Arazi genişliği muhabbeti.

Profesyonel tarla işlemede (ekim,biçim vb), tarla sahibinin yandan yönden tarlasına kattığı 25-30 dekar yeri işletip, hesaba gelince de bunu yok sayıp tapu değeri ile iş yaptırmak istemesi ne menem bi tutumdur ? 1 m2 şaşmayan son teknoloji ölçüm cihazlarına pislik atıp, ölçtürelim senin dediğin çıkarsa tapuyu bağışlarım teklifinde tarlasını elinden almak caiz midir ? Bu tutumun sahibi vatandaş nasıl nitelendirilmelidir ? Fikir verin bakem de ona göre paketleyem. )))

Ynt: Arazi genişliği muhabbeti.

Kesinlikle caizdir diyesim geliyor. Ahir zamanda fetva verenler artacakmış, ben onlardan olmak istemiyorum ama bu tip işine geldiğinde başka gelmediğinde başka konuşan insanlara bence herşey caiz. Kesinlikle bu vatandaş senin emeğini çalmaya çalışıyor ve dolayısıyla kul hakkına giriyor diye düşünüyorum. Bence ister beklet, ister sabaha kadar paketle...

Şimdi cihaz son teknoloji ürünüdür ama kullanıma göre değişir...Sen tablanın 20cm sini boşa çıkarıp her tablada 20cm fazla okutursan, köşelerde kapatmazsan falanda teknoloji buna çözüm bulmaz...Eken adam tohumundan gübresinden zaten hesabını bilir, yalan söylüyosa yağlı kazığın üstünü düzleyip altına vermek mübah olur bence...
Bu arada sen derken seni tenzih ederim!

Birde bu olayda şu var..: Şimdi uydudan okutuldu..gprs ile bizim arazilerin eni boyu..fakat tarlalar çok dalgalı..yani..metre ile ölçtüğün zaman mutlaka fazla geliyor..tabi biçerdöverin tekerlerindaen aldığı hareketi ölçen hektar ölçerde biraz cık yanılabiliyor.. patinajdan dolayı.. ama bunu anlatıyoruz genelde köylü
vatandaşımıza..

Mustaf-a link=topic=26335.msg219805#msg219805 date=1254740632' Alıntı:
Tapusunu almak caiz, tarla yerine adamı paketmek de caizdir. Fakat tapusunu almayı sormak, adamın bir an önce canını yakmayı geciktirdiği için caiz değildir.
Mustafa kardeş verdiğiniz cevap Mecelleden mi alıntı Çok fıkhi bir cevap vermişsiniz

Profesyonel tarla nasıl işlenir?Tarla işleyenlerde profluk için sınava girmeli midir?Eğer girecekse sınavı köydeki ehil kişiler mi yapmalıdır?Tarla işlemede profesyonellik ne sahibi olunca bahşedilir?(yeşil olacak,beyaz tavanı da şart)