orjinal olmayan kabin yalıtımı nasıl yapalım ?

:S
arkadaşlar malüm çiftçi krizde orjinal kabinli traktör değil kabin bile alamıyoruz steyr var çok memnunuz her işi görüyo bide kafamız şişmese hisarlar kabin var üstünde eski onu nasıl bi ucuz malzemeyle kaplasak ses yalıtımı olsa ? varmi bilen yapan

yada konuyla ilgili fabrikada çalışan ??*-s

Ynt: orjinal olmayan kabin yalıtımı nasıl yapalım ?

Bence ses konusunda hiç kabini yalıtım yapmaya uğraşma, hem çok pahalıya mal olur, hem de tatmin edici bir sonuç alamayacağın kesin. 4 takoz üzerine monte edilmiş, her yeri tamamen kapalı olan bir kabini bile sessizleştirmek o kadar zorken, Hisarların takozsuz, doğrudan traktör gövdesine bağlanmış, arkası, altı, önü açık kabinini yalıtman bence imkansız.

Bizim fiatta gürültüye çözüm olarak kulaklık kullanıyorduk. Aşağıdaki adreste bikaç örneğini bulabilirsin. Bu kulaklık sayesinde traktörde müzik bile dinleyebiliyordum. Önce mp3 çaların kulaklıklarını takıyorsun, üzerine de bunu taktım mı orjinal kabinden farksız bir ses seviyesine ulaşabiliyorsun :) hem de sadece 15-20 liraya.

http://www.iges.com.tr/subcategory.asp?CatID=43&SubCatID=171

Bugün eski kabinlerden aldık daha monte etmedik ama ses yalıtımı ve aydınlatma sistemini düşünüyorum nasıl yaparım diye. Hiç ses olmasa zaten diferansyel sesi olacak. Ayrıca aydınlatmayı nasıl yapayım?

• Beğen
Tepkiler: İsmail Pelit

Orn123 link=topic=26455.msg1028332#msg1028332 date=1445451689' Alıntı:
Bugün eski kabinlerden aldık daha monte etmedik ama ses yalıtımı ve aydınlatma sistemini düşünüyorum nasıl yaparım diye. Hiç ses olmasa zaten diferansyel sesi olacak. Ayrıca aydınlatmayı nasıl yapayım?

Kabinli daha gürüültülü olur düşüncesindeyim.

Bizim 70-56 hisarlar kabin vardı, yazın kapıları çıkarıyorduk daha az ses oluyordu. Kabin sesi alınca uhultu yapıyor.

Arkadaşın belirttiği üzere kabinlide ses fazla oluyor kulakta çınlama yapar.Yalıtım için baya bi uğraş ister.Aydınlatma konusunda ben Tümosan ' da bulunan çalışma lambalardan takmıştım hem yukarı aşağı hemde yanlara dönüyordu. Bulursan led olan daha güzel olur kanaatindeyim

Teşekkür ederim gürültüye karşı kulaklık demiş arkadaş 2009 yılında ama nasıl bir kulaklık merak ettim. Aydınlatma olarak 4 tane ekonomik yoldan lamba almayı düşünüyorum.

Orn123 link=topic=26455.msg1028378#msg1028378 date=1445461143' Alıntı:
Teşekkür ederim gürültüye karşı kulaklık demiş arkadaş 2009 yılında ama nasıl bir kulaklık merak ettim. Aydınlatma olarak 4 tane ekonomik yoldan lamba almayı düşünüyorum.

Kulaklık deyince aklıma geldi. Benim babam pamuk tıkıyordu kulaklarına eskiden. Ne kadar işe yarıyor bilmem. Bir de tıpaçlar var piyasada onlar da denenebilir. Olmadı kulağınıza kulaç içi kulaklık takın garanti sonuç :D

Orn123 link=topic=26455.msg1028378#msg1028378 date=1445461143' Alıntı:
gürültüye karşı kulaklık iyi oluyor iş güvenliği malzemeleri satan bi yerden yada internetten edinebilirsin
http://www.hepsiburada.com/guvenlik-kulakliklari-c-60002017
ama sana tavsiyem tıkaç da alman
bazen çok sert malzeme kullanan yada kepçesi küçük olan kulaklıklar kulakta ağrı yapıyor arada çıkarır tıkaçla devam edersin
aydınlatmada led güzel olur
plakalık için kullanılan yalıtımlı led lambalar var gayet güzel iş görür

Tıkaçlar hiç hoş durmuyor ya :) Ya onur kardeşimin dediği kulak içi kulaklıklardan ya da koca kulaklıklar varya onlardan almak gerek. Fatih abi o led aydınlatmalar çalışırken fayda edecek mi ki?

Orn123 link=topic=26455.msg1028427#msg1028427 date=1445496375' Alıntı:
Tıkaçlar hiç hoş durmuyor ya :) Ya onur kardeşimin dediği kulak içi kulaklıklardan ya da koca kulaklıklar varya onlardan almak gerek. Fatih abi o led aydınlatmalar çalışırken fayda edecek mi ki?
yok çalışma lambası olarak değil iç aydınlatma olarak önerdim ben onu

şöyle bi tane var bende ama kalitelisini almak lazım biraz yumuşak ve kepçeler kulağı tam kavramalı yoksa kullanmak sıkıntılı

FatihEFE link=topic=26455.msg1028444#msg1028444 date=1445504273' Alıntı:
yok çalışma lambası olarak değil iç aydınlatma olarak önerdim ben onu

şöyle bi tane var bende ama kalitelisini almak lazım biraz yumuşak ve kepçeler kulağı tam kavramalı yoksa kullanmak sıkıntılı

İç aydınlatma olarak iyi olur evet :) Bu kulaklıklardan alacak olursam göz göre göre almak lazım deneyerek.

Büyük Nalburiye taş yünü var yalıtım malzemesi,bir plaka al onu parçalayarak poşetlere doldur ağızlarında sıkıca bağla.gösterge panellerinin alt kısmına sıkıştırma yoluyla doldur.boşluk kalmasın.üzerine magrus minibüslerinde kullanılan ziivtli elyaf lı malzemeyi sar ses oldukça azalıyor.60 66 da denedim sonuca ulaşmıştım.

iskender link=topic=26455.msg1028456#msg1028456 date=1445507401' Alıntı:
Büyük Nalburiye taş yünü var yalıtım malzemesi,bir plaka al onu parçalayarak poşetlere doldur ağızlarında sıkıca bağla.gösterge panellerinin alt kısmına sıkıştırma yoluyla doldur.boşluk kalmasın.üzerine magrus minibüslerinde kullanılan ziivtli elyaf lı malzemeyi sar ses oldukça azalıyor.60 66 da denedim sonuca ulaşmıştım.

Teşekkür ederim :)

Orn123 link=topic=26455.msg1028427#msg1028427 date=1445496375' Alıntı:

Aynı olayı bende yaşıyordum en garanti çözüm kulak içi kulaklıklardı o zamanlarda :D