Buğday tohumu

Merhaba arkadaşlar,bu forum ' u tesadüfen gördüm,böyle bir forum ' un olması tam isabet,kurucu arkadaşlara teşekkür ederim.
Ben memur ' um yılbaşında emekli oluyorum,Ç.kale/Eceabat bölgesinde yaklaşık 250.000 metre kare(250 dönüm arazim var,bu arazilere ekmem için nasıl bir buğday çeşidi önerirsiniz,araziler tek parça değil bayır yerde olanı da var, taban yerde olanıda,çiftçiliğe yabancı değilim ama son yıllarda verimi yüksek yeni tohumlar olduğunu duyuyorum,bu konuda yardımlarınızı bekliyorum...Teşekkür ederim...

Ynt: Buğday tohumu

anafartalı link=topic=26395.msg219140#msg219140 date=1254488379' Alıntı:
Merhaba arkadaşlar,bu forum ' u tesadüfen gördüm,böyle bir forum ' un olması tam isabet,kurucu arkadaşlara teşekkür ederim.
Ben memur ' um yılbaşında emekli oluyorum,Ç.kale/Eceabat bölgesinde yaklaşık 250.000 metre kare(250 dönüm arazim var,bu arazilere ekmem için nasıl bir buğday çeşidi önerirsiniz,araziler tek parça değil bayır yerde olanı da var, taban yerde olanıda,çiftçiliğe yabancı değilim ama son yıllarda verimi yüksek yeni tohumlar olduğunu duyuyorum,bu konuda yardımlarınızı bekliyorum...Teşekkür ederim...
abicim bunu o bölgede yan tarlalarda ne ekildiğine bakarak köyde hemşerilerinden sorarak daha iyi öğrenirsin oralarda toprak kuvvetli.

Bildiğim kadarıyla sizin bahsettiğiniz o bölgede pehlivan, flamura, gelibolu gibi buğdaylar ekilior. Ama ara geçiş bölgesi ve ılıman bir iklim kuşağında ise gönen, kaşifbey, sagittario gibi çeşitler de denenebilir diye düşünüyorum. Buğdaydan çok anlamam ama o bölgede o buğdayların ekildiğini duymuştum.

RUS bizim bölgede bitmek üzere nedeni çok az verimi var bizim burada
çok iyi bakımla dekara Ortalama 600 kg alınıyor
CEYHAN ekiyoruz bu senede para etmedi
ceyhanda verim dekara 800 kiloya kadar alınıyor
son 2 yıldır TOSUNBEY baya yükselişde hem kurak hemde sulada baya iyi VE İYİ para ediyor verimde 700. 800 arasında
sert kış aylarına dayanıyor ceyhan fazla soğuk sevmez birde eğer yeriniz pancar yeri veya
çok kaliteli ise
En iyi tohum ESPERİA
verim süper çok kaliteli iyi para ediyor bizim bölgede dekara 700 ile 900 Kg arasında verim alınıyor
yer Aksaray

altansat link=topic=26395.msg219303#msg219303 date=1254549237' Alıntı:
son 2 yıldır TOSUNBEY baya yükselişde hem kurak hemde sulada baya iyi VE İYİ para ediyor verimde 700. 800 arasında
sert kış aylarına dayanıyor ceyhan fazla soğuk sevmez birde eğer yeriniz pancar yeri veya
çok kaliteli ise
En iyi tohum ESPERİA
verim süper çok kaliteli iyi para ediyor bizim bölgede dekara 700 ile 900 Kg arasında verim alınıyor
yer Aksaray
Çok teşekkür ederim,rus buğday ' nı yıllar önce denemiştik çok taban ve sulak yer isteyen bir cins +kılçıksız olması domuz ' lar için cazip hale geliyor,ayrıca bizim buralar bahar aylarında pek yağmur almıyor nedense,
sagıttarıo'sekreterya,esperia denemek istediğim tohumluklar arasında birde Negev cinsi var bizim buralarda hiç ekilmemiş,bulabilirsem denemek istiyorum...

altansat link=topic=26395.msg219303#msg219303 date=1254549237' Alıntı:
çok kaliteli ise
En iyi tohum ESPERİA
yer Aksaray

bu bahsettiğin yer orta anadoludaki aksaray dimi ????

Türkiye ' nin şeker oranı en yüksek ve kaliteli pancarının üretildiği Eskil ' de, son yıllarda alternatif ürün olarak ekilen ayçiçeği, şeker pancarının yerini almaya başladı.

Eskil İlçe Tarım Müdürü Muhammet Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçede ayçiçeği ekim alanlarının her geçen yıl arttığını kaydetti.

İlçede çiftçilerin büyük bir bölümünün şeker pancarı ekimi yaptığını, ancak kota uygulamasının başlamasıyla birlikte alternatif ürün arayışı çerçevesinde çiftçilerin ayçiçeğine yöneldiğini belirtti.

Çelik, ayçiçeğinin bölgede 4-5 yıl önce çok az sayıda çiftçi tarafından ekilmeye başlandığını anlatarak, iyi verim alındığını gören diğer çiftçilerin de ayçiçeği tarımına başladığını ve ayçiçeği tarlalarının hızla genişlediğini söyledi.

Bölgede 2007 yılından itibaren ekim alanlarının belirgin bir biçimde arttığına dikkati çeken Çelik, ' ' 2007 yılında ilçemizde 800 çiftçi 40 bin dekar alanda ayçiçeği ekimi yapmaktayken, 2008 yılında bu sayı 1650 ' ye, ekili alan ise 95 bin dekara kadar çıktı ' ' dedi.

Çelik, artık ayçiçeğinin çiftçinin ana ürünü haline geldiğini ve bu yıl ayçiçeği ekim alanlarının 100 bin dekarı aşmasını beklediklerini vurgulayarak, geçen yıl 35 bin ton civarında ürün elde ettiklerini bu yıl yağışların da etkisiyle bu rakamın 40 bin tona çıkmasını beklediklerini bildirdi.

Ekim alanlarının genişlemesine karşın pazar nedeniyle çiftçilerin bazı tereddütler yaşadığını anlatan Çelik, bölgeye özel bir girişimci tarafından yaklaşık 3 milyon lira yatırımla yağ fabrikası kurulmasıyla bu tereddütlerin de aşıldığını ve artık çiftçinin ürününü çok kolay pazarlayabildiğini söyledi.

YÜKSEK VERİM

Eskil ' de ayçiçeğinin, verimi, kalitesi ve getirisinin yüksek olduğunu ifade eden Çelik, şunları kaydetti:

' ' Trakya ve Adana yöresinde bir dönümlük alandan 200 kilogram verim elde edilirken, yer altı su kaynakları sayesinde Eskil ' de bu rakam 350 kilograma kadar çıkıyor. Çiftçiler ayçiçeği ekimini çok sevdi. Bölgede ekim alanlarının artmasıyla birlikte ikinci yağ fabrikasının da temeli atılarak yapımına başlandı. Eskil, önümüzdeki yıllarda ayçiçeği üretiminde söz sahibi olacak. ' '

Çelik, ilçede ekimi yapılan ayçiçeğinin yağlık olarak değerlendirildiğini ve yağ kalitesinin çok yüksek olduğunu belirtti.

Çiftçinin ayçiçeğinden son derece memnun olduğunu dile getiren Çelik, önümüzdeki yıllarda ekim alanlarının daha da artmasını beklediklerini sözlerine ekledi..