Ustalar Yardım Lütfen (Traktör Alacağımda)

Ynt: Ustalar Yardım Lütfen (Traktör Alacağımda)

biz bu sene 32 dnm yer işledik.20 dnm buğday vardı.12 dnmde gündendi.buğdayda biçerdöverci bizi zarara uğrattı.aldığımız para 4.5 5 milyar arası bir şey.bnce çifçilikte hala para var ama işini takip edecen.biz hobi olarak bu işi yapıyoruz ama bn ileride ilerletmeyi düşünüyorum

siz dönüme ne kadar buğday alıyorsunuz ve ektiğiniz buğday kaçtan satılıyor

sadece 100 dönüm yer eksen 6000-7000 tl para kazansan (net kar olarak) böl bakalım 12 aya 500-590 lira olur aylık yemeği servisi ve hiç olmasa sigartalı asgari ücretli bir iş bundan daha iyi

çünkü sen sağlık ve emeklilik güvencesi istiyorsan çifçi bağkuruna da para yatıracaksın buda yıllık olarak eline ge paranın yarısını geçer

ya ben çok tembelim yada daha iyisini yapıyorum.
1000 tl net maaşlı işte çalışıyorum. uygun olan hafta sonları köye gidip çifçilik yapıyorum harman ve tohum zamanı yıllık izin kullanıyorum ve bu şekilde yılda 350 dönüm yer işliyorum 150 dönüm kadar sulama var bunları uygun senesine göre ay çiçeği patates yada pancara veriyorum paramı alıyorum

şimdi böyle bir işi düşünün artık tarlası 500 dönümün altındaki adam çifçilikten vaz geçecek bu benim değil devletin düşüncesi çifçi sayısı çok fazla kar az

abi dönüme 20 kilo buğday ekiyoruz vede 500 kg nin altına düşmüyor.cinside flamura 85.bu sene 45 krştan sattık.gündendi ektik paynur oda dönüme 280 kg verdi.12 dnm yerden 3360 kg aldık.vede tarlanın yol kenarı çok zayıftı.bu sene tüm tarlaları tunca ekeceğiz.gündendiyide 70 krştan sattık.

nkoca kardeş başka bi iş yapıyomusun diye sormuşsun. Evet memurum. Tarla işini de ek iş olarak yapacam inşallah. Allah ne verirse bereket versin diyecem. Seneden seneye üç beş kuruş toplu para geçerse elime iyi olur. Bütün çiftçi arkadaşlarıma kolay gelsin diyorum..

toplumcu link=topic=25655.msg217665#msg217665 date=1253921885' Alıntı:
nkoca kardeş başka bi iş yapıyomusun diye sormuşsun. Evet memurum. Tarla işini de ek iş olarak yapacam inşallah. Allah ne verirse bereket versin diyecem. Seneden seneye üç beş kuruş toplu para geçerse elime iyi olur. Bütün çiftçi arkadaşlarıma kolay gelsin diyorum..

tamam o zaman şimdiden kazancın bol olsun

akgüncüm ben kendimi bildim bileli dedemin yanında gezdim.o ne yaparsa bende onu yapmaya çalıştım.bu işi sırf para için yapmayacaksın.içinde heves oldumu istek oldumu zaten o işten çok para kazanırsın.yoksa bi istek olmadımı istersen 500 dnm ek yinede para kazanamazsın

doğrudur dostum bende aynı şekilde memurum şükür 1800 lira geçmesine rağmen olmuyor olmazda yani!!!halen uğraşırım evdekilere biraz daha arttırayımda 2 dana baksınlarda sermaye olur flan filan diye.istersen 1000 dönüm istersen 10 dönüm hayvancılıkla desteklemezsen, sen ona alın teri, emek harcamadan!!!aklını kullanmadan!!!çalışmadan bu çiftçilik olmazzzzzzzz...arkadaşların dediği gibide bu hükümet küçük çiftçiyi öldürücek büyük ve orta büyüklükteki çiftçiler kalacak!!!birde bizim milletimizde birlik beraberlik olması gerekiyor diğer ülkelerdeki çiftçilerin yaptığı gibi kooparitifler kurulmalı,teknolojiyi takip etmeliyiz bundan sonra...

kara_murat link=topic=25655.msg218890#msg218890 date=1254391242' Alıntı:
sanay ek doğan bey ağar çekiyo çok sanay gündendiler...biz sanay ekeriz 2 3 senedir.
eğer ilaçlıdan bahsediyorsan sanmam ki çok verimli olsun...hayrabolu da sanay ekenler 150-220 kilo biçti...tunca ekenler ise 300-400 kilo gündendi biçti...hem yağ oranları da 45 lerdeydi... ok-*-s