Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, geçen yıl tonu 430 TL olan mısır alım fiyatının bu yıl 450 TL olarak tespit edildiğini açıkladı.
--------------------------------------------------------------------------------
- - Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, geçen yıl tonu 430 TL olan mısır alım fiyatının bu yıl 450 TL olarak tespit edildiğini açıkladı.
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker yaptığı yazılı açıklamada, mısır alım fiyatının 450 TL olarak tespit edildiğini ifade ederek, müdahale alım fiyatları belirlenirken, üretim miktarı, dünya piyasalarındaki gelişmeler, geçtiğimiz yıl fiyatları, ikame ürün fiyatları, maliyetler, enflasyon ve üretimin sürdürülebilirliğinin dikkate alındığını kaydetti. Ayrıca, Bakanlıkça 2008 yılında ton başına 36 TL olarak ödenen primin de bu yıl 40 TL’ye çıkarıldığını vurgulayan Eker, şöyle devam etti:
'40 TL’lik prim desteği ile birlikte fiyat 490 TL’ye ulaşacak. Yeni hasat döneminde ÇKS’ye kayıtlı üreticilerden, belgeleri çerçevesinde sınırsız alım yapılacak. Ürün bedelleri maksimum 35 gün içerisinde üretici banka hesaplarına aktarılacak. Ürününü emanete bırakan üreticilere, talepleri halinde yüzde 30 avans ödenecek. Ürünün geri çekilmesi durumunda ise depo kira ücreti alınmayacak. Makbuz senedine dayalı kredi sistemi çerçevesinde bankalardan kredi kullananların, ürünlerini TMO’ya satmaları halinde kredi faizinin yüzde 25’lik kısmı TMO tarafından karşılanacak. Kendi depolarında veya kiraladıkları depolarda ürün stoklayanlar da yerinde emanet alım sistemi kapsamında makbuz senedi karşılığı kredi kullanabilecekler. TMO’nun mısır satış fiyatı ise Ocak 2010 ayında başlamak üzere 580 TL olarak belirlendi.'