Traktörler de Şasi Döküm olanlar var, Bir de Çelik olanlar. Avantaj-Dezavantaj?

14.06.2009
19,061
1,839
Kütahya

Bugün bir daha konuya takıldım...Özellikle kullandığım MF 265 te yağ kaçakları beni çok rahatsız etti. Acaba birinci neden titreşim mi.? Görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirm..

Ynt: Traktörler de Şasi Döküm olanlar var, Bir de Çelik olanlar. Avantaj-Dezavantaj?

bence yeterlı teknık servısın bakımı ıyı yapamasından ve kullandıkları contaların yeterlı kalıtede olmamısndan tabı traktorun çalısma standartı ve yası buyuk faktor gorusundeyım

Ynt: Traktörler de Şasi Döküm olanlar var, Bir de Çelik olanlar. Avantaj-Dezavantaj?

suleymanjd link=topic=25750.msg212838#msg212838 date=1252445262' Alıntı:
bence yeterlı teknık servısın bakımı ıyı yapamasından ve kullandıkları contaların yeterlı kalıtede olmamısndan tabı traktorun çalısma standartı ve yası buyuk faktor gorusundeyım
Acaba; ' metal yorgunluğu ' diye bişey duymuştum...aslı varmı bilmiyorum..ama bu iş fena şekilde kafama takılıyor..Hertarafı sıvı conta oldu traktörün..Servise gelince yıllardr tanıdığım arkadaşım..işçilikten yana sorun çıkacağını sanmıyorum..yorum için teşekkürler..

nailyetek link=topic=25750.msg212840#msg212840 date=1252445484' Alıntı:
Acaba; ' metal yorgunluğu ' diye bişey duymuştum...aslı varmı bilmiyorum..ama bu iş fena şekilde kafama takılıyor..Hertarafı sıvı conta oldu traktörün..Servise gelince yıllardr tanıdığım arkadaşım..işçilikten yana sorun çıkacağını sanmıyorum..yorum için teşekkürler..

yorulma hareketli elemanlarda olur .... yağ kaçırma bir sızdırmazlık problemi ...

okkangal link=topic=25750.msg212868#msg212868 date=1252449203' Alıntı:
yorulma hareketli elemanlarda olur .... yağ kaçırma bir sızdırmazlık problemi ...
Peki; Okay bey...ısnma ve soğumadan dolayı metal yorulması olmazmı..?Traktörü birleştiren cıvataların gevşemesin de titreşim başlıca etken olabilir..

nailyetek link=topic=25750.msg212870#msg212870 date=1252449845' Alıntı:
Peki; Okay bey...ısnma ve soğumadan dolayı metal yorulması olmazmı..?Traktörü birleştiren cıvataların gevşemesin de titreşim başlıca etken olabilir..

metalin bir takım vasıflarını yitirecek kadar olan ısı değişimleri zaten motoun dayanacağı sınırlar değil ... titreşim civataların gevşemesine sebep olabilir tabiki ... eğer traktörede gereğinden fazla şekilde titreşim varsa bunun muhtemelen bir sebebi olmalı .. araştırmak ve incelemek lazım ...

okkangal link=topic=25750.msg212879#msg212879 date=1252451525' Alıntı:
metalin bir takım vasıflarını yitirecek kadar olan ısı değişimleri zaten motoun dayanacağı sınırlar değil ... titreşim civataların gevşemesine sebep olabilir tabiki ... eğer traktörede gereğinden fazla şekilde titreşim varsa bunun muhtemelen bir sebebi olmalı .. araştırmak ve incelemek lazım ...
konuya teknık bı yorum tam ısabet olmus abı

yeni nesil traktörlerde tms300 transmisyon yağı va genelde 15/40 kullanılıyor.bu yağlar biraz ince kanaatindeyim.yağın ince olması da sıztntıları arttırıyor bence.komşumda 82 model 480 var hiç yağ sızmamış.hayret ettim.

şimdi nail abi her sızan yağın bir sebebi vardır örneğin yağ kartelden sızıyorsa kartelin contası eskimiştin değiştiriyorsun oluyor , kuyruk mulinden geliyorsa keçesi bozulmuştur gibi şeylerden dolayı oluyor abi örneğin çalıştığım serviste bir tümosanlı geldi 82 80 li adam çok titiz motoru yeni almış 2 el birki yerinden yağ sızıyor bize yapın dedi bizde başladık sökmeye abi hidrolik kolarının dirseklerinin lastikleri bozulmuş kuyruk milinin keçesi bozuk brde çiftçeker çıkışının contası eskimiş değiştirdik hepsi oldu he birde mf 285 in kartelinden yağ geliyordu onunuda kartel contasını yeniledik o da olmuştu

Yani ağam olaylar tamamıyla contalarda bitiyor..yani conta,keçe v.s zamanla eskidiği için kaçaklar oluşmaya başlıyor..ama burada diğer ikinci metal yorgunluğu problemi var tabiki...unutmaki işleyen demir ışıldar diye bi söz vardır...Niye ışıldar çünkü sürekli aşındığı için
Çelikmi döküm mü olayına gelince çelik her ne kadar da olsa esner yamulur çap alır v.s.. 1. nedeni bizim türk işi tamir bakım nedenlerinden..(çekiç keski ustaları) ama döküm kısımları ya biraz ezebiliyorlar yada kökten kırıp atıyorlar...eğer biraz aydınlatabildiysem ne mutlu bana ;)

Ayrıca buradaki yazılanlar senin açtığın konuyla alakalı değil...şasinin döküm yada çelik olmasıyla yağ kaçakları karışmış..:D

Tabiki çelik olmalı...döküm olduğunda bölünmeler kopmalar çatlamalar kırılmalar meydana geliyor ;) benim görüşüm budur...

aynen bızım mf165 lıkte her yerden yag kacırıyor egzoz dıbınden kuyruk mılınden viteslerın ordan govdenın altında kapak gıbı seyler var oralardan aslında bır baktırmak lazım traktörün yag olmayan yerı yok :) ama bır taraftanda sevınıyorum cunkı yag yuzunden kuflenme felan olmuyo koruyo traktörü