BU KONUYA EGILMEK LAZIM

25.12.2008
2,632
300
Konya
Tarımda uygulanacak havza destek modeliyle sofraların tadı değişecek. Desteklenecek ürünler arasında deve dikeni 'aspir' de var. Susuz yetişebilen aspir, hem gıda amaçlı hem de biyodizel üretiminde kullanılacak.

Tarım Bakanı Mehdi Eker, SABAH Ankara bürosunu ziyaretinde 'toprak reformu' olarak nitelendirilen 'tarım havzaları modeli ' ndeki bilinmeyenleri anlattı. Havza modeli ile yıllardır eleştiri konusu olan 'tarım politikası, envanter ve üretim planması' yaptıklarını anlatan Eker, bu adımla Türkiye ekonomisinin 5.3 milyar liralık kazancı olacağını söyledi. 'Tarımda ezberi bozduk' diyen Bakan Eker, 'Projede, 527 milyon veri kullandık. Geriye dönük 30 yıllık meteoroloji kayıtları aldık, ürün ve havza yapısını karşılaştırdık. Havzaların uydu görüntüleri de çekildi. Aynı üretim alanından daha yüksek verim ve ekonomik değer artışı sağlayacağız' dedi. Bakan Eker, eleştirilere hedef olan yeni fındık stratejisi konusunda vicdanının rahat olduğunu söyledi.

İŞTE, HAVZA MODELİNİN GETİRECEĞİ DEĞİŞİM:
Deve dikeni mutfağa giriyor
16 ÜRÜNE 3.9 MİLYARLIK DESTEK: Havza destek modeli önce prim desteği verilen 16 üründe uygulanacak. Yeni model kapsamında, arpa, aspir, ayçiçeği, buğday, çay, çavdar, çeltik, kuru fasülye, kanola, mercimek, mısır, nohut, pamuk, soya, yulaf ve yağlık zeytin desteklenecek. Deve dikeni 'aspir'den üretilen yağ da mutfaklara girecek. Geçen yıl verilen 2.9 milyar liralık destek 1 milyar lira daha artırılarak 3.9 milyar liraya çıkacak.
MISIR, BUĞDAYA DESTEK AZALACAK:Yeni modele göre mısır, zeytinyağı, buğdaya yapılan destek geçen yıla göre azalacak. Diğer ürünlerde ise yaklaşık yüzde 13 artış olacak. Ekonomik değeri en fazla artan ürünler arpa, ayçiçeği, buğday, mısır, soya, yağlık zeytin, kuru fasulye olacak. Yağlık zeytin desteği 339 milyon liradan 245 milyon liraya, mısır desteği 257 milyon liradan 231 milyon liraya düşecek.
NOHUT TARLASI AZALACAK: Nohutta üretim alanı daraltılacak ancak üretimi artacak. Ayçiçeği üretimi iki katına çıkacak. Ayçiçeği desteği 261 milyon liradan 608 milyon liraya, pamuk desteği de 580 liradan 747 milyon liraya, soya desteği de 6.9 milyon liradan 169 milyon liraya yükselecek. Ekonomik değeri en düşük ürünler ise mercimek, çay ve yulaf olacak.
ASPİR GÖZDE ÜRÜN: