Traktörde 5,8 milyar zarar nasıl önlenir

25.12.2008
2,632
299
Konya

Türk Traktör ve Ziraat Makineleri A.Ş Genel Müdürü Hakkı Akkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, traktördeki marka çeşitlemesinin, küçük üretici, ithalatçı firmalar ve bayilerdeki stok artışı anlamına geldiğini söyledi.

Sektörün toplam stok sayısının belli olmadığını, ancak firma olarak kendilerinin bir stoğunun bulunmadığını ifade eden Akkan, ' ' Bunu, krizin yaklaştığını erken saptayıp gereken tüm üretim ve stok yönetimi ayarlamalarını düzenlemiş olmamıza borçluyuz ' ' dedi.

Türkiye ' deki araç parkında oldukça eski traktörlerin bulunduğunu, bunların ne kadar eski olursa olsun bir şekilde tarlada iş gördüğünü dile getiren Akkan, en önemli sorunun bu traktörlerin verimsizliği ve ciddi zararlara yol açması olduğunu bildirdi.

TÜİK kayıtlarında 2007 yıl sonu itibarıyla, Türkiye ' de trafiğe kayıtlı 1 milyon 320 binden fazla traktör göründüğünü vurgulayan Akkan, şöyle devam etti:

' ' Bu parkın yarıya yakını (yaklaşık yüzde 44), Türkiye koşulları için azami ömür sayılabilecek 24 yaşın üstündeki traktörlerden oluşuyor. Oysa uluslararası standartlarda traktör ömrü için 12 yıl sınır kabul ediliyor. Mekanik ve ekonomik ömrünü fazlasıyla doldurmuş traktörlerle çalışmak ülkemiz tarımında olağanüstü boyutlarda ekonomik kayıplara neden oluyor. Sadece aşırı yakıt tüketimi nedeniyle, çiftçilere verilen mazot desteğinin iki buçuk katına yakın para yani her yıl 1 milyar lira boşa harcanıyor. Buna 800 milyon lira dolayındaki ilave bakım-onarım masrafları ve 4 milyar lira kadar olduğu tahmin edilen iş, zaman kayıplarının eklenmesiyle birlikte yıllık toplam kaybın 5,8 milyar lirayı bulduğu hesaplanıyor. Bu rakam, halen tarım sektörüne verilmekte olan yıllık destek miktarını aşan, üzerinde önemle durulması gereken çok büyük bir değerdir. ' '

Akkan, ekonomik kayıpların yanı sıra limit değerlerin kat ve kat üstünde çevre kirliliğine yol açmaları, ayrıca can ve mal güvenliği açısından büyük risk oluşturmalarının, teknik ve ekonomik ömrünü fazlasıyla doldurmuş bu traktörlerin bir an önce yenilenmesini gerektiren diğer önemli nedenler olduğunu anlattı.

-200 BİN TRAKTÖRÜN YENİLENMESİ-

Akkan, 35 yaşın üzerindeki traktörlerin hurda teşvikiyle ve bir program dahilinde, tercihen yerli üretim modellerle yenilenmesini beklediklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

' ' Otomotiv sektörüne destek çok olumlu sonuçlar verdi. Traktör sektöründe de KDV indirimi ve bir hurda desteği çok yararlı olacaktır. KDV, yüzde 8 ' den yüzde 1 ' e indirilebilir. Hurda desteğinin şekli ve tutarına göre pazardaki etkisi farklı olacaktır. Dolayısıyla bugünden bir şey söylemek oldukça zor. Yapılan çalışmalara göre, arzulanan sonuçların alınabilmesi için programın 20 bin adet yıllık kontenjanlarla toplamda 200 bin traktöre ulaşılana kadar sürdürülmesinin yeterli olacağı düşünülüyor. Hurdaya ayrılacak traktörlerden sağlanacak hurda geliri ve bunların yenilenmesiyle elde edilecek KDV gelirleri düşüldükten sonra bu programın yıllık kaynak ihtiyacının 50 milyon lira olacağı hesaplanıyor. Buna karşılık, aşırı yakıt tüketimi ve bakım-onarım masrafları ile iş ve zaman kayıplarının önüne geçilmesiyle her yıl en az 218 milyon lira kazanç sağlanacağı, çevre kirliliğinin çok büyük oranlarda azalacağı ve çiftçilerimizin can ve mal güvenliğinin artacağı öngörülüyor. ' '

