Genç biçerdöver operatörlerinin ustalardan öğreneceği çok şey var hala...

Yaşı genç biri olarak birçok genç operatörün biçerdöver kullandığına şahit olmak güzel bir durum ancak karayollarında birçok kez, bazen de biçim esnasında yaptıkları yanlışlıklara şahit oldum... Bunlar zamanla düzelecektir mutlaka ama tabi ustaları izleyerek ders almak bu süreci hızlandırır diye düşünüyorum... yanlış durumları daha sonra yazacağım ama belki sizinde söyleyecekleriniz vardır bu konuda...

Ynt: Genç biçerdöver operatörlerinin ustalardan öğreneceği çok şey var hala...

1. Yaklaşık 2-3 hafta önce Kırklareli ye giderken, İnecenin girişinden çıkışına kadar bir 630 un arkasında yüzlerce metreyi arabayla 20 km hızın altında gitmek zorunda kaldım... geçmek için hamle yaptığımda yüzlerce mt öteden sellektör yapıp uyaranlara mı kızayım, en az on tane müsait yer varken arkasını kontrol etmeyen operatöre mi daha çok kızayım bilemedim... Sen o genişlikle o trafiği tıkıyorsun ve yol durumu müsait olduğunda en azından trafiği rahatlatmalısın...

tecrübe elbette önemli de devir değişti artık,teknolojik yeni nesil makinaları kullanmanın pek zorluğu yok,ben çocuk yaş sayılabilecek bir yaştayken tc56 kullanıyordum görenler hayrete düşerdi... bilselerdi ki aslında tc yi kullanmak jd 630 u kullanmaktan kolaydı ama öyleydi işte,iyi kullanırdım ama bir kaç kez batoru tıkatmıştım tecrübesizlikten:) arpaya çiğ düşmez derler bizim burada ve genelde bütün makinalar çalışırlar çiğde,ben de bunun öyle olcağını sandığımdan batör tıkanıncaya kadar çalışıştım bir keresinde mesela,bir saatte ancak temizlemiştik... halbuki makinanın şanzıman zangır zangır titrerken arpada çalışılır düşüncesi bu hadisenin başıma gelmesine sebeb olmuştu,tecrübe böyle yer ve zamanlarda en çok ihtiyaç duyulan şey işte,bu tecrübenin edinilebilmesi için de yılları geçiyor ne yazık ki...

Ben çok kimseden çok şey öğrendim... öğrenmeye devam ediyorum...

Birde yeni biçerdöveri kullanmakla eskisi arasında bir fark yok temel olarak... yeniler daha konforlu ve bazı şeyler daha kolay kabul...

yeniyi kullanmaya gerek yok bence çünkü operatöre yapacak bir iş bırakmıyor.ama herkeste kullanamaz hakkını vererek kullanmak için operatör gibi operatör olmak şart...

sommelier03 link=topic=25977.msg232789#msg232789 date=1260185946' Alıntı:
yeniyi kullanmaya gerek yok bence çünkü operatöre yapacak bir iş bırakmıyor.ama herkeste kullanamaz hakkını vererek kullanmak için operatör gibi operatör olmak şart...
yeniler operatöre iş burakmıyorda..o kadar pahalı i makinayı kullanma cesareti :) göz ardı edilmemeli...

Biçer operatörü değilim ama 1530la 45 sürdüm.Senelerdir aynı biçerciyle çalışırızonun sayesinde öğrendim.Makina sahibinin kollamaya çalışan,hor kullanmayan,temiz yapmaya çabalayan iyi niyetli insan olursa zor iş.

Yine Hasköy-Ürünlü arası bir yerdeydi... 200-300 m önümde bir cs gidiyordu, onun 200-300 m önünde karşı yönden bir araç geliyordu... Genç bir arkadaş kullanıyordu cs yi muhtemelen yeni yeni başlamış kullanmaya makineyi... sağ tarafta geniş bir yol girişi olmasına rağmen bize yol vermeyi beklemeden hızlıca sola döndü... tam döndüğü yerde yol alçalıyor... hızlıcada girince tabla oturdu, arka tekerler havada... yolunda karşı yönden geliş istikametini kapadı... İndim baktım... geri gelmeye çalışıyor ama olmuyor, tabla tutuyor, ileriye zaten gitmiyor... Meğer depo neredeyse buğday doluymuş... 150-200 mt önündede bir Same tarla yolunda gidiyor... Arkadaş depoyu boşalmaya uğraşmamış depoda götürüyor, yeniden biçmeye başlayıp depo tam dolunca boşaltacak... ne yapacağını bilemiyor... taneyi boşaltmaktan başka çare olmayacağını söyledim... yaktı tepedeki döner lambaları... Same geldi zor zahmet helezona yanaştı...(yer çok müsait değil) taneyi boşaltmaya başlayınca kendiliğinden indi arkası... geri geldi daha doğru bir yer seçip oradan geçti... orada ona şunu söyledim... tarlayı bitirdiğinde ne olursa olsun boşalt römorka taneyi 50-100 m gidecek bile olsan biçerdövere taşıtma yükü... en ufak bir kasisten bile geçecek olsan makinenin kendi ağırlığı farklı, 4000-5000 kg lık yükle birlikte olan ağırlık farklı... eğimli inişlerde daha kötü sonuçlarada yol açabilir... eğimli yerler biçerkende iyice dolmasını bekleme uygun bir yerde boşalt taneyi... umarım kulağına küpe olur söylediklerim...