BİZ BATTIK MI BÖYLE BATARIZ ( 70-56DT ve 80-66 )

Geçen gün amcam, bizim 70-56 ile tarlada batmış, ben de onun 80-66 ile çekmeye gittim. Tabi kamerayı da yanıma almayı unutmadım. Tam da nasıl çekim yaparım diye düşünürken yolda kuzenim rastgeldi. Onu da kameraman olarak yanıma aldım tabiki :)

Kameranın ses kaydı yaptığından habersiz olan kuzenim, olayın heyecenına kendini fazla kaptırmış olacakki tezahüratı elden bırakmamış :)

70-56nın da bakımını oldukça geciktirmişiz, tamamen formdan düşmüş. Eve gider gitmez, motor ve şanzıman yağlarını değiştirdik, hava filtresini temizledik, motor ve hidrolik filtrelerini de yeniledik. Gençlik zamanlarına geri döndü adeta.

Kuzenim, yaptığı gereksiz çekimlerle kameranın hafızasını doldurduğu için kurtuluş anını çekemedik. Sadece çıktıktan sonra kısa bir görüntü alabildim.

Kendi imalatımız olan römorkun tekerlekleri kamyon tekerleğidir ve ilk videoda görüldüğü gibi sağ teker tamamen gömülmüş durumda, römork da tam olarak boşalmadığı için bizi oldukça zorladı. 2 kez zinciri kopardık.

http://www.youtube.com/watch?v=XUFAGtseFRk

http://www.youtube.com/watch?v=3pQojvFAn4o

http://www.youtube.com/watch?v=sTnNcb06_Tc

http://www.youtube.com/watch?v=y62rvjZhCGA

Ve mutlu son :

http://www.youtube.com/watch?v=1GeizoeoE6c

Kod:
http://www.youtube.com/watch?v=XUFAGtseFRk

Kod:
http://www.youtube.com/watch?v=3pQojvFAn4o

Kod:
http://www.youtube.com/watch?v=sTnNcb06_Tc

Kod:
http://www.youtube.com/watch?v=y62rvjZhCGA

Kod:
http://www.youtube.com/watch?v=1GeizoeoE6c

Ynt: BİZ BATTIK MI BÖYLE BATARIZ ( 70-56DT ve 80-66 )

ellerine sağlık ersan abi ve de geçmiş olsun ama süper bir macera olmuş yaşanmaya değermiş diye düşünüyorum yiğeninde abi cazgır gibi çoşturmuş fiat ları bilm-*s abi romork kendi imalatımız demişsin valla abi elinden gelmiyen şey yok alk-*s alk-*s sonunda çıkmış ya olsun sorun yok abi

paylaşım için teşekkürler alk-*s

Yorumun için teşşekürler Umut, römorku dedem ve rahmetli dayım yapmıştı, benim hiç emeğim dokunmadı.

enter link=topic=26304.msg218372#msg218372 date=1254165828' Alıntı:
ellerine sağlık ersan abi ve de geçmiş olsun ama süper bir macera olmuş yaşanmaya değermiş diye düşünüyorum yiğeninde abi cazgır gibi çoşturmuş fiat ları abi romork kendi imalatımız demişsin valla abi elinden gelmiyen şay yok sonunda çıkmış ya olsun sorun yok abi

paylaşım için teşekkürler

Bu arada YOUTUBE ' tan video seyredemeyen arkadaşlar için benim kullandığım yolu anlatayım:

windows xp için :

Başlat - denetim masası - ağ ve internet bağlantıları - ağ bağlantıları - yerel ağ bağlantısı üzerine sağa tıkla - özellikler - internet iletişim kuralları - özellikler - aşağıdaki dns sunucu adresini kullan dedikten sonra boşluklara aşağıdaki dns adreslerini yazıyoruz:

208 . 67. 222 . 222
208 . 67. 220 . 220

Sonrasında tamam deyip sayfaları kapatıyoruz.

Bu konuya da yenile tuşuna veya F5e basarsanız videoların görünür hale geldiğini göreceksiniz. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

ersanakyai link=topic=26304.msg218386#msg218386 date=1254166370' Alıntı:
Bu arada YOUTUBE ' tan video seyredemeyen arkadaşlar için benim kullandığım yolu anlatayım:

windows xp için :

Başlat - denetim masası - ağ ve internet bağlantıları - ağ bağlantıları - yerel ağ bağlantısı üzerine sağa tıkla - özellikler - internet iletişim kuralları - özellikler - aşağıdaki dns sunucu adresini kullan dedikten sonra boşluklara aşağıdaki dns adreslerini yazıyoruz:

208 . 67. 222 . 222
208 . 67. 220 . 220

Bu konuya da yenile tuşuna veya F5e basarsanız videoların görünür hale geldiğini göreceksiniz. Umarım yardımcı olabilmişimdir.
yasaklar çiğnenmek içindir :D

ersanakyai link=topic=26304.msg218376#msg218376 date=1254165961' Alıntı:
Yorumun için teşşekürler Umut, römorku dedem ve rahmetli dayım yapmıştı, benim hiç emeğim dokunmadı.

güzel olmuş ama bizimkinden kat kat iyi
ersanakyai link=topic=26304.msg218386#msg218386 date=1254166370' Alıntı:

windows xp için :

208 . 67. 222 . 222
208 . 67. 220 . 220

bu yolu duymuştum ama dns yi bilmiyordum saol abi ben host dosyasını değiştirdim saolsun bir arkadaştan aldım yeni dosyayı

ondörtlük vdo olmuş ersan harıka çekim kuzen okumasa bıle elıne ekmegı var yönetmenlık :D yanlız şimdi kolların arasına takılan ara demırınden var o demırden olsa ve taksanız bıraz yuk verıp damber dolu ıken arka tekerlere dogl olarak patınaj yapmazdı ve daha koly cıkardı gıbıme gelıyor +rep

Teşekkürler Ersan Bey..güzel paylaşım..benim dikkatimi çeken toprak yapısı..o kadar çamur ama lastiklere bile yapışmamış..biz böyle batın ca 2 gün temizleyemeyiz çamurlukların arasından çamuru..sakız gibi olur..birde biçerdöver leriniz çok dane dökmüş..:D

Teşekkürler Hasan Abi, bahsettiğin ara demirden zaten takılıydı, hatta 3. videonun 5. dakikasından itibaren o demir yardımıyla arka teker yükünü arttırmaya çalıştım ama pek de faydası olmadı, pek de zorlamak istemedim açıkçası, hidrolikten garip sesler gelmeye başladı çünkü.

ağır abi link=topic=26304.msg218397#msg218397 date=1254167267' Alıntı:
ondörtlük vdo olmuş ersan harıka çekim kuzen okumasa bıle elıne ekmegı var yönetmenlık :D yanlız şimdi kolların arasına takılan ara demırınden var o demırden olsa ve taksanız bıraz yuk verıp damber dolu ıken arka tekerlere dogl olarak patınaj yapmazdı ve daha koly cıkardı gıbıme gelıyor +rep

güzel.traktörün çıkış anını göremedim.öndeki traktör yardımıyla mı çıktı.yoksa kendisi mi..70-56 pek patinaj giremiyor.girse de birkaç saniye de boğuluyor.sanırım bu motora çift çeker fazla geliyor.çift çekerinde sadece birer lastiği dönüyor.iki koca motor bir remorku çıkaramadı.çift çekeri kullanan şöför traktöre tam gaz vermiyor.motora tam gaz verirsin ya koparır yada yada çıkarır.ersan bey sana bir erkunt yakışıyor.birde sizin bu tarlaları biçen biçerdöver çok tane kaçırmış.baksan bu yıl tohum atmana gerek yok.

Römorkta kalan gübreyi boşaltınca kendi başına çıktı. Zaten 80-66, hem tek çeker, hem de dar tekerlek oluşundan dolayı tarlayı oymaktan başka bir işe yaramadı. 70-56 normalde bu kadar bayılmazdı ama yukarda dediğim gibi bakımını oldukça geciktirmiştik, bakımdan sonra biraz daha açıldı. Ayrıca yere iyi tutunan bir motorun bayılması gayet normaldir. Tekerlekler fırıl fırıl dönseydi de patinaj çekseydi daha mı iyiydi?

Ön diferansiyel kilidi olmadığı için ön tekerlerin tekinin kaçırması gayet normal, eski 4 çeker traktörlerin hemen hepsi böyle zaten.

2 koca motor bi römorku çıkaramadı demişsin ama römorkun şasi nerdeyse yerde, tekerlerinin boyutunu da görüyorsun, ayrıca römorkun arka aksı, tekerlek eksenine nazaran çok alçak, haliyle gömülmüş olan o aksı da toprağın altından çekerek çıkarmaya çalışıyorsun, aks yüksek olsa zaten bu kadar zorlamazdı, bu arada aks da kamyon aksı.

Eğer çekimi yapan kuzenin konuşmalarını da dikkatli dinlediysen, çiftçekerin şoförünün ben olduğumu anlardın. Biz parayı sokakta bulmadık ki bakımı geçmiş motoru körü körüne zorlayalım. Ayrıca fazla gaz vermek, patinajdan başka birşey getirmez. Traktör patinaja başladı mı sürekli patinaja devam etmek ister; önemli olan, ağır devirde patinaj çektirmeden yükü çekebilmek. Ayrıca 4. videoda çok düşük motor devrinde bile traktörün bayılmadan patinaj çektiğini görebilirsin. Demek ki herşey gaz verip koparmakla olmuyormuş...

ali_kockaya link=topic=26304.msg218608#msg218608 date=1254246721' Alıntı:
güzel.traktörün çıkış anını göremedim.öndeki traktör yardımıyla mı çıktı.yoksa kendisi mi..70-56 pek patinaj giremiyor.girse de birkaç saniye de boğuluyor.sanırım bu motora çift çeker fazla geliyor.çift çekerinde sadece birer lastiği dönüyor.iki koca motor bir remorku çıkaramadı.çift çekeri kullanan şöför traktöre tam gaz vermiyor.motora tam gaz verirsin ya koparır yada yada çıkarır.ersan bey sana bir erkunt yakışıyor.birde sizin bu tarlaları biçen biçerdöver çok tane kaçırmış.baksan bu yıl tohum atmana gerek yok.

ben pekçok seferler traktör ve (veya) römork batırdım.bazende batmışlara yardım ettim.remorkun dingilinin çamurun derinliklerine kadar geçmesi kötü olmuş.doğal bir engel.iki traktörün bu remorku çıkaramamasının yegene sebebi olabilir.çoğu batma olaylarında traktörün asılamama sebebi traktörün gücünün yetmemesinden daha ziyade zemine tutunamaması.ve mütakip denemelerin her seferinde daha fazla çamura saplanma.sonuç itibariyle çıkışın giderek imkansızlaşmasıdır.ilk denemlerde traktörün bulunuduğu zemin sertken.patinaj sonucunda zemin de kabarır.tam gaz vermekteki gayem.örneğin 1500 devirdeki motorun boğulması 5 sn sürerken,2500 devir den boğulması 10 sn sürer.ilk denemelerde traktörün bulunduğu zemin sertken.remork bu denli çamura saplanmadan.tam gazla çıkma ihtimali olabilirdi.bazen öyle bir an gelir ki kenarda ki 3,4 kişinin kaktırması bile traktörün çıkmasında etkili olur.

Güzel paylaşım Ersan abi... Geçmiş olsun...Böyle olaylar oluyor arada...Herhangi bi yersini kırıp, koparmadan arabayı çıkarmışsın, sorun yok işe devam :)

önce geçmiş olsun sonrada eline sağlık güzel paylaşım kuzenin olmasa traktörler o römorku çıkaramazdı

Teşekkürler. Kuzen, kameranın ses kaydettiğini bilseydi bence ağzını bile açmazdı video çekerken. Fiatlar bu kadar gazdan sonra geç bile kaldılar römorku çıkarmak için :)

baglan33 link=topic=26304.msg223057#msg223057 date=1255979258' Alıntı:
önce geçmiş olsun sonrada eline sağlık güzel paylaşım kuzenin olmasa traktörler o römorku çıkaramazdı