyor.

1999: ,,Vario 2000’’ sloganı ile Fendt Vario programının tamamını güçleri 86 ila 270 beygir arasında değişen 11 modelle sunmuştur.

2002: Fendt-Biçim ekipmanlarında gelişme: C Serisi Biçerdöverler, silindirik balya presleri, dikdörtgen balya presleri.

2005: Fendt Agritechnica’da gücü 360 beygir ve azami sürati 60km/s olan 936 Vario’yu ve 312’yi sunuyor. Dieselross 75 yaşında.

2006: Beş yeni Vario üretim sınıfı ile azami güçleri 95 ila 360 beygir arasında değişen toplam 21 model sunulmuştur.

2007: Fendt Agritechnica’da araştırma projesi TRISIX ile gelecek vaat eden yüksek performans aracını tanıtmıştır. Ayrıca kolza yağı ile çalışan bir traktör ve yeni bir ön yükleyici sunulmuştur.

Ynt: FENDT TARİHÇESİ

TEBRİKLER ARKADAŞIM HERNEKADAR ALINTI OLSA DAHİ İÇERİSİNDE ARAŞTIRMA DA VAR TEŞEKKÜRLER

Sene 1930 dieselross ( dizel at .katır ) diyoruz 1950 senesinde benzin ve gaz yağı gaz ile çalışan makinalar varken FENDT e bir alkış alk-*s alk-*s

Sene 1937 FENDT ilk kuyruk milini icat edip sürüşten bağımsız power shift kuyruk mili donatılması FENDT e bir alkış alk-*s alk-*s alk-*s

Sene 1953 Alman Tarım Birliği (DLG) tarafından en yüksek ödülü almaya hak kazanmıştır FENDT e bir alkış alk-*s alk-*s alk-*s alk-*s

Sene 1968 turbomatic debriyaj günümüzde 2008 de hala kullanan marka var FENDT e bir alkış alk-*s alk-*s alk-*s

Sene 1976 kişiye özel makina parkuru ve elektrohidrolik kaldırıcılar FENDT e bir alkış alk-*s alk-*s alk-*s

Sene 1993 Turboshift şanzımanlar ön süspansiyon zamanının en hızlı makinaları FENDT e bir alkış alk-*s alk-*s alk-*s

SENE 1995 FENDT debriyaj baskı balata sistemini kaldırıp çöpe atıyor 926 Vario, dünyada kademesiz şanzımana sahip ilk büyük traktör. FENDTe kocaman bir alkış alk-*s alk-*s alk-*s

Sene 1999 varıo dünya çapında ödüllere boğuluyor FENDT e bir alkış alk-*s alk-*s alk-*s

Sene 2005 FENDT 936 kocaoğlan ayak izlerini toprağa vuruyor FENDT e bir alkış alk-*s alk-*s alk-*s

Sene 2007 yeşil balina TRISIX gün yüzüne çıkarılıyor FENDT e bir alkış alk-*s alk-*s alk-*s

ARKADAŞLAR TEMEL OLARAK FENDT İN SADECE BİR KAÇ TANE ÖRNEK VEREREK TARİHÇESİ ANLATILMAYA ÇALIŞILMIŞ BEN BİZİM BİLMEDİĞİMİZ ÖĞRENMESİ GERÇEKTEN VAKİT ALACAK TÜM BAŞARI KATKILARI İÇİN AYRICA FENDT E TEŞEKKÜR ETMEK İSTİYORUM

Bidanede benden Sene 1991 FENDT in biodizelli makinası tarlada çalışıyor

SAYGILAR