Ustalar Yardım Lütfen (Traktör Alacağımda)

Arkadaşlar foruma yeni üye oldum. Bir soru soracam. Konyadayım 200 dekar tarla aldım. Tarla kıraç onun için her sene 100 dekarını ekecem 100 dekarını nadasa bırakacam. Buğday yada arpa ekecem. Arazi düz hiç engebe bayır yok. Toprağın durumu normal ama tarlanın bazı yerleri hafif taşlı çok değil ama. Nasıl bir traktör önerirsiniz. Araştırmalarım sonucunda Massey Fergusonlar bana uygun gibi geldi. 240 S işimi görürmü. Yada Mf 265s yada 266 G bunlar nasıl. Hangisi az yakar pulluk mibzer tırmık vs. rahat çeker. 240 s le 3 lü 12 numara çekebilirmiyim. Şimdiden herkese çok teşekkür ederim. Cümleten hayırlı akşamlar.

Ynt: Ustalar Yardım Lütfen (Traktör Alacağımda)

toplumcu link=topic=25655.msg211879#msg211879 date=1252178608' Alıntı:
Arkadaşlar foruma yeni üye oldum. Bir soru soracam. Konyadayım 200 dekar tarla aldım. Tarla kıraç onun için her sene 100 dekarını ekecem 100 dekarını nadasa bırakacam. Buğday yada arpa ekecem. Arazi düz hiç engebe bayır yok. Toprağın durumu normal ama tarlanın bazı yerleri hafif taşlı çok değil ama. Nasıl bir traktör önerirsiniz. Araştırmalarım sonucunda Massey Fergusonlar bana uygun gibi geldi. 240 S işimi görürmü. Yada Mf 265s yada 266 G bunlar nasıl. Hangisi az yakar pulluk mibzer tırmık vs. rahat çeker. 240 s le 3 lü 12 numara çekebilirmiyim. Şimdiden herkese çok teşekkür ederim. Cümleten hayırlı akşamlar.
küçük traktorlerın hepsı az yakar aga 480-540 fln da ısını cok ıyı görür

265s işini çok rahat görür bence 60-66 alsanda olur.240 3 lü 12 numara pulluğu çekermi onu bilemem sizin oranın toprak yapısı önemli.

Teşekkür ederim arkadaşlar. Başta MF 240 S almayı düşünüyodum. Forumu okuyunca küçük geleceğini anladım. 285 güç olarak uygun ama forumda çok yaktığını yazıyolar. 265 ikisinin ortası gibi geliyo bana. Hem güç hem yakıt olarak.

slm abicim bence 240 alma bea mf alcaksan o 265 -285 fln onlarda al daha ii olur bence bizim köyde herkesde 240 war duz yolda ii gidiyoda çekişte düşük 265 fln daha ii bence ;) yinede karışmam yada 54-c al bizde war her işe geliyo :D

Ne kadar yatırım yapacağın önemli...100 dekar yerden ~300 kilo verimle 30 ton buğday alırsın, 15.000 lira ciro yarap senede bugünkü şartlarla...Benim kaba bir hesap tablom var, ona göre yaklaşık 7300 lira maliyet oluşuyor bugünki birim fiyatlarla...
Yani 100 dönüm yerden 7700 lira para kazanırsın tüm harcamalarını cepten yaparak.(kredi kullanmayarak)
Bu hesapları mutlaka yapmışsındır ama yinede yapacağın ekipman yatırımını buna göre gözden geçirmelisin, bahsettiğim maliyetlerde amortisman ve ekipmanın işletme maliyetleri dahil değil...Yani arıza v.s durumlarda harcanan kardan düşülüyor, makinelerinde amortismanını tamamlamış olduğu düşünülüyor...
%20 kaadr işletme maliyeti öngörürsen, yaklaşık 1400 lira yapar oda, karın 6300 liraya düşer...Toplam 63.000 liralık yatırım yaparsan yani 10 yılda amorti edeceğini düşünürsen 10 yıl boyunca da aynı maliyetlerle ve satış fiyatıyla, ve tabiki verimle giderse, 10 yıl çalışarak sadece ekipmanını kurtarmış olursun...
Biraz kara bi tablo ama malesef gerçek bu...
Kolay gelsin, geçmiş olsun, hayırlı olsun derim :D

toplumcu link=topic=25655.msg212183#msg212183 date=1252277476' Alıntı:
Haklısın kardeş tablo bayaa karamsar. Artık en ucuzlarından bi traktör bakacam olmazsa. Yoksa en iyimser ihtimalle bile 10 senede amorti çok uzun...
muhtarım muavınım hosgeldıznz tanısma bolumunde kendınızzı tanıtırmısınız yerel secımlerde nerden aday oldunuz kacıncı sıradaydınz

eğer uygun bişeyler istiyorsan bi mf 285 ideal büyük diye düşünürsen bunun ilerisinide düşünmek gerek ekipman masrafı ayrı sıfırdan düzen kurmak çok zor allah kolaylık versin

umarım bu işe başlamakla iyi yapmışsındır .bu devirde bu işe başlamak büyük cesaret ister Allah yardımcın olsun .Çünkü arkadaşım artık herşey ateş pahası mazot desen malum ..gübre desen malum..ektiğin kaldırdığın para yapmıyor ..ama arkadaşım bunlar gerçek..

Bulabilirsen mf 100 serisinden 175 veya 178 al derim abi 185 veya 188 de olur çok cefakar makinalar çekişte süper bende 185 var 9 yıl önce aldım hala kullanıyorum çok menunum...saygılar.

Eyvallah Murat kardeşim saolasın. Bide o serilere bakayım.. Yakıtı makul değilmi. Fiyatı ne durumda. Çok yeni olması önemli değil işimi görsün yeter.