Akkan, yapılacak teşvik sayesinde, yılda en az 20 bin adetlik yeni traktör talebi olacağını, böylece ulusal traktör imalatının ana ve yan sanayileri ile istihdam ve rekabet gücünün korunarak üretimin sürdürülebilirliğine ve ihracatın geliştirilmesine büyük katkı sağlanacağını bildirdi.

Ynt: Traktörde 5,8 milyar zarar nasıl önlenir

manas link=topic=26002.msg215180#msg215180 date=1253125423' Alıntı:
Türk Traktör ve Ziraat Makineleri A.Ş Genel Müdürü Hakkı Akkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, traktördeki marka çeşitlemesinin, küçük üretici, ithalatçı firmalar ve bayilerdeki stok artışı anlamına geldiğini söyledi.

Sektörün toplam stok sayısının belli olmadığını, ancak firma olarak kendilerinin bir stoğunun bulunmadığını ifade eden Akkan, ' ' Bunu, krizin yaklaştığını erken saptayıp gereken tüm üretim ve stok yönetimi ayarlamalarını düzenlemiş olmamıza borçluyuz ' ' dedi.

Türkiye ' deki araç parkında oldukça eski traktörlerin bulunduğunu, bunların ne kadar eski olursa olsun bir şekilde tarlada iş gördüğünü dile getiren Akkan, en önemli sorunun bu traktörlerin verimsizliği ve ciddi zararlara yol açması olduğunu bildirdi.

TÜİK kayıtlarında 2007 yıl sonu itibarıyla, Türkiye ' de trafiğe kayıtlı 1 milyon 320 binden fazla traktör göründüğünü vurgulayan Akkan, şöyle devam etti:

' ' Bu parkın yarıya yakını (yaklaşık yüzde 44), Türkiye koşulları için azami ömür sayılabilecek 24 yaşın üstündeki traktörlerden oluşuyor. Oysa uluslararası standartlarda traktör ömrü için 12 yıl sınır kabul ediliyor. Mekanik ve ekonomik ömrünü fazlasıyla doldurmuş traktörlerle çalışmak ülkemiz tarımında olağanüstü boyutlarda ekonomik kayıplara neden oluyor. Sadece aşırı yakıt tüketimi nedeniyle, çiftçilere verilen mazot desteğinin iki buçuk katına yakın para yani her yıl 1 milyar lira boşa harcanıyor. Buna 800 milyon lira dolayındaki ilave bakım-onarım masrafları ve 4 milyar lira kadar olduğu tahmin edilen iş, zaman kayıplarının eklenmesiyle birlikte yıllık toplam kaybın 5,8 milyar lirayı bulduğu hesaplanıyor. Bu rakam, halen tarım sektörüne verilmekte olan yıllık destek miktarını aşan, üzerinde önemle durulması gereken çok büyük bir değerdir. ' '

Akkan, ekonomik kayıpların yanı sıra limit değerlerin kat ve kat üstünde çevre kirliliğine yol açmaları, ayrıca can ve mal güvenliği açısından büyük risk oluşturmalarının, teknik ve ekonomik ömrünü fazlasıyla doldurmuş bu traktörlerin bir an önce yenilenmesini gerektiren diğer önemli nedenler olduğunu anlattı.

-200 BİN TRAKTÖRÜN YENİLENMESİ-

Akkan, 35 yaşın üzerindeki traktörlerin hurda teşvikiyle ve bir program dahilinde, tercihen yerli üretim modellerle yenilenmesini beklediklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

' ' Otomotiv sektörüne destek çok olumlu sonuçlar verdi. Traktör sektöründe de KDV indirimi ve bir hurda desteği çok yararlı olacaktır. KDV, yüzde 8 ' den yüzde 1 ' e indirilebilir. Hurda desteğinin şekli ve tutarına göre pazardaki etkisi farklı olacaktır. Dolayısıyla bugünden bir şey söylemek oldukça zor. Yapılan çalışmalara göre, arzulanan sonuçların alınabilmesi için programın 20 bin adet yıllık kontenjanlarla toplamda 200 bin traktöre ulaşılana kadar sürdürülmesinin yeterli olacağı düşünülüyor. Hurdaya ayrılacak traktörlerden sağlanacak hurda geliri ve bunların yenilenmesiyle elde edilecek KDV gelirleri düşüldükten sonra bu programın yıllık kaynak ihtiyacının 50 milyon lira olacağı hesaplanıyor. Buna karşılık, aşırı yakıt tüketimi ve bakım-onarım masrafları ile iş ve zaman kayıplarının önüne geçilmesiyle her yıl en az 218 milyon lira kazanç sağlanacağı, çevre kirliliğinin çok büyük oranlarda azalacağı ve çiftçilerimizin can ve mal güvenliğinin artacağı öngörülüyor. ' '

Akkan, yapılacak teşvik sayesinde, yılda en az 20 bin adetlik yeni traktör talebi olacağını, böylece ulusal traktör imalatının ana ve yan sanayileri ile istihdam ve rekabet gücünün korunarak üretimin sürdürülebilirliğine ve ihracatın geliştirilmesine büyük katkı sağlanacağını bildirdi.
bu yoruma sadece şapka çıkartırım ..saygı duyarım....

manas link=topic=26002.msg215186#msg215186 date=1253126032' Alıntı:
TÜRKİYE gercegı
doğru ...katılıyorum...eski traktörlerde gereksiz tüketilen yakıt ve yedek parça masrafını düşünsek yeter ...yeni traktörlerin hızından dolayı kazanacağı işçilik zamanını katmıyorum...

bu haberler yanlı bir haber.niye mi hurda teşviği ile 12-20 bin lira degerde olan traktörler hurda teşviği ile 5-6 binlira olacak.traktör fabrikalrına gün dogacak.60-70 bin lira olan traktörleri 90-100 binlira olacak.bayi fabrika banka el ele verecek.çiftçilik zaten bitmiş bu ülkede.kim nasıl kazanacak.nasıl üretecek.ülkede üretmek haram olmuş.ülke 7 bölge tarım 36 bölge

bn gidip 100 milyar borca girip 4-5 sene ona çalışçama gider bi iş görücek 2. el daha alrm bi rektefe bana bi 20 sene daha gidr!

Sayın Hakkı Akkan ' ın yorumuna şeytanın sağdan yaklaşması da denebilir. Bu yorumu yapan bir arkadaşın şu anda piyasaya çıkardığı ürünlerle bundan 25 sene önce üretilen 780 Fiatlar ya da 450 fiatlar ile arasında ne kadar yakıt tasarrufu ve teknoloji yeniliği olduğu sorusunu bence önce kendisine ve firmasına bir sorması gerekiyor diye düşünüyorum. Bu traktörleri nasıl daha verimli yapabiliriz sorusunun yerine nasıl bunları değiştiririz sorusunun sorulması bence çok manidar diye düşünüyorum.

Buna ancak bi tarafımla gülerim kusura bakmasın bunu söyleyen beyfendi.Yeni traktör aldığımda daha mı az yakacak;hayır.Benim şu an yedek parça masrafım 20-25 lira arası taş çatlasın 50 olsun senelik.Ne masrafından hangi 5,8 milyar tlden bahsediyo bu efendi.Yeni traktör sadece konfor demektir.8 saat çift süren adamın daha az yorulması demektir.Belinin tutmayacak hale gelmemesi gerektir.Para olmayınca da konfor aranmaz.Benim yaptığım işin belki daha azını 95 hplik same,90 hplik deutz da yapıyo.Aldığımız mahsül aynı.Buna ne diyecek bu efendi?

ÇağRı link=topic=26002.msg215291#msg215291 date=1253143259' Alıntı:
Buna ancak bi tarafımla gülerim kusura bakmasın bunu söyleyen beyfendi.Yeni traktör aldığımda daha mı az yakacak;hayır.Benim şu an yedek parça masrafım 20-25 lira arası taş çatlasın 50 olsun senelik.Ne masrafından hangi 5,8 milyar tlden bahsediyo bu efendi.Yeni traktör sadece konfor demektir.8 saat çift süren adamın daha az yorulması demektir.Belinin tutmayacak hale gelmemesi gerektir.Para olmayınca da konfor aranmaz.Benim yaptığım işin belki daha azını 95 hplik same,90 hplik deutz da yapıyo.Aldığımız mahsül aynı.Buna ne diyecek bu efendi?
katılıyorm...

AMCAMIN 1975 MODEL MF 165LİK TRAKTÖRÜ VAR. BU TRAKTÖRÜ 1996 YILINDA ALINDI. 4-5 YIL ÖNCE 2000TL HARCAYARAK REKTEFİYE ETTİ. TRAKTÖRÜN HERHANGİ BİR ARIZASI OLMADI VE YILLIK GİDERİ GENEL BAKIM GİDERLERİ Kİ BU 200 TL Yİ BULMUYOR. YENİ TRAKTÖRLERİN YILLIK GİDERLERİ DAHA FAZLA DİYE DÜŞÜNÜYORUM...
YAKITINDAN İSE OLDUKÇA MEMNUN. ŞİMDİ BU TRAKTÖRÜ YENİLEMEYE KALKSAN ORTALAMA 40000 TL VERMESİ GEREKİYORKİ BUDA ŞUANKİ TRAKTÖRÜN 3-4 KATI OLUYOR. ZATEN NE KAZANILIYO Kİ...
HAVA KİRLİLİĞİ KONUSUNA GELİNCE BUNUN İÇİN ÇEŞİTLİ ÇALIŞMALAR YAPILABİLİR. ÖRNEĞİN ESKİ TRAKTÖRLERE YENİ GELİŞTİRİLMİŞ EKZOZ SİSTEMLERİNİN TAKILMASI ZORUNLU TUTULABİLİR. MUAYENELERDE POMPA, ENJEKTÖR,SUBAP AYARLARI YAPILABİLİR YADA YAPTIRILABİLİR. YAKIT KALİTESİ EXTRA YÜKSELTİLEBİLİR. .....
BU GİDERLER TRAKTÖR BAŞINA 1000TL Yİ YA BULUR YA BULMAZ NİYE ÇEŞİTLİ UYGULAMALARLA BU İŞİN ÇÖZÜLMESİNE GİDİLMİYORDA MİLLİ EKENOMİYİ ZAYIFLATACAĞINI DÜŞÜNDÜĞÜM YENİLEME KAMPANYASINA GİDİLİYOR.
BU SÖYLEDİKLERİM KULLANANILABİLECEK-KULLANILAN TRAKTÖRLER HAKKINDA ÖMRÜNÜ TAMAMLAMIŞ HURDALAR DEDİKLERİMİN DIŞINDA.

öncelikle çiftçilerimizin ekonomik durumu çok kötü aşağı yukarı herkes borç batağında.millet zar zor geçiniyor kimsenin yeni traktör almak gibi bir isteği yok.hem tarımda çözümlenmesi gereken ilk sorunlar çiftçilerin ürettiklerim mahsulü en iyi fiyattan satmaları,borçları olan çiftçilerin borçlarının taksitlere bağlanmaları ve vergi affının çiftçiyede yansıması gerekir bu üç önemli ana sorun çözümlenmeden kimse hurda traktörünü değiştirmez.zaten herşey birbiriyle bağlantılıdır eğer çiftçinin ekonomik durumu iyi olursa bir süre sonra traktörünü değiştirecek ve bununla beraber dolaylı yollarla traktörü satan ve üreten kişilerde kazanacaktır ))) slk-*-s

işi tek taraflı bakıyorsunuz
hala gormekte oldugum massey harrıs ne bılıyım6lı tahames veya bolınder gıbı 6 sılındırlı traktorlerde var tarlalarda dolasanha belkıgercekten yokluktandır ama yakıt durumlarıartı masraf sorunları
bı arkadas ozellıkle bolınder aldı modelı bıle belleı degıldır galıba motor 6 sılındır hıdrolık attırdı yanılmıyorsam 780 hıdrolıgı her sene ohıdrolık sorun cıkarıyor masraf yapıyor yok surası burası derken yaptıgı ıse lafım yok

türk traktörün bu ülkeye getirdiği 640 480 750 likler vs ve hala kullnılıyor.hiç çiftçiyi zora ve sıkıntıya sokacak bir masrafları olmuyor.ama sıfırını alanlar batıyor.ve batmayanlarda bin pişman niye mi? sayın yetkili o konuya niye girmiyor da 35 yaş üstü traktörleri yenilemeyi hesab ediyor.hurda dediği çiftçinin can dostu kim ne derse desin.bende sıfır almıştım. servis yok. şu parça yok. bu parça, tamiri serviste, parçası fabrikada. ne yenisi kardeşim bunların çiftçiye attıkları kazık yetmiyor gibi birde şimdi hurda teşvigiyle çiftçiyi yesinler bitirsinler.ESKİLERİN KIYMETİNİ BİLİN YENİLERİNİ DÜŞÜNENLERE HEVESLENENLERE HAYAL KURANLARA ŞÖYLE çevrelerine bir bakmaları yeter.hele şu tarım politikalarıyla şu ülkenin içine düşmüş olduğu ekonomik ve .... sorunlarla. bilmiyorum anlata bildim mi.?

Arkadaşlar,burada herkez haklı çünkü esas sorun: çiftçilikten yeterli para kazanılmaması.
Para kazanamamanın esas nadeni tarım arazilerinin aile başı olarak yeterli büyüklükte olmaması.
Aile başına en az 100-200 dekar arazi düşse para kazanılmaya başlansa ,uygun güçte yeni traktör almak elzem olur.Çün kü yeni traktör yukarıdaki şartlar olduğunda ,konfor ve teknolojik olduğu için sorunsuz kullanım demektir.
Ve artı katma değeri vardır.
Bunun tek şartı arazinin yeterli olması aksi halde kullanılmışta kalmak bana daha doğru geliyor.
Selamlar.

ertuğrul link=topic=26002.msg215695#msg215695 date=1253304511' Alıntı:
eskiyi alıp yeniyi vereceklerse bence mesele yok zaten parada yok çifçiyi bu kadar düşünüyorlarsa eskiyi alıp yenisini başa baş versinler ben kabulüm.
;D zuha-*-s noo-*-s *098*- :S şety*-* ıh-*-s ??*-s iç-*-* güçç*-* alk-*s

ertuğrul link=topic=26002.msg215695#msg215695 date=1253304511' Alıntı:
eskiyi alıp yeniyi vereceklerse bence mesele yok zaten parada yok çifçiyi bu kadar düşünüyorlarsa eskiyi alıp yenisini başa baş versinler ben kabulüm.
alk-*s güçç*-* *098*- ha yaşa be kardeşim öyle yapsınlar walla hemen kabul :D alk-*s grin-*-s iç-*-*