yonca sürme

arkadaşlar benim sorum şu ben 7 senenlik yonca sürmeyi düşünüyorum traktörüm 80_66dt bizim pullugumuz 5 li disk fakat onu çekemiyo ayrıyeten 4 lü 12 inç de ise zorlanıyorum bana yardımcı olurmusunuz.

Ynt: yonca sürme

nıvedulu link=topic=26205.msg217308#msg217308 date=1253816631' Alıntı:
teşk. abi 7 li varda çok masraf olacak zaten dönüme 2;13 litre yakıyo
yaksın birader yakıttan korkmucan! 3 gün sonra yoksa tekrardan sürmen gerekir çünkü yoncayı bilirim 7 li çizelle sürdüm 1 hafta sonra sanki hiç sürülmemiş gibi çıkmıştı onun için bi 7 çizel sonra çek pulluğu ter temiz olur !

Yonca yeri sürmek biraz zor olur..oldukça kulak sayısı az ve inc ' i yüksek pullukla sürebilirsin..yoksa hafif pulluklar dayanmaz..kırılır ve yamultursun..Ali beyin söylediği gibi mahsul süper oluyor..

arkadaşım 7 liyle bi gir olmazsa ismail abinin dediği gibi tek patyatmayla kesin olur

abilerim yonca yerinde ürünün iyi olma sebebi geçen sene okulda öğrenmiştik

yonca gibi kvkü azotlu bitkiler havadaki azotu alıp toprağa verir yani buna doğal gübrede denir bizim yapay gübre alıp tarlaya atma işlemimizin aynı sayılır ama doğal olarak oluyor ve verim artıyor

enter link=topic=26205.msg217383#msg217383 date=1253821282' Alıntı:
arkadaşım 7 liyle bi gir olmazsa ismail abinin dediği gibi tek patyatmayla kesin olur

abilerim yonca yerinde ürünün iyi olma sebebi geçen sene okulda öğrenmiştik

yonca gibi kvkü azotlu bitkiler havadaki azotu alıp toprağa verir yani buna doğal gübrede denir bizim yapay gübre alıp tarlaya atma işlemimizin aynı sayılır ama doğal olarak oluyor ve verim artıyor
ha yaşa öğretmenini dinlemişsin... :D +rep

eğer imkan varsa yoncayı bütün tarlalara sırayla gezdirmelisin(ekmelisin).çünkü en az elli yıldır topraklarımızı her yıl ekiyoruz.artık yoruldu toprak.hiç değilse bir 6-7 yıl dinlensin.yonca taban kirs ini kökeri sayesinde kırar.toprağı azot ve organik maddelerce zenginleştirir.ve iyi bir hayvan yemidir.gübre ve ilaçlarla toprağı öldürüyoruz.kocaman traktörlerle bazen yılda iki hatta 3 mahsul ekiyoruz....

nıvedulu link=topic=26205.msg217368#msg217368 date=1253820312' Alıntı:
abi birde hammer ilacı öldürür diyorlar aslı varmı?
hamır adlı ilaç bildiğim kadarıyla kullanımdan kaldırıldı zaten kullanmanıda tavsiye etmem ilaç atılan tarla en az 3 yıl hiç bir şey yetişmiyor. yonca yeri sürmek gerçekten çok zordur ikili 14 numara pulluk bula bilirsen daha kolay olur.