AYÇİÇEĞİ EKEN ARKADAŞLAR ! sizler nasıl yapıyorsunuz?

SELAM dostlar.çerezlik ayçiçeği ekiyorum.sıra araları 2,5 m. hasat zamanı elle kesim işlemi yaptıktan sonra köklerin çıkartılması bana baya bir sorun oluyor.pullukla 5-10 cm derinlikte sıra üzerinden giderek çıkarıyorum. oda tarlanın tesviyesini bozuyor.bu kök temizlemenin daha kolay ve pratik şekli varsa , bilen arkadaşlar lütfen bilgilerini bizimle paylassın TEŞEKKÜRLER.

Ynt: AYÇİÇEĞİ EKEN ARKADAŞLAR ! sizler nasıl yapıyorsunuz?

abi.kök kalınlığı nasıl oluyor acaba.bizim yağlık olarak ektiğimiz gündendide bilek kalınlığında gövde ve kök oluyor.limdi gündendi sapı toplamak için özel tarak tırmıklar var.onlardan alabilirsin.yada direk kobra çekip.sonra normal tırmık çekebilrisin

doganbey1 link=topic=26240.msg217653#msg217653 date=1253917498' Alıntı:
abi.kök kalınlığı nasıl oluyor acaba.bizim yağlık olarak ektiğimiz gündendide bilek kalınlığında gövde ve kök oluyor.limdi gündendi sapı toplamak için özel tarak tırmıklar var.onlardan alabilirsin.yada direk kobra çekip.sonra normal tırmık çekebilrisin
kök kalınlığı yağlık ayçiçeğinden galiba biraz fazla.kökün toprağa yakın yarlerinin çapı tahmini 5 cm. gibi

doganbey1 link=topic=26240.msg217653#msg217653 date=1253917498' Alıntı:
özel taraklı tırmık nasıl birşey bilgim yok.yani kökü nası çıkarıyor.

çingene ateşi deriz biz.hemencecik tutuşur vede 5 dk geçmeden söner.dedem çingene yatacakken yakar önünü arkaını yanlarını ısıtır sonrada doğru yatağa battaniye altına derdi.

bak arkadaşm biz köyümüzde yeni bi icat bulduk bu köklerle le ilgili önceden yatırmadn tırmık yapıp temizlerdik şimdi ise 1 hafta önce den romorkun arkasına bir 5-6 mt lik tomruk bağlayıp yatırıyrz,ve bu sapları yatırınca genelde kökleri kalkıyor çünkü 2 sefer yapıyorz,1 düz bide tersine gelince tamamen yatıyor,ve 1-2 hafta sonra iyice kuruyor ondn sona 2 seferde tırmık yapıyorz ter temiz oluyor istersen bi dene derim eğer işin olrsa dua edrsn bana ama biz hep böle yapıyorz hiç bişiy kalmıyr tarlada emn ol!

ozkan723 link=topic=26240.msg217721#msg217721 date=1253964319' Alıntı:
bak arkadaşm biz köyümüzde yeni bi icat bulduk bu köklerle le ilgili önceden yatırmadn tırmık yapıp temizlerdik şimdi ise 1 hafta önce den romorkun arkasına bir 5-6 mt lik tomruk bağlayıp yatırıyrz,ve bu sapları yatırınca genelde kökleri kalkıyor çünkü 2 sefer yapıyorz,1 düz bide tersine gelince tamamen yatıyor,ve 1-2 hafta sonra iyice kuruyor ondn sona 2 seferde tırmık yapıyorz ter temiz oluyor istersen bi dene derim eğer işin olrsa dua edrsn bana ama biz hep böle yapıyorz hiç bişiy kalmıyr tarlada emn ol!bilgilendirdiğin için teşekkürler. ama remork faktörünü anlamadım